"W jakim trybie chce pan wystąpić, panie pośle Marku Suski?" "Krzyżowanie retorycznych szpad" przez Hołownię z posłem PiS

Źródło:
TVN24, PAP
Hołownia: Marek Suski wchodził ze mną w merytoryczny spór jeśli chodzi o interpretację art. 186 Regulaminu Sejmu
Hołownia: Marek Suski wchodził ze mną w merytoryczny spór jeśli chodzi o interpretację art. 186 Regulaminu SejmuTVN24
wideo 2/5
Hołownia: Marek Suski wchodził ze mną w merytoryczny spór jeśli chodzi o interpretację art. 186 Regulaminu SejmuTVN24

Podczas wtorkowych obrad Sejmu na mównicę wszedł poseł PiS Marek Suski i chciał zabrać głos. - Panie pośle Suski, w jakim trybie znalazł się pan przed obliczem wysokiej izby? Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, wszystko to jasne - zwrócił się do niego marszałek Sejmu Szymon Hołownia. O tej sytuacji Hołownia mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Stwierdził, że "z największą radością zawsze wita obecność pana Marka Suskiego" i "zawsze lubi krzyżować z nim retoryczne szpady", ale to marszałek odpowiada za to, żeby na sali był porządek.

Czytaj relację z wtorkowych obrad Sejmu

Komisja regulaminowa, podczas wtorkowego posiedzenia, rozszerzyła porządek obrad o zaopiniowanie projektu uchwały Prezydium Sejmu w sprawie wykładni art. 186 ust. 2 Regulaminu Sejmu RP. Ten zapis przewiduje udzielanie przez marszałka Sejmu głosu członkom Rady Ministrów poza kolejnością mówców, ilekroć tego zażądają.

Marszałek Sejmu udziela głosu członkom Rady Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Szefowi Kancelarii Prezydenta oraz sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta zastępującego Szefa Kancelarii Prezydenta na danym posiedzeniu, poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, ilekroć tego zażądają.

Wykładnia spornego artykułu, która zabezpieczy "przed obstrukcją ze strony rządu"

Marszałek Hołownia argumentował, że podczas poprzednich obrad Sejmu doszło do naruszenia art. 186 regulaminu. Jak ocenił, wykładnia zabezpieczy "przed obstrukcją ze strony rządu, jakikolwiek on by nie był". - Regulacja, którą proponujemy jako Prezydium Sejmu, w mojej ocenie zabezpiecza sprawny przebieg obrad Sejmu. Członkowie rządu będą mieli zabezpieczony głos w sprawach, które dotyczą ich kompetencji - powiedział Hołownia.

Według zaproponowanej wykładni Regulaminu Sejmu, członkowie rządu, poza premierem, będą mogli zajmować głos poza kolejnością, jeśli omawiany punkt będzie dotyczyć zakresu zadań wyznaczonych danemu ministrowi. Takie wystąpienie będzie mogło trwać maksymalnie 15 minut, a przewodniczący obradom marszałek lub wicemarszałek będzie decydował, czy punkt należy do zakresu działań tego ministra.

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych opowiedziała się za pozytywną opinią do projektu uchwały Prezydium Sejmu w sprawie wykładni art. 186 ust. 2 Regulaminu Sejmu RP.

Suski o "prewencyjnej cenzurze"

Posłowie PiS stwierdzili, że zaproponowaną zmianę należy przeprowadzić poprzez modyfikację Regulaminu Sejmu, a nie jego wykładnię. Jak stwierdził Marek Suski (PiS), projekt uchwały w sprawie wykładni regulaminu to "prewencyjna cenzura i powrót do komunistycznych praktyk".

Burzliwa debata

Emocji nie brakowało także na sali plenarnej. Po kilku minutach od rozpoczęcia wtorkowych obrad Stefan Krajewski (PSL-Trzecia Droga) wystąpił z wnioskiem formalnym o zarządzenie przerwy, a także zwrócił się o przekazanie informacji przez "ministra, który poparł rozwiązania uderzające w polską gospodarkę".

- Narasta kryzys na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie protestują polscy przewoźnicy. Polski rząd zgodził się w Brukseli na to, żeby nie rozwiązać problemów polskich rolników ze zbożem, które napływało. Zgodził się też na to, żeby poprzeć umowę z Ukrainą, która znosiła zezwolenia dla ukraińskich przewoźników, co jest dzisiaj źródłem tego problemu - powiedział Krajewski.

Poprosił o przerwę i przekazanie informacji przez "ministra, który poparł rozwiązania uderzające w polską gospodarkę".

Z głosem przeciwnym wystąpił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przekonując, że "decyzja Komisji Europejskiej, aby Unia Europejska podpisała umowę z Ukrainą zapadła niezależnie" od opinii polskiego rządu. - Tak działa ten system, w którym oddajemy powoli swoją suwerenność, a teraz będziemy oddawali ją bardzo szybko - powiedział.

Podkreślił, że powodem zaistniałej sytuacji na granicy nie są decyzje polskiego rządu, ministra infrastruktury i premiera Morawieckiego. Po upływie czasu, który miał na wystąpienie, marszałek wyłączył ministrowi mikrofon.

"W jakim trybie chce pan wystąpić, panie pośle Marku Suski?"

Następnie na sejmową mównicę wszedł poseł PiS Marek Suski. Marszałek Sejmu nie dopuścił go do głosu.

- Panie pośle Suski, w jakim trybie znalazł się pan przed obliczem wysokiej izby? - zapytał marszałek Sejmu Suskiego. - Ta obecność mnie cieszy, natomiast został zgłoszony wniosek formalny. Jak pan się pewnie orientuje, wystąpił już jeden z posłów jako przeciwnik wniosku formalnego. - W jakim trybie chce pan wystąpić, panie pośle Marku Suski? Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, wszystko to jasne - skomentował Hołownia.

Następnie poddał pod głosowanie wniosek formalny o przerwę. Głosowało 456 posłów, za opowiedziało się 237 posłów, przeciw 10, wstrzymało się 209 posłów. Przerwa trwała minutę, po czym obrady wznowiono.

Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem Adamczykiem
Wymiana zdań Szymona Hołowni z Markiem Suskim i Andrzejem AdamczykiemTVN24

"Merytoryczny spór" między Hołownią a Suskim

O wymianie zdań z Markiem Suskim marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił też w rozmowie z dziennikarzami.

- Pan Marek Suski dzisiaj od rana wchodzi w merytoryczny spór ze mną, jeśli chodzi o interpretację artykułu 186 Regulaminu Sejmu. Na szczęście komisja regulaminowa wydała już w tej sprawie swoją opinię. My na Prezydium Sejmu tę wykładnię uchwalimy i od jutra wszystko będzie jasne, jeżeli chodzi o te wątpliwości, które zgłasza pan Marek Suski - powiedział marszałek Sejmu.

- Bardzo się cieszę, że mam do czynienia z tego rodzaju purystą, jeśli chodzi o sejmowe przepisy, człowiekiem tak zaangażowanym,  że jest w stanie toczyć tego typu boje. Sprawa jest jasna. W mojej ocenie artykuł 186 jest nadużywany przez członków obecnej Rady Ministrów. Ten artykuł ma zabezpieczyć sprawne procedowanie spraw w Sejmie,  a nie uczynić z Trybuny Sejmowej miejsca, w którym - jak to wyraził się pan minister (Krzysztof - red.) Szczucki na poprzednim posiedzeniu - jeżeli chcą, mogą przemawiać aż do rana - kontynuował.

- Trzeba tę sprawę uporządkować i ją uporządkujemy, bo już z panem Suskim miałem tyle sympatycznych wymian zdań na różnych gremiach, że zastanawiam się, czy jeszcze na nadchodzących komisjach (posiedzeniach komisji - red.) jakaś niespodzianka mnie nie spotka - dodał.

Hołownia o "krzyżowaniu retorycznych szpad" z Markiem Suskim

Odniósł się też do sytuacji z sali plenarnej, kiedy to Marek Suski wszedł na mównicę i chciał zabrać głos. Hołownia tłumaczył, że to nie Suski powiedział, że wchodzi na trybunę "z przyzwyczajenia", a dopowiedzieli to inni posłowie.

- Z największą radością zawsze witam obecność pana Marka Suskiego, bo to wielki erudyta, człowiek wielu talentów i zawsze lubię krzyżować z nim retoryczne szpady. Natomiast ja odpowiadam za to, żeby w tej izbie był porządek, żeby procedura szła sprawnie i żeby Polki i Polacy, patrząc na Sejm, nie zasłaniali dzieciom oczu, tylko przeciwnie - mówili "proszę bardzo, tak można załatwiać sprawy, kiedy ludzie się różnią" - mówił dalej Hołownia.

Hołownia: Marek Suski wchodził ze mną w merytoryczny spór jeśli chodzi o interpretację art. 186 Regulaminu Sejmu
Hołownia: Marek Suski wchodził ze mną w merytoryczny spór jeśli chodzi o interpretację art. 186 Regulaminu SejmuTVN24

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Informowałem o aresztowaniu dziewięciu osób. Dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy - oznajmił Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do spraw związanych z sabotażami i prowokacjami na terenie Polski. Dodał, że istnieje podejrzenie, że "służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej" w Warszawie i "postępowanie w tej kwestii trwa".

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Źródło:
TVN24, PAP

Jedna osoba zginęła, a 39 zostało rannych na pokładzie samolotu, który we wtorek leciał z Londynu do Singapuru. Siedem z nich jest w stanie krytycznym. W trakcie rejsu maszyna doświadczyła bardzo silnych turbulencji. Lokalne władze w Tajlandii, gdzie boeing musiał przymusowo lądować, poinformowały, że ofiara śmiertelna to 73-letni Brytyjczyk, który prawdopodobnie doznał zawału serca.

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters, PAP

Trzeba pozbierać, wyjaśnić i sprawdzić źródła informacji, które dotyczą Antoniego Macierewicza, także te dotyczące rozbrajania polskiej armii - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. O byłym szefie MON mówił, że "robił rzeczy w sposób dramatyczny osłabiające możliwości obronne państwa polskiego".

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Źródło:
TVN24

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, powinien już trafić do więzienia. Złożył jednak wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd nie podjął jeszcze decyzji. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył.

Były senator PiS nie trafił do więzienia, chce odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
TVN24, PAP

- Wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004-2024 - przekazał premier Donald Tusk. Powiedział też, kto będzie przewodniczącym komisji i kiedy spodziewa się pierwszego raportu z jej prac.

Donald Tusk: wydałem zarządzenie o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Donald Tusk: wydałem zarządzenie o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Źródło:
TVN24

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporo ciepła, ale także wiele niebezpiecznych zjawisk. Termometry pokażą lokalnie prawie 30 stopni, ale przez kraj przetaczać będą się opady i burze. Niewykluczone są także opady gradu.

To nie koniec gwałtownych zjawisk

To nie koniec gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krzysztof Frankowski uratował w Gnieźnie kobietę uwięzioną w zalewanym aucie. W poniedziałek nad tym miastem przeszła potężna burza. Wciąż trwa sprzątanie i szacowanie strat.

Z zalewanego auta słychać było wołanie o pomoc i stukanie. "Bałem się, że w środku mogą być dzieci"

Z zalewanego auta słychać było wołanie o pomoc i stukanie. "Bałem się, że w środku mogą być dzieci"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rezygnację z HiT-u, czyli przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy 1 września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych, przewiduje rozporządzenie podpisane przez ministrę edukacji. Pojawią się za to obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Rezygnacja z HiT-u i nowe, obowiązkowe zajęcia w szkołach. Podpisane rozporządzenie

Źródło:
PAP

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Pożar w podwarszawskim Józefowie. Zapalił się dach szkoły podstawowej. Strażacy przekazali, że nie było osób poszkodowanych. Wszyscy opuścili budynek przed przyjazdem służb.

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" - przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Miał 71 lat.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 21.05 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie leje deszcz i pada grad

Gdzie jest burza? Lokalnie leje deszcz i pada grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Gnieźnie po poniedziałkowej nawałnicy część mieszkańców pozbawiona jest prądu, zamknięte są miejskie parki. W porządkowaniu maista pomagają żołnierze.

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpacie) trafił akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi P., byłemu milicjantowi, a później także policjantowi, któremu krakowska prokuratura okręgowa zarzuca m.in. zabójstwo swojego podwładnego milicjanta Krzysztofa Pyki w 1985 roku, zabójstwo sanockiego dziennikarza Marka Pomykały w 1997 roku oraz usiłowanie zabójstwa byłej żony. Za popełnione czyny grozi mu dożywocie.

Śmiertelny wypadek, potem dwa zabójstwa. Były policjant oskarżony

Śmiertelny wypadek, potem dwa zabójstwa. Były policjant oskarżony

Źródło:
tvn24.pl
"Milczałem. Wszyscy milczeliśmy". Były milicjant i tajemnica trzech śmierci w Bieszczadach

"Milczałem. Wszyscy milczeliśmy". Były milicjant i tajemnica trzech śmierci w Bieszczadach

Źródło:
tvn24.pl
Premium

52-latek tłumaczył policji, że zasnął za kierownicą. Na drodze ekspresowej w okolicach miejscowości Strzeszkowice Duże (woj. lubelskie) wjechał z impetem w barierę energochłonną. Ta prawdopodobnie uratowała mu życie. Drogowcy opublikowali film z tego zdarzenia.  

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł we wtorek, że zastosowanie przepisów "antycovidowych" do przygotowania wyborów korespondencyjnych w stanie epidemii, było zgodne z konstytucją. Według TK, takie rozumienie tych przepisów jest zbieżne z "konstytucyjną zasadą współdziałania władz". Sprawę rozpoznał skład pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza. Zasiedli w nim też między innymi Krystyna Pawłowicz i Julia Przyłębska.

Składowi przewodniczył Piotrowicz, sprawozdawcą była Pawłowicz. TK orzekł o przepisach "antycovidowych"

Składowi przewodniczył Piotrowicz, sprawozdawcą była Pawłowicz. TK orzekł o przepisach "antycovidowych"

Źródło:
PAP

Nie żyje mężczyzna, który na jednym z przystanków w Białymstoku wysiadał z autobusu komunikacji miejskiej i upadł po tym, jak drzwi przytrzasnęły mu nogę. 

Pasażer zginął podczas wysiadania z autobusu. "Drzwi przytrzasnęły mu nogę"

Pasażer zginął podczas wysiadania z autobusu. "Drzwi przytrzasnęły mu nogę"

Źródło:
tvn24.pl

Jasne naruszenie zasad praworządności nie dotyczy już Polski. W najbliższych dniach zaproponuję, by Komisja Europejska wycofała wniosek w sprawie procedury z artykułu 7 - zapowiedziała wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova. - Wniosek komisji potwierdzony przez 26 państw wskazuje na to, że nie istnieje już wyraźne ryzyko dalszego pogłębiania się stanu niepraworządnego - mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Unijna komisarz zapowiada wniosek o wycofanie artykułu 7. uruchomionego przeciwko Polsce

Unijna komisarz zapowiada wniosek o wycofanie artykułu 7. uruchomionego przeciwko Polsce

Źródło:
PAP, TVN24

Unia chroni, Unia radzi, Unia nigdy nas nie zdradzi - zakrzyknęła na konferencji prasowej aktorka i kandydatka Trzeciej Drogi do europarlamentu Dorota Stalińska. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji", w której wystąpiła 40 lat temu.

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Źródło:
TVN24

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Jeśli wybory do Parlamentu Europejskiego wygrają ci, dla których Bruksela, Paryż, Berlin to jest problem, to może być polityczna katastrofa - ocenił premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Chcesz pokoju, szykuj się na wybory. Nie chcesz iść na wojnę, to idź głosować, bo bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa Polski jest utrzymanie jedności europejskiej - powiedział.

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Źródło:
TVN24

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl