Pierwsze posiedzenia komisji sejmowych. PiS wstrzymuje zgłoszenie wielu kandydatów

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła Łukasika
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24
wideo 2/22
Sejm wybrał składy osobowe większości stałych komisji sejmowych. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24

We wtorek odbyły się pierwsze posiedzenia sejmowych komisji, na których wybierano ich prezydia. Na niektórych nie dokonano wyboru przewodniczącego, na innych odrzucono kandydatury na wiceprzewodniczących lub z braku kandydatów wstrzymano się z ich wyborem. Posiedzenie jednej z ważniejszych sejmowych komisji - polityki społecznej i rodziny, zostało odwołane. 

Po południu we wtorek posłowie głosowali nad poszczególnymi kandydaturami do prezydiów sejmowych komisji. Reporter TVN24 Paweł Łukasik relacjonował z Sejmu, że "Prawo i Sprawiedliwość, które chciało mieć dwanaście komisji pod swoim przewodnictwem, będzie ich miało o połowę mniej".

Komisja etyki poselskiej

Na szefową sejmowej komisji etyki poselskiej została wybrana Izabela Mrzygłocka (KO). Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS).

Przewodnictwo w komisji będzie rotacyjne i ma zmieniać się co sześć miesięcy.

Komisja edukacji, nauki i młodzieży

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji edukacji, nauki i młodzieży przewodniczącą została Krystyna Szumilas (KO), a wiceprzewodniczącymi: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i Wiesław Różyński (PSL). Szumilas zapowiedziała, że pierwszą decyzją, która zapewne zostanie podjęta, będzie propozycja 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Komisja mniejszości narodowych i etnicznych

Na wtorkowym posiedzeniu szefową komisji ponownie wybrana została Wanda Nowicka (Lewica). Jej zastępcami zostali Monika Rosa (KO) oraz Wojciech Zubowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.

Komisja obrony narodowej

Przewodniczącym komisji został wybrany Andrzej Grzyb (PSL-TD).

Przy wyborze wiceprzewodniczących sprzeciwiono się głosowaniu nad kandydaturami w jednym bloku. Odrzucono tu kandydaturę Piotra Kalety (PiS) i Andrzeja Zapałowskiego (Konfederacja). Zastępcami zostali: Bartosz Kownacki (PiS), Joanna Kluzik-Rostkowska (KO), Maciej Lasek (KO), Czesław Mroczek (KO) i Piotr Strach (Polska 2050-TD).

Komisja infrastruktury

Na przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury został wybrany poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą głosowało 32 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie wybrali też czterech zastępców przewodniczącego komisji. Zostali nimi: Jacek Tomczak (PSL-TD), Paulina Matysiak (Lewica), Paweł Olszewski (KO) oraz Krystyna Sibińska (KO).

Posłowie obecni na posiedzeniu komisji nie zgłosili reprezentanta PiS do składu prezydium, co oznacza, że jedno miejsce zostało nieobsadzone.

Komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii

W obecnej kadencji w skład prezydium sejmowej cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wchodzi przewodniczący i trzech jego zastępców. Na wtorkowym posiedzeniu szefem komisji wybrany został Bartłomiej Pejo (Konfederacja).

Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.

Komisja spraw zagranicznych

Na stanowisko przewodniczącego komisji zgłoszono tylko kandydaturę Pawła Kowala (KO). W głosowaniu poparło go 19 posłów, 1 osoba była przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu, w tym sam Kowal.

Na pięcioro wiceprzewodniczących komisji wybrano: posłankę KO Aleksandrę Gajewską, szefa komisji w poprzedniej kadencji Radosława Fogla (PiS), wiceszefów komisji w poprzedniej kadencji: Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-TD) i Macieja Koniecznego (Lewica) oraz posła Polska 2050-TD Pawła Zalewskiego.

Kandydatury piątki wiceprzewodniczących głosowano łącznie. Zyskali poparcie 21 posłów komisji, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych

Na stanowisko szefa tej komisji posłowie jednomyślnie wybrali dotychczasowego zastępcę przewodniczącego - Tomasza Szymańskiego (KO). Szymański, zwracając się do członków komisji, zaznaczył, że czeka ich "ogrom pracy". - Doświadczeni parlamentarzyści wiedzą, co mam na myśli - powiedział.

