Rewolucja w POZ? Lekarze: raczej nie w tym roku

Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę w POZ, lekarze wymieniają zastrzeżenia. Materiał Marty Balukiewicz
Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę w POZ, lekarze wymieniają zastrzeżenia. Materiał Marty Balukiewicz"Fakty" TVN
wideo 2/4
Ministerstwo zdrowia zapowiada rewolucję w POZ, lekarze wymieniają zastrzeżenia. Materiał Marty Balukiewicz"Fakty" TVN

Zapowiadana przez ministra zdrowia "wielka rewolucja w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)" ma rozpocząć się 1 lipca dostępem do ośmiu badań krwi. Problem w tym, że na tydzień przed wejściem w życie nowych regulacji brakuje wycen tych badań i możliwości ich sprawozdawania.

Ferrytyna, witamina B12 i kwas foliowy, czyli badania krwi wykorzystywane w diagnostyce niedokrwistości, anty-CCP wykorzystywane w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), szybki test CRP (tzw. białko ostrej fazy wskazujące na infekcję), przeciwciała anty-HCV pozwalające zdiagnozować zapalenie wątroby typu C, badanie helicobacter pylori w kale, pomagające wykryć zapalenie żołądka i dwunastnicy i wykrywane w większości przypadków choroby wrzodowej, oraz strep-test - wymaz z gardła w kierunku bakterii wywołujących anginę - to badania, na które dotychczas mogli kierować tylko specjaliści, a które od 1 lipca będą mogli zlecać lekarze POZ.

W dodatku Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za nie w ramach tzw. budżetu powierzonego, a więc dodatkowych pieniędzy, które nie uszczuplą tzw. stawki kapitacyjnej, czyli stałej zryczałtowanej kwoty, jaką lekarz POZ dostaje co miesiąc na każdego zapisanego do niego pacjenta.

Za badanie witaminy B12 Fundusz zapłaci z innego budżetu

Przypomnijmy: podstawowa opieka zdrowotna (POZ) to wrota do systemu ochrony zdrowia w Polsce. Każdy ubezpieczony w NFZ powinien wybrać swojego lekarza, składając deklarację wyboru w odpowiedniej poradni POZ. W ten sposób trafia na tzw. aktywną listę danego lekarza, a ten może liczyć na zryczałtowaną stawkę kapitacyjną, jaką NFZ co miesiąc płaci za leczenie pacjenta - bez względu na to, czy pacjent skorzysta z leczenia, czy nie. Zlecając dodatkowe badania, tj. badanie krwi czy USG, lekarz automatycznie uszczuplał środki, jakie za pacjenta płacił mu NFZ. Badania z nowej listy nie wpłyną na wysokość stawki kapitacyjnej.

Zapowiadając w poniedziałek "wielką rewolucję w POZ", minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że skróci w ten sposób kolejki do specjalistów. To prawda - pacjent dostanie skierowanie na badania na jednej wizycie w poradni POZ, a nie, jak to było dotychczas, po dwóch wizytach - w POZ i u specjalisty, do których lekarz POZ musiał go skierować. Kłopot w tym, że zdaniem lekarzy rodzinnych szansa na kierowanie na nowe badania od 1 lipca jest bardzo mała.

Budżet i wyceny jeszcze nieznane

- Na dziewięć dni i siedem dni roboczych przed wejściem w życie nowych możliwości nie znamy ani wycen, ani zasad sprawozdawania nowych badań - tłumaczy wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie dr Tomasz Zieliński. - Nie wiemy też, jaka będzie kwota budżetu powierzonego na nowe badania, a więc nie możemy zaplanować, ilu pacjentom możemy te badania zlecać. NFZ nie przedstawił też ścieżki sprawozdawczej, więc nie wiemy, w jaki sposób rozliczać te badania z Funduszem - wylicza dr Zieliński. Kiedy przedstawił te argumenty na poniedziałkowym spotkaniu z kierownictwem resortu, urzędnicy odpowiedzieli, że jeszcze jest dużo czasu.

Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego o zapowiedzi zmian dotyczących POZ: przed nami długi proces
Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego o zapowiedzi zmian dotyczących POZ: przed nami długi proces

- Jeżeli pacjent myśli, że w piątek, 1 lipca będę mogła zlecić mu badanie poziomu witaminy B12, to się myli. Nie sądzę, by było to możliwe gdziekolwiek w Polsce - mówi wprost Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, prowadząca w Białymstoku poradnię POZ dla 6 tysięcy pacjentów. - Wciąż czekamy na rozporządzenia wykonawcze, druki i wysokość budżetu powierzonego - tłumaczy.

Choć liczby nie są jeszcze znane, lekarze postanowili sami obliczyć przyszłe możliwości leczenia, opierając się na kwocie, jaką przez rok NFZ przeznaczy na dodatkowe badania i na liczbie pacjentów. - Z logiki wynika, że skoro na rok mamy 110 milionów złotych, a pacjentów jest 38 milionów, wychodzi 3 złote na pacjenta. Za tą kwotę nie da się wykonać żadnego z tych badań. Biorąc jednak pod uwagę, że nie wszyscy będą mieli do nich wskazania, można przewidzieć, że uda się je wykonać u pewnej liczby pacjentów miesięcznie - mówi dr Zieliński.

Nie jest jednak optymistą: - Poradnia POZ, do której zapisanych jest 4 tysiące pacjentów, może liczyć na około tysiąc złotych miesięcznie. Za tę kwotę można wykonać około 10 badań anty-CCP wykorzystywanych przy diagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów lub około 30 badań anty-HCV do diagnozowania wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jeśli wziąć pod uwagę, że badania anty-HCV należałoby zlecać wszystkim pacjentom z objawami ze strony wątroby, to stanowczo za mało - dodaje dr Zieliński.

Koordynacja dwóch prędkości

Z większą nadzieją lekarze patrzą na zapowiedzi wprowadzenia od października opieki koordynowanej nad pacjentami. W ramach tej opieki będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii. Zmieni się też system rozliczania świadczeń pielęgniarskich.

- Na wprowadzenie opieki koordynowanej czekam 30 lat. Pytanie tylko, czy w październiku uda się ją wprowadzić i czy ona na pewno zadziała - mówi dr Zabielska-Cieciuch, zwracając uwagę, że brakuje nawet projektu rozporządzeń, które by ją regulowały. A dr Zieliński podkreśla, że do października zostało naprawdę niewiele czasu, i żeby nowy system wdrożyć już w październiku, już dziś należałoby rozpocząć szkolenia dla lekarzy. - Tymczasem nawet nie wiemy, z czego szkolić - mówi.

"Wprowadzenie skoordynowanej opieki zdrowotnej w ramach POZ jest niezbędne, ponieważ poprawa koordynacji usług i zwiększenie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej to nasz wspólny cel. Nie mamy co do tego wątpliwości. Jednakże obecny kształt projektu nosi raczej znamiona eksperymentu niż dobrze przemyślanego i przedyskutowanego z wieloma środowiskami pomysłu na poprawę funkcjonowania fundamentu systemu opieki zdrowotnej. Nie twórzmy POZ dwóch prędkości" - napisał prezes Porozumienia Zielonogórskiego dr Jacek Krajewski.

A dr Zieliński prognozuje, że jeśli rząd zdąży z aktami legislacyjnymi, w październiku opieka koordynowana zostanie wdrożona w nielicznych poradniach POZ - głównie tych najlepiej zorganizowanych i skomputeryzowanych. - W ten sposób wygenerujemy jednak pacjentów w lepszym i gorszym położeniu. Na całym świecie o stanie zdrowia decyduje kod pocztowy (w wielkich miastach dostęp do ochrony zdrowia jest lepszy niż na wsiach), a teraz dodatkowo skorzystają ci, którzy mają lepiej zorganizowany POZ. Niektórzy pacjenci będą więc podwójnie stratni - zauważa dr Zieliński.

Prócz poszerzenia listy badań diagnostycznych i wprowadzenia opieki koordynowanej, reforma POZ zakłada zmianę sposobu finansowania programów profilaktycznych i poszerzenie zakresu badań diagnostycznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że wymaga to jednak "lat pracy, lat szkolenia nowych kadr i nowych mechanizmów funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej".

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP

Pozostałe wiadomości

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Zbigniew Ziobro nie znał tego sędziego. Rozmawiałem z nim na ten temat - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł klubu PiS Michał Wójcik. Odniósł się do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił w poniedziałek o azyl na Białorusi. Wójcik powiedział, że minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz premier Donald Tusk "powinni sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że służby wypuszczają takiego człowieka z Polski".

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane nad ranem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Minionej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę z użyciem rakiet i dronów. Zaatakowała między innymi Kijów i Lwów. - Nie odnotowaliśmy żadnego przekroczenia naszej przestrzeni powietrznej - mówiła na antenie TVN24 mjr Ewa Złotnicka.

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Źródło:
TVN24, PAP

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na odcinku Bydgoszcz - Toruń powstaje alternatywa dla krajowej "10", nazywanej "drogą śmierci". Nowa trasa S10 przejmie ruch tranzytowy ze "starej dziesiątki", która - jak mówią policjanci - jest drogą wąską i krętą, bez szerokiego pobocza czy pasa awaryjnego.

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Źródło:
tvn24.pl

Eurowizja 2024 - czyli 68. Konkurs Piosenki Eurowizji - już po pierwszym półfinale. O dziesięć miejsc w sobotnim koncercie konkurowało 15 piosenek. Tegoroczna polska reprezentantka Luna z utworem "The Tower" nie awansowała do finału.

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Kim Ki Nam, były szef północnokoreańskiego aparatu propagandowego. Swoją działalnością wspierał trzech rządzących Koreą Północną dyktatorów, w tym obecnego przywódcę reżimu, Kim Dzong Una. Miał 94 lata.

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Odpowiadał za północnokoreańską propagandę. Nie żyje Kim Ki Nam

Źródło:
Reuters, BBC

805 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja przeprowadziła ataki na Kijów i Lwów, w Ukrainie rozległy się alarmy, a polskie wojsko poderwało myśliwce. W wyniku ukraińskiego ataku rakietowego na bazę paliwowa w Ługańsku w płomieniach stanęły zbiorniki z paliwem. Uszkodzone zostały okoliczne domy, są ranni - donoszą media. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o przechwyceniu przez polskie myśliwce samolotu Federacji Rosyjskiej Ił-20. Europoseł PiS Adam Bielan zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. W czasie posiedzenia sejmiku województwa podlaskiego władzę straciło tam Prawo i Sprawiedliwość. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Osoby zamieszane w aferę hejterską nadal pracują w sądach. To, że Łukasz Piebiak, Przemysław Radzik, Maciej Nawacki, Jakub Iwaniec wciąż orzekają, to efekt zabetonowania wymiaru sprawiedliwości przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Afera hejterska. Co dalej z osobami, które szkalowały polskich sędziów

Afera hejterska. Co dalej z osobami, które szkalowały polskich sędziów

Źródło:
TVN24

Dziś maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. Po południu przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne z języka kaszubskiego, z języka łemkowkiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Dziś matura z matematyki

Dziś matura z matematyki

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Kanadyjska policja podała, że w wyniku strzelaniny w Toronto w rezydencji znanego rapera Drake'a ranny został ochroniarz. Służby bezpieczeństwa nie podały, czy muzyk był w tym czasie w swoim domu.

Strzelanina przed rezydencją Drake'a. Ciężko ranny ochroniarz

Strzelanina przed rezydencją Drake'a. Ciężko ranny ochroniarz

Źródło:
Reuters

Władimir Putin z kolejną kadencją prezydenta Rosji to żadne zaskoczenie. Nie jest też zaskoczeniem, że Zachód zbojkotował jego inaugurację, ale pytania budzi wyłamanie się Francji. Ambasador tego kraju pojawił się na uroczystościach, z całą pewnością za zgodą swojego prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Źródło:
TVN24

Aktorka porno Stormy Daniels mówiła przed nowojorskim sądem o spotkaniu z Donaldem Trumpem i kontakcie seksualnym, do jakiego miało między nimi dojść. To właśnie miało zapoczątkować wydarzenia, które doprowadziły do trwającego teraz procesu dotyczącego zapłaty za milczenie Daniels i sfałszowania dokumentów księgowych.

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Źródło:
Reuters

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Dziecko w wieku przedszkolnym spacerowało samotnie w Zielonej Górze. Jak przekazała policja, wyszło niezauważone z przedszkola. Sprawę będzie wyjaśniać policja. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
Kontakt 24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i chce tam prosić o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, a wcześniej jego rzecznik Jacek Dobrzyński, zaprzeczają jednak tym informacjom.

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVN24

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 7 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

Nowe Europejskie Prawo o Wolności Mediów, które weszło w życie we wtorek, ma między innymi zapewnić dziennikarzom i mediom ochronę przed inwigilacją i naciskami ze strony władz.

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24