Ponad dwie trzecie badanych uważa, że rząd Donalda Tuska powinien prowadzić dialog z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie zmian, które chce przeprowadzić w wymiarze sprawiedliwości - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Przeciwnego zdania jest 16 procent respondentów.
W opublikowanym w niedzielę badaniu SW Research dla rp.pl zapytano respondentów "Czy rząd Donalda Tuska powinien prowadzić dialog z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie zmian, które chce przeprowadzić w wymiarze sprawiedliwości?"
Na tak zadane pytanie 67,2 proc. respondentów odpowiedziało, że rząd Donalda Tuska powinien prowadzić dialog z prezydentem Andrzejem Dudą. 16 proc. respondentów odpowiedziało, że nie powinien prowadzić dialogu a 16,8 proc. osób nie miało zdania.
Za prowadzeniem dialogu najwięcej osób opowiedziało się z grupy wiekowej 35-49 lat. Z tej grupy wiekowej za dialogiem jest 71,7 proc. respondentów, a wśród osób do 24 lat tylko 60,7 proc. opowiedziało się za formą dialogu.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
We wtorek Rada Gabinetowa
We wtorek 13 lutego ma odbyć się zwołane przez Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Gabinetowej. Jak przekazał prezydent na początku miesiąca, z przedstawicielami rządu chce porozmawiać m.in. przyszłości inwestycji, jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownia atomowa.
Posiedzenie Rady Gabinetowej ma zostać podzielone na część jawną i niejawną, z których pierwsza z nich będzie transmitowana w mediach.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".
Źródło: PAP