Jego zastępcami zostali: Paweł Hreniak (PiS), Maria Małgorzata Janyska, Konrad Frysztak (KO), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) i Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).

Komisja AiSW w obecnej kadencji Sejmu liczy 33 posłów.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka

Szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka został Arkadiusz Myrcha (KO). Za jego wyborem zagłosowało 27 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Zastępcami przewodniczącego posłowie wybrali: Krzysztofa Paszyka (PSL), Krzysztofa Śmiszka (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050), Katarzynę Piekarską (KO) oraz Grzegorza Rusieckiego (KO).

Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu. Chce zrobić to w innym terminie. Poseł PiS Paweł Szrot pytany o przyczyny tej decyzji odpowiedział: "chcemy utrzymać ten wakat, bo, przypomnę, że trwa misja tworzenia rządu premiera Morawieckiego i politycy PiS-u będą w tej misji uczestniczyli". - Warunkowo, jeśli ona się skończy niepowodzeniem, wtedy będziemy zgłaszać naszych kandydatów, również wykorzystując osoby, które w tym momencie, uczestniczą w misji pana premiera - powiedział.

Komisja finansów publicznych

Poseł Janusz Cichoń (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. Był jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję. Za kandydaturą Cichonia głosowało 36 posłów, nikt nie głosował przeciw, nie było też głosów wstrzymujących się.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.

Poseł Andrzej Kosztowniak z PiS powiedział, że jego klub zgłosi swoich kandydatów na kolejnym posiedzeniu komisji. - Mając na uwadze wielkość naszego klubu, chciałbym, abyście państwo uwzględnili w przypadku podziału tych parytetów, zakładam, że jest siedem miejsc, my pozwolimy sobie zaczekać z tym zgłoszeniem. Myślę, że na kolejne posiedzenie komisji. Dzisiaj nie podjęliśmy jeszcze tej decyzji co do osób, które nas będą reprezentować - stwierdził.

Z kolei poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD) powiedział, że z uwagi na termin zgłoszeń kandydatów posłowie tego klubu nie mogli zgłosić osoby, którą chcą rekomendować i poprosił o to, aby było to uzupełnione na podczas kolejnych posiedzeń komisji.

Komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych

Na szefa sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych wybrano Marka Suskiego (PiS), który także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji. Za jego kandydaturą było 17 głosów, nikt nie był przeciw, dwie osoby się wstrzymały.

Komisja wybrała pięciu zastępców przewodniczącego. Zostali nimi: Tomasz Piotr Nowak i Krzysztof Gadowski - obaj z KO, Adam Dziedzic (PSL-TD), Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja).

Posłowie zdecydowali, że szóste miejsce w prezydium komisji zostanie w najbliższym czasie obsadzone przez przedstawiciela PiS.

Komisja zdrowia

Członkowie sejmowej komisji zdrowia wybrali na przewodniczącego Bartosza Arłukowicza (KO). Za jego wyborem oddano 34 głosy, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050-Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą opowiedziało się 33 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja kultury i środków przekazu

Na przewodniczącego sejmowej kultury i środków przekazu został wybrany poseł Bogdan Zdrojewski (KO). Za jego kandydaturą głosowało 25 posłów - wybór został dokonany jednomyślnie.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Piotr Adamowicz (KO), Wojciech Król (KO), Joanna Lichocka (PiS), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Zgłoszonych zastępców wybrano w głosowaniu wspólnym. Za było 25 posłów.

Przewodniczący komisji będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zgłosił jedną kandydaturę do prezydium komisji. Poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę z PiS zgłosić w późniejszym terminie

Komisja rolnictwa

Przewodniczącym komisji został wybrany wieloletni poseł, wybrany na piątą kadencję Mirosław Maliszewski (PSL-TD), który był członkiem tej komisji w poprzedniej kadencji. Maliszewski otrzymał 32 głosy, nie było głosów przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosowania.

Komisja rolnictwa będzie posiadała pięciu zastępców, ponieważ zaliczana jest do komisji dużych. Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zgłosił wniosek, by było siedmiu wiceprzewodniczących, ale wniosek ten przepadł w głosowaniu.

Ostatecznie zostało zgłoszonych trzech kandydatów na wiceprzewodniczących: Kazimierz Plocke i Piotr Borys - obaj z KO i Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Nad wyborem wiceprzewodniczących głosowano łącznie - 35 posłów opowiedziało się za, przy braku głosów wstrzymujących się i przeciwnych. Oznacza to, że w komisji są jeszcze dwa miejsca wiceprzewodniczących do obsadzenia.

Sejmowa komisji rolnictwa liczy 35 członków: 13 jest z KO, 12 - z PiS, 2 z Lewicy, po trzech z PSL i Polski 2050 i po jednym z Konfederacji i Kukiz'15.

Komisja polityki senioralnej

Przed otwarciem posiedzenia wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z ustaleniami klubowymi, miało zgłosić kandydata na przewodniczącego komisji, jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Joanna Borowiak (PiS) w imieniu klubu poprosiła o przełożenie wyboru przewodniczącego do kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano w przyszłym tygodniu.

W związku z tym wicemarszałek Sejmu ustalił, że na bieżącym posiedzeniu komisji odbędzie się tylko głosowanie nad wyborem wiceprzewodniczących. Michał Szczerba, w imieniu klubu KO, zaproponował, by wiceprzewodniczących było czterech. Komisja przychyliła się do tego wniosku.

Jednogłośnie na funkcję zastępcy przewodniczącego komisji zostali wybrani: Marzena Okła-Drewnowicz (KO), Iwona Kozłowska (KO) i Michał Szczerba (KO). Wybór czwartego wiceprzewodniczącego przełożono na przyszły tydzień.

Komisja do spraw Unii Europejskiej

Szefem tej komisji został poseł Michał Kobosko (Polska 2050-TD). Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD).

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.

Komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Kacper Płażyński (PiS). Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie komisji wybrali też we wtorek dwóch zastępców przewodniczącego. Zostali nimi Marek Hok (KO) i Jacek Karnowski (KO).

Komisja i kultury fizycznej, sportu i turystyki

Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Jego zastępcami zostali: Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).

W prezydium pozostało jedno miejsce dla wiceprzewodniczącego z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja gospodarki i rozwoju

Członkowie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju wybrali na przewodniczącego Ryszarda Petru (Polska 2050-TD). Za jego wyborem oddano 26 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.

Komisja wybrała także 5 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Mirosława Nykiel (KO)i Michał Jaros (KO), Magdalena Sroka (PSL-TD) Arkadiusz Sikora (Lewica) oraz Małgorzata Wassermann (PiS).

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 29 posłów, jeden się wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju liczy 33 członków.

Komisja łączności z Polakami za granicą

Członkowie sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wybrali na przewodniczącego Zbigniewa Konwińskiego (KO). Za jego wyborem oddano 29 głosów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja wybrała także 4 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Małgorzata Gosiewska (PiS), Andrzej Zapałowski (Konfederacja), Jarosław Rzepa (PSL-Trzecia Droga) oraz Marek Rząsa (KO).

Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komisja do spraw kontroli państwowej

Komisja do spraw kontroli państwowej na szefa wybrała Marka Sawickiego (PSL-Trzecia Droga). Za jego wyborem oddano 14 głosów, był jeden głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw.

Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO).

Komisja ta liczy 15 członków.

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych 

Komisja wybrała na przewodniczącego posła Jarosława Urbaniaka (KO), a wiceprzewodniczącymi komisji zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050 - Trzecia Droga).

Urbaniak był jedynym kandydatem zgłoszonym na przewodniczącego tej komisji.

Po wyborze szefa komisji posłowie zgłosili trzech kandydatów na wiceprzewodniczących, którymi zostali posłowie: Tomasz Głogowski (KO), Kazimierz Smoliński (PiS) i Łukasz Osmalak (Polska 2050-Trzecia Droga).

Komisja ds. służb specjalnych

Michał Gramatyka (Polska 2050-Trzecia Droga) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Na zamkniętym posiedzeniu wiceprzewodniczącym został wybrany Marek Biernacki (PSL-Trzecia Droga).

Sejm wcześniej we wtorek przyjął w głosowaniu skład siedmioosobowej komisji. Weszli do niej dwaj posłowie Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski, dwaj z Trzeciej Drogi - Marek Biernacki (PSL) i Michał Gramatyka (PL2050). Lewicę w komisji będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty, PiS - Waldemar Andzel, a Konfederację - Krzysztof Tuduj.

Posłowie koalicji zapowiedzieli powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji - skład prezydium ma zmieniać się co pół roku.

We wtorek nie wszystkie komisje miały swoje pierwsze posiedzenie. Odwołane zostało między innymi posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny. 

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Liberia i Gwinea na początku listopada otarły się o wybuch wojny, gdy w środku nocy na międzynarodowym lotnisku w Monrowii wylądował samolot z uzbrojonymi gwinejskimi komandosami. Wojskowi zażądali wydania zbiegłego z ich kraju Ibrahima Khalifa Cherifa, oskarżonego o werbowanie najemników mających obalić gwinejską juntę wojskową.

Komandosi nocą wylądowali w stolicy, wybuchła panika. O włos od wojny

Komandosi nocą wylądowali w stolicy, wybuchła panika. O włos od wojny

Źródło:
PAP, FrontPageAfrica

Zmiany na szczytach policyjnej hierarchii. Stanowiska straciło trzech komendantów wojewódzkich: w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie – wynika z informacji tvn24.pl. – Nie wszyscy się sprawdzali w kierowaniu garnizonami – mówią nasi rozmówcy z komendy głównej i ministerstwa spraw wewnętrznych.

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann odpowie przed sądem za przywłaszczenie ponad 700 tys. zł, które zdaniem prokuratury zostały wydane przez polityka na cele niezwiązane z prowadzeniem biura poselskiego. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do warszawskiego sądu.

Były poseł PO oskarżony o przywłaszczenie ponad 700 tysięcy złotych

Były poseł PO oskarżony o przywłaszczenie ponad 700 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Od ośmiu do dziesięciu uczniów i dorosłych doznało obrażeń, gdy kierujący SUV-em z nieznanych przyczyn wjechał w tłum ludzi przed szkołą podstawową w prowincji Hunan w Chinach - podały państwowe media. Nie jest jasne, czy kierowca działał z premedytacją, czy był to nieszczęśliwy wypadek.

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Chiny. SUV wjechał w tłum przed szkołą. Kolejne takie zdarzenie w ciągu kilku dni

Źródło:
PAP, Reuters

Łukasz Mejza próbował ukryć prywatne pożyczki na sumę blisko pół miliona złotych i "zatajać informacje tak, by uniemożliwić identyfikację osób, od których jest uzależniony finansowo" - wynika z treści wniosku o uchylenie immunitetu posłowi PiS, z którym zapoznała się "Gazeta Wyborcza". "To swoisty manifest, przejaw złej woli podyktowany niechęcią złożenia oświadczeń o stanie majątkowym" - twierdzą śledczy.

"Jaskrawy przykład świadomego zatajenia informacji". Prokuratura o pożyczkach Mejzy

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP
Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Fundacja Profeto miała pomagać ofiarom tylko przez rok. A potem?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe partii Jarosława Kaczyńskiego za poprzedni rok, co oznacza dla partii stratę 75 milionów złotych. Od tej decyzji PiS może się jeszcze odwołać. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Tliła się nadzieja", ale "inna decyzja zapaść nie mogła". PKW odrzuciła sprawozdanie PiS

"Tliła się nadzieja", ale "inna decyzja zapaść nie mogła". PKW odrzuciła sprawozdanie PiS

Źródło:
TVN24

Donald Trump popiera wprowadzenie stanu nadzwyczajnego jako części swojej polityki dotyczącej masowej deportacji nielegalnie przebywających w USA migrantów - piszą amerykańskie media. Prezydent elekt odniósł się do tych doniesień, pisząc jedno słowo: "Prawda".

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Trump wprowadzi stan nadzwyczajny, by "zatrzymać inwazję"? Jedno słowo potwierdzenia

Źródło:
PAP

1000 dni temu Rosja na podstawie rozkazu prezydenta Władimira Putina przypuściła agresję zbrojną na Ukrainę. Premier Donald Tusk, przypominając o tym dniu, podkreślił, że "wspierając Ukrainę, oddalamy wojnę od naszych granic".

1000 dni rosyjskiej agresji. Wpis Tuska

1000 dni rosyjskiej agresji. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że prawdziwa kampania ruszy dopiero po Nowym Roku i to chyba jest ten moment, w którym Lewica ogłosi swojego kandydata bądź kandydatkę w wyborach prezydenckich - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

Kotula: nie chcemy jeszcze tego nazwiska ujawniać

Kotula: nie chcemy jeszcze tego nazwiska ujawniać

Źródło:
TVN24

24-letni obywatel Azerbejdżanu za kierownicą Forda Mustanga próbował imponować swoimi "umiejętnościami" jazdy, ryzykując bezpieczeństwo swoje i innych osób. Na sklepowym parkingu ledwo ominął zaparkowane auto i mężczyznę nagrywającego telefonem jego wyczyny.

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Niebezpieczny drift na sklepowym parkingu. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1000 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskiej broni do głębokich uderzeń na terytorium Rosji może być "gamechangerem" i skrócić wojnę - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Tysiąc dni od początku inwazji. Szef ukraińskiego MSZ widzi "gamechanger"

Źródło:
PAP

Niemcy mają dostarczyć cztery tysiące dronów bojowych na Ukrainę. Maszyny nazywane mini-Taurusami sterowane są przez sztuczną inteligencję.

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Będą "ważnym atutem dla ukraińskich sił zbrojnych". Dostaną ich tysiące

Źródło:
PAP

- Radosław Sikorski przez cały czas mówił nam, że chciałby, żeby odbył się głęboki sondaż po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy dokładnie tak, jak chciał, sondaż dokładnie w tym momencie, w którym chciał - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ocenił, że szef MSZ "nie jest w stanie się pogodzić z tym obiektywnym sondażem" KO, co go dziwi.

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Trzaskowski: Zrobiłem wszystko, czego Sikorski chciał. On nie jest w stanie się pogodzić z tym sondażem

Źródło:
TVN24

Indie przeprowadziły udany test hipersonicznego pocisku dalekiego zasięgu - w niedzielę przekazało Ministerstwo Obrony tego kraju. Oznacza to, że New Delhi dołączyło do wąskiego grona kilku państw na świecie posiadających zdolność produkowania tego typu rakiet, które ze względu na swoją ogromną prędkość są znacząco trudniejsze do zestrzelenia.

Test na Wyspie Doktora Abdula Kalama, kolejne mocarstwo ma broń hipersoniczną

Test na Wyspie Doktora Abdula Kalama, kolejne mocarstwo ma broń hipersoniczną

Źródło:
Reuters, Indian Express, USNI News, tvn24.pl

Dwóch zamaskowanych mężczyzn wtargnęło na teren zamku w Windsorze i ukradło z tamtejszej farmy dwa pojazdy rolnicze. W czasie włamania książę William i księżna Kate z dziećmi mieli przebywać w oddalonym o około kilometr od miejsca kradzieży domu. Tożsamość sprawców pozostaje nieznana. Śledztwo w sprawie trwa. Wczoraj o sprawie poinformowały brytyjskie media.

Złodzieje wtargnęli na teren zamku w Windsorze. "Musieli obserwować go od jakiegoś czasu" 

Złodzieje wtargnęli na teren zamku w Windsorze. "Musieli obserwować go od jakiegoś czasu" 

Źródło:
The Sun, CNN

Bałtycki kabel telekomunikacyjny między Helsinkami a Rostockiem został uszkodzony - poinformował w poniedziałek fiński dostawca sieci światłowodowych Cinia. Władze Szwecji zapewniły, że badają ten incydent i pozostają w kontakcie ze swoimi sojusznikami. W niedzielę rano doszło z kolei do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego, który biegnie na dnie Bałtyku między Litwą a Szwecją - poinformował szwedzki koncern Telia. Wspomniany kabel łączy się na dnie morza z kablem między Helsinkami a Rostockiem.

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Kable na dnie Bałtyku uszkodzone. Wojsko "posiada dokładny obraz sytuacji"

Źródło:
PAP

Naukowