Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24
Szef BBN o możliwości przystąpienia Polski do "kopuły". Wskazuje warunki i "wskaźniki efektywności"
Szef BBN o możliwości przystąpienia Polski do "kopuły". Wskazuje warunki i "wskaźniki efektywności"TVN24
wideo 2/5
Szef BBN o możliwości przystąpienia Polski do "kopuły". Wskazuje warunki i "wskaźniki efektywności"TVN24

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

We wtorek po południu odbył się briefing szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery. Był on pytany między innymi o słowa prezydenta Andrzeja Dudy na temat projektu "kopuły" nad Europą.

Prezydent powiedział, że to "biznesowy projekt niemiecki, który jest relatywnie nowy w stosunku do tego, co my zaczęliśmy budować i jest czymś zupełnie odmiennym". - Myśmy do tej pory nie rozważali przystąpienia do tego projektu, ponieważ realizujemy swój we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią i także w oparciu o to, co nasz przemysł wykonuje - dodał. Wcześniej premier Donald Tusk wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi".

Prezydent o budowie "Żelaznej Kopuły" nad Europą. "To jest biznesowy projekt niemiecki"
Prezydent o budowie "Żelaznej Kopuły" nad Europą. "To jest biznesowy projekt niemiecki"TVN24

Siewiera o prezydencie, premierze i "kopule"

- Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej i wysiłków w tym zakresie, zarówno po stronie zwierzchnika Sił Zbrojnych, jak i premiera Donalda Tuska - powiedział Siewiera.

- Jeśli chodzi o sam projekt European Sky Shield, to należy z pełną konsekwencją podkreślić, iż jest to projekt również biznesowy, bo i cała gotowość państw europejskich do obrony ma charakter przygotowania gospodarczego, przemysłowego, do prowadzenia operacji obronnej - mówił dalej.

- European Sky Shield rzeczywiście jako koncepcja pojawiła się dwa lata temu, po wybuchu wojny i inicjatorem tej koncepcji była strona niemiecka (...).  Natomiast projekt European Sky Shield w takim wymiarze, w jakim wówczas był proponowany, miał charakter głównie pewnej oferty, wspólnych zakupów efektorów, czyli systemów produkowanych przez niemiecki przemysł zbrojeniowy, systemów IRIS-T, skutecznych, bardzo zaawansowanych systemów, które dowiodły swojej skuteczności na Ukrainie - tłumaczył.

Siewiera o ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego 

Siewiera wskazywał, że jeden aspekt to "część gospodarcza, część oferty sprzedażowej", ale - jak podkreślił - "nie da się budować europejskiej kopuły, europejskiej tarczy antyrakietowej bez przede wszystkim zdolności do koordynacji i wykrywania". - Nie da się zbudować efektywnego systemu na przykład bez systemów radarowych rozlokowanych w Polsce, czyli najbardziej na wschód wysuniętym terytorium wschodniej flanki NATO, w tym głównym pasażu, w którym mógłby się odbywać potencjalny atak - mówił dalej szef BBN.

- I z tego punktu widzenia należy podkreślić trzy rzeczy. Wówczas w ewentualnych rozważaniach co do partnerstwa zabrakło zarówno włączenia oferty polskiego przemysłu zbrojeniowego - dwóch doskonałych radarów, aktywnego i pasywnego, które są produkowane przez polski przemysł, są już zintegrowane z systemem Wisła i mogą stanowić wartość dostarczoną i oferowaną naszym sojusznikom - stwierdził Siewiera.

Dodał, że "zabrakło również komponentu przemysłowego", na który do tej pory zdecydowała się Polska, we współpracy ze stroną brytyjską. Czyli - jak tłumaczył - systemów CAMM, włącznie z rozważaną możliwością produkcji tych systemów CAMM-ER, o wydłużonym zasięgu na terytorium Rzeczypospolitej i przez polski przemysł - precyzował Siewiera.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

-  Dziś - jak rozumiem - taka możliwość, co podkreślał premier Tusk, uczestnictwa strony brytyjskiej w tym systemie European Sky Shield jest możliwa. Jeśli konkurencyjne systemy IRIS-T i brytyjskie systemy CAMM mogą zostać włączone, również na bazie polskiego przemysłu, w organizację European Sky Shield, w ofertę, w menu, które zostanie zaoferowane naszym partnerom europejskim, to trudno nie wspomnieć również o tym, że European Sky Shield dysponuje, jako koncepcja, systemem Arrow, bardzo zaawansowanym systemem najwyższego piętra, którego samodzielnie Polska nie posiada. Ale posiadamy również systemy bardzo krótkiego zasięgu, między innymi Pioruny, które są produkowane przez polski przemysł, które mogą być doinwestowane również z dofinansowań dla przemysłu zbrojeniowego, o które przecież polski przemysł może zabiegać i powinny zostać włączone - mówił dalej.

- Więc pod tymi warunkami, w ramach tych wskaźników efektywności, uczestnictwo i partnerstwo w ramach Europejskiej Tarczy Antyrakietowej, jeżeli ten pomysł by ewoluował, nie jest wykluczone, wręcz przeciwnie - stwierdził Siewiera.

Siewiera: mózg systemu "kopuły" już jest w Polsce

Szef BBN mówił, że to za poprzedniego rządu została zawarta współpraca o "stworzenie mózgu, czyli systemu dowodzenia i implementację tego systemu dowodzenia, pod nazwą ABCS, na terytorium Rzeczypospolitej i w strukturach dowodzenia państwa polskiego". - I to właśnie minister obrony narodowej Kosiniak-Kamysz, wicepremier aktualnego rządu, kontynuował ten wysiłek, kontynuował te zobowiązania wobec strony amerykańskiej, kontraktując przygotowane wcześniej ustalenia - dodał.

 - Więc mózg systemu pod European Sky Shield w Polsce już jest. Strona niemiecka dzisiaj porównywalnym systemem nie dysponuje. Ten system to jest system, który funkcjonuje jedynie w Stanach Zjednoczonych i wdrażany jest w Polsce. Jeżeli te aktywa zostaną włączone w polsko-niemiecki projekt European Sky Shield, z uwzględnieniem zdolności polskiego przemysłu, pan prezydent będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa - powiedział.

Siewiera: na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski

Siewiera przekazał także, że we wtorek przed południem na zaproszenie premiera Donalda Tuska uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów, a w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie komitetu ds. bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli wszystkich służb, pod przewodnictwem wicepremiera Kosiniaka-Kamysza. 

Przekazał, że przedmiotem tych spotkań były kwestie związane z możliwym rozwojem wydarzeń na Bliskim Wschodzie oraz "wszystkimi konsekwencjami, jakie mogą wynikać dla państwa polskiego, dla naszego regionu z potencjalnej możliwej eskalacji". Poinformował także, że pomiędzy posiedzeniami Rady Ministrów i komitetu ds. bezpieczeństwa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się także wizyta zastępcy sekretarza stanu Antonego Blinkena do spraw wywiadu, Bretta M. Homlgrena. 

Siewiera przekazał, że wymieniał się z nim ocenami sytuacji, "zarówno w kontekście możliwych zdarzeń na Bliskim Wschodzie, jak i konsekwencji dla Ukrainy w trakcie toczącej się walki". - Całokształt tych wydarzeń należy skonkludować przez pryzmat ryzyk, jakie wiążą się z nimi, dla bezpieczeństwa i ładu światowego. Bardzo wiele w tym zakresie dzieje się zarówno w sferze militarnej, jak i w sferze politycznej. Natomiast na ten moment bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej nie ma - podkreślił. 

Siewiera: na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski
Siewiera: na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia dla PolskiTVN24

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek złoty pozostaje mocny w stosunku do głównych walut - euro, dolara, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Ekonomiści spodziewają się kontynuacji tego trendu. Szwajcarska waluta jest najtańsza od lutego 2022 roku.

Frank szwajcarski najtańszy od ponad dwóch lat

Frank szwajcarski najtańszy od ponad dwóch lat

Źródło:
PAP

Polska ma prawdziwą rodzinę Soprano - odkryliśmy ją, gdy byłem prokuratorem generalnym. To bliscy Donalda Tuska - napisał w mediach społecznościowych lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości zabrał głos, podczas gdy od kilku dni mediach publikowane są fragmenty rozmów w aferze taśmowej, dotyczącej nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Źródło:
tvn24.pl

Szpital, w którym operowany był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych - podał Onet. W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, które zarejestrował Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Źródło:
tvn24.pl, Onet

Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował o "rekordowym locie drona, który pokonał odległość ponad 1800 kilometrów do wrogiego obiektu". Obiektem tym ma być Woroneż M, który należy do rosyjskich stacjonarnych radarów pozahoryzontalnych w Rosji. Efekty ataku "są obecnie ustalane".

Cel: Woroneż M. Ukraińcy o "rekordowym locie" bojowego drona

Cel: Woroneż M. Ukraińcy o "rekordowym locie" bojowego drona

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej mówił o programie "Tarcza Wschód". - To jest operacja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski - podkreślił. Tłumaczył, że program "ma na celu ochronę, obronę i zadbanie o każdy metr kwadratowy obszaru Rzeczypospolitej". Szczegóły "Tarczy Wschód" przedstawili wiceszef MON Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

Źródło:
TVN24, PAP

Mieszkaniec Łodzi odnalazł w lesie łagiewnickim leżącego przy drodze młodego mężczyznę. 24-latek był cały poparzony i trafił w stanie ciężkim do szpitala. Jak poinformowała tvn24.pl rzeczniczka łódzkiej policji, mężczyzna zmarł dzisiaj nad ranem. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty.

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

"Nie będę małpą w cyrku Michała Szczerby" - napisał Daniel Obajtek dzień przed jego planowanym przesłuchaniem na komisji śledczej do spraw afery wizowej. Były prezes Orlenu pisze też, że nie został skutecznie wezwany. Policja informowała, że kilkukrotnie podejmowała próby wręczenia mu wezwania na komisję.

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Źródło:
tvn24.pl
"Informacje dyskwalifikujące", ale służby nie wszczęły kontroli

"Informacje dyskwalifikujące", ale służby nie wszczęły kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja z Żuromina (Mazowieckie) zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o handel fentanylem, substancją o działaniu 50 razy silniejszym od heroiny. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców. Wcześniej tego dnia Hamas wystrzelił w kierunku Tel Awiwu osiem rakiet, wszystkie zostały zestrzelone przez izraelskie wojsko.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W niedzielę Hamas, po raz pierwszy od czterech miesięcy, wystrzelił rakiety w kierunku Tel Awiwu. Agencja Reutera opublikowała nagranie, które ma pokazywać przygotowania oraz sam moment wystrzelenia. Izraelskie wojsko przekazało, że część rakiet została przechwycona, nie ma doniesień o ofiarach. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Izrael przeprowadził krwawy atak na miasto Rafah w Strefie Gazy. Doniesienia mówią o nawet 50 ofiarach w ludności cywilnej, wśród których są dzieci.

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Źródło:
Reuters, PAP

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

23-letni mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany przy użyciu łatwopalnej substancji na stacji metra na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku - poinformowała policja, która zatrzymała podejrzanego. Według służb 49-latek w przeszłości dopuścił się podobnego ataku.

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Źródło:
NBC New York, CBS News, USA Today

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańsie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN