Długi dzień nowego prezydenta

Wielki dzień Andrzeja Dudy
Wielki dzień Andrzeja Dudy
Źródło: tvn24
Witaj w domu! - skandowali zwolennicy Andrzeja Dudy, gdy ten pojawił się w czwartek po południu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Wcześniej przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosił orędzie i został zaprzysiężony. Podczas całego dnia nowemu prezydentowi towarzyszyły tłumy entuzjastów, ale nie obyło się bez zgrzytów.

RELACJA Z INAUGURACJI PREZYDENTURY ANDRZEJA DUDY NA TVN24.PL

Uroczystości związane z zaprzysiężeniem nowego prezydenta rozpoczęły się od złożenia przez niego przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu o godz. 10. otworzyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Agatę i Andrzeja Dudów zgromadzeni powitali brawami. Odegrano hymn Polski.

Na sali obecny był m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, a także byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści z klubów PO, PiS, PSL, SLD i Zjednoczonej Prawicy. Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych. Obecni byli także przyjaciele i rodzina Andrzeja Dudy - żona Agata, córka Kinga i rodzice.

Kilka minut po godzinie 10 Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, następnie wygłosił orędzie.

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg. Słowa przysięgi prezydenta
Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym

Orędzie prezydenta

Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Andrzej Duda

W orędziu Duda dziękował m.in. poprzednim prezydentom. W szczególności zaś Lechowi Kaczyńskiemu, u którego boku - jak podkreślał - dojrzewał do polityki rozumianej jako dobro wspólne.

Duda złożył deklarację, że uczyni wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań wyborców. - Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi - podkreślił. - Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić - dodał. Wśród swoich najważniejszych zobowiązań wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny.

Duda powiedział, że wierzy w dobre współdziałanie z rządem, z Sejmem i Senatem.

Podkreślił też, że w zakresie bezpieczeństwa najważniejsze jest budowanie silnej, dobrze wyposażonej polskiej armii. Mówiąc zaś o polityce międzynarodowej, prezydent zadeklarował, że będzie dbał o dobre stosunki z sąsiadami.

CAŁE ORĘDZIE ANDRZEJA DUDY

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Buczenie w czasie orędzia

Blisko 20-minutowe, wygłoszone z pamięci wystąpienie Dudy wielokrotnie było przerywane oklaskami, a raz, gdy prezydent wspomniał o potrzebujących pomocy dzieciach - buczeniem części polityków.

Posłowie Platformy buczą w trakcie orędzia Andrzeja Dudy

Posłowie Platformy buczą w trakcie orędzia Andrzeja Dudy

Pożegnanie ustępującego prezydenta

Po uroczystości zaprzysiężenia para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Prezydent Duda pożegnał Komorowskiego w hallu głównym Sejmu.

Później Duda złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi - kolejno: marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, oraz posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Następnie w gabinecie Marszałka Sejmu Andrzej Duda spotkał się z Konwentami Seniorów obu izb parlamentu. Odwiedził również własny sejmowy gabinet.

Duda pożegnał Komorowskiego

Duda pożegnał Komorowskiego

Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Przed południem Duda opuścił Sejm i udał się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam o 11.50 rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny i prezydenta inaugurującego służbę.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwracając się do prezydenta Dudy, powiedział: - Panie Prezydencie, modlimy się dzisiaj także o to, abyś - przy podejmowaniu decyzji – patrzył w przyszłość, kierując się radą, która jest zgodna z tradycją przodków i naturą Rzeczypospolitej. Każdy naród ma bowiem inny charakter, i inne kształtowały go i kształtują okoliczności. Działając zgodnie z jego naturą, przyczynisz się do uzdrowienia ojczyzny, działając zaś wbrew jego naturze niechybnie ją osłabisz.

Homilię wygłosił abp Wojciech Polak, który podkreślał, że "troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, poczucia bezpieczeństwa i stabilności". - Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania – mówił.

Homilia prymasa Polski

Homilia prymasa Polski

Ordery dla prezydenta

Po mszy prezydent złożył kwiaty w krypcie archikatedry na grobach prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, premiera i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, prymasa Józefa Glempa, a także przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Para prezydencka przeszła następnie do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam prezydent złożył wiązankę kwiatów.

Z Archikatedry para prezydencka przeszła do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 w Sali Wielkiej nastąpiło przekazanie Prezydentowi odznak Orderu Orla Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na trasie do Zamku stał szpaler żołnierzy. Wzdłuż całej trasy zgromadzili się ludzie, skandowali "Andrzej Duda" i "nasz prezydent". Część z nich trzymała biało-czerwone flagi, niektórzy byli w strojach ludowych.- Chciałbym zapewnić, że będę czynił wszystko, aby nawiązać, wraz z kapitułami, do najlepszych tradycji tych orderów, aby otrzymywali je ludzie godni, którzy wpisali się w istotny sposób w polską historię, którzy dla Rzeczypospolitej mają rzeczywiście znamienite zasługi - podkreślił Duda podczas uroczystości na Zamku.

Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego

Andrzej Duda Kawalerem Orderu Orła Białego

"Witaj w domu!"

Para prezydencka następnie udała się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie została uroczyście powitana przez szefa kancelarii Bronisława Komorowskiego, Jacka Michałowskiego. Zebrany przed pałacem tłum ludzi powitał prezydenta i jego małżonkę brawami oraz okrzykami "Andrzej Duda!" oraz "Witaj w domu!".

Później Duda udał się na pl. Piłsudskiego, gdzie podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP.

Powitanie Andrzeja Dudy na pl

Powitanie Andrzeja Dudy na pl. Piłsudskiego

Deklaracja współpracy z MON

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak podczas tej uroczystości zadeklarował otwartość i współpracę w sprawach obronności i bezpieczeństwa z prezydentem. Zwrócił się do prezydenta o wsparcie dalszej modernizacji wojska oraz poprawy warunków służby żołnierzy. - Tak, z całą pewnością, panie ministrze, będę z panem w tym zakresie współpracował. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - zadeklarował Duda.

Prezydent podkreślał, że Polska musi mieć silną armię, a obowiązkiem polskich władz jest jej modernizacja.

Duda złożył następnie kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później przeszedł pod Pałac Prezydencki, gdzie wygłosił przemówienie.

Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem

Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem

Całe wystąpienie prezydenta przed wojskiem

Przemówienie przed pałacem

Licznie zgromadzeni ludzie, m.in. z biało-czerwonymi flagami stali na trasie przejścia Dudy z pl. Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Prezydent pozdrawiał i rozmawiał z nimi. Duda mówił, że ma świadomość obietnic, które złożył. - One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury - przekonywał Duda w przemówieniu przed pałacem.

Mam świadomość tego, że jeżeli się nie sprawdzę, nie dam rady, to będę prezydentem pięć lat i odejdę z żalem i wstydem. Tylko że jak do tej pory zawsze mi się udawało i nie widzę powodu, żeby tym razem nie miało mi się udać. Andrzej Duda

Prezydent mówił też o sytuacji w Polsce. - Tracimy nasz kraj, gdy znikają kolejne instytucje, czy to połączenia komunikacyjne, instytucje kultury, szkoły, muzea, domy kultury - podkreślił.

Zaznaczył również, że Polakom potrzeba swoistej odnowy i to nie takiej, by się zbierali razem tylko w momentach kryzysowych. Duda zapewnił, że Pałac Prezydencki będzie otwarty na duże inicjatywy społeczne, na postulaty obywatelskie, ponieważ ludzie muszą mieć poczucie, że mają coś do powiedzenia w swoim państwie.

Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim

Całe przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim

Reakcja zagranicznych mediów

Zaprzysiężenie Dudy odnotowały zagraniczne media. Światowe agencje zauważyły, że mimo koncyliacyjnych apeli były polityk PiS będzie sprawował władzę w sytuacji konfliktu z liberalną PO."Andrzej Duda, energiczny prawnik popierany przez główną partię opozycyjną, został zaprzysiężony na prezydenta Polski, co oznacza skręt na prawo w największym państwie członkowskim UE w Europie Wschodniej i początek prawdopodobnie niezgrabnej egzystencji z rządem" - ocenił Reuters.Relacjonując orędzie Dudy media w Rosji wyeksponowały tę część wystąpienia, w której mówił on o potrzebie większej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.Z kolei niemiecka prasa zastanawia się, jak dalece Duda będzie chciał i mógł uniezależnić się od swej dawnej partii, Prawa i Sprawiedliwości, oraz prowadzić ponadpartyjną politykę.

Obietnice Dudy

43-letni prawnik Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja. Duda zdobył 51,55 proc. głosów, a jego rywal 48,45 proc.

W wywiadach zapowiadał, że przez pierwsze miesiące prezydentury przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy

Inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy

Autor: db/tr / Źródło: tvn24

Czytaj także: