Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego mówił, że nie będą podwyższane stopy procentowe. Ludzie w to wierzyli. Efekt jest taki, że w tej chwili są w ciasnym miejscu - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka ocenił, że "nieodpowiedzialna polityka i rządu Mateusza Morawieckiego i przede wszystkim NBP doprowadziła do tego, że Polacy dzisiaj płacą dużo więcej". - Państwo rzucacie jakieś kalumnie na prezesa Glapińskiego - powiedział polityk PiS Bartosz Kownacki.
Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt procentowy. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 procent do 4,5 procent. Według danych GUS inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11,0 procent rok do roku. To najwyższy poziom od lipca 2000 roku.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka (Nowoczesna) zwracając się w "Kawie na ławę" w TVN24 do doradcy Andrzeja Dudy Andrzeja Zybertowicza i polityka PiS Bartosza Kownackiego powiedział, że w imieniu prezydenta i PiS "powinni przeprosić za jedną fundamentalną sprawę, z którą mamy do czynienia, czyli za Adama Glapińskiego, który jest współautorem tragicznej sytuacji, jeśli chodzi o ceny".
- Inflacja, która jest wynikiem wojny, niestety do nas dopiero przyjdzie, a nieodpowiedzialna polityka i rządu (Mateusza) Morawieckiego i przede wszystkim NBP doprowadziła do tego, że Polacy dzisiaj płacą dużo więcej - ocenił.
Czarzasty: ludzie ufali NBP i w tej chwili są w ciasnym miejscu
Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że jedną z podstawowych zasad w państwie demokratycznym jest "zaufanie obywatela do państwa". - Pan Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego mówił, że nie będą podwyższane stopy procentowe. Ludzie w to wierzyli. Następnie banki, które proponowały kredyty o zmiennym oprocentowaniu (...) mówiły: ponieważ nie będą podwyższane stopy procentowe, w związku z tym, to, co państwu proponujemy, drodzy kredytobiorcy, jest w porządku - mówił.
- Ludzie ufali Narodowemu Bankowi Polskiemu i efekt jest taki, że w tej chwili są w ciasnym miejscu - dodał.
Apelował również o wycofanie Glapińskiego. - To nie ma sensu, dlatego, że nawet jeśli go siłowo wybierzecie, będzie miał tak słaby mandat, że to się wszystko rozwali. Ludzie nie mają do niego zaufania - powiedział Czarzasty.
Kadencja Glapińskiego upływa w czerwcu. W połowie kwietnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie oceniła złożony pod koniec stycznia wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP. Jego kandydaturą wciąż nie zajął się Sejm na posiedzeniu plenarnym.
Paulina Henning-Kloska (Polska 2050) podkreślała, że "prezes Glapiński powinien mówić prawdę, a rynek przygotowywać na podwyżki stóp procentowych i uprzedzać, że te stopy mogą wzrosnąć".
Dodała, że trzeba pomóc kredytobiorcom, którym rosną raty. Jej zdaniem "trzeba urynkowić wskaźniki WIBOR i WIBID". Przypomniała, że Polska 2050 złożyła ustawę o funduszu wsparcie kredytobiorców.
Hetman: prezes NBP całkowicie stracił wiarygodność
Europoseł PSL Krzysztof Hetman mówił, że prezes NBP "powinien być osobą wiarygodną, a tę wiarygodność całkowicie stracił". - Prezes Narodowego Banku Polskiego, wielu ekspertów na to wskazuje, musi mieć wiarygodność, bo jednym z najważniejszych elementów w walce z inflacją jest także wiarygodna komunikacja, a tej dzisiaj absolutnie nie ma - ocenił.
Kownacki: rzucacie jakieś kalumnie na prezesa Glapińskiego
- Państwo rzucacie jakieś kalumnie na prezesa Glapińskiego - powiedział polityk PiS Bartosz Kownacki. Wymienił wysokie wskaźniki inflacji w niektórych krajach europejskich. Mówił, że "ani w Holandii, ani na Litwie, ani w Belgii ani w Czechach, pan Glapiński decyzji nie podejmuje".
- Mamy rzeczywiście poważny problem z inflacją na całym świecie, także w Europie, Stanach Zjednoczonych. Trzeba z nim walczyć, ale nie uprawiać tutaj politykierstwa - powiedział Kownacki. Dodał, że powodem inflacji są m.in. "pandemia, wojna na Ukrainie, załamanie łańcucha dostaw".
Zybertowicz: prezydent nie rozważa wycofania wniosku o powołanie Glapińskiego
Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, pytany, czy Andrzej Duda rozważa wycofanie wniosku o powołanie Glapińskiego, odpowiedział, że "według jego wiedzy nie rozważa". Dodał także, że "według jego intuicji Glapiński nie rozważa" wycofania się z kandydowania na kolejną kadencję prezesa NBP.
- Prezes Glapiński faktycznie mówił, że nie będzie podwyżek stóp procentowych, ale jeśli spojrzymy na problem inflacji nie w kategoriach politycznej przepychanki, tylko mechanizmów ekonomicznych, to poważni analitycy mówią: "i postępował słusznie", bo wysyłał komunikat, który powstrzymywał postawy defetystyczne - powiedział.
- Jeżeli przedsiębiorca zakłada, że będzie dobra koniunktura, to inwestuje, podejmuje racjonalne ryzyko - dodał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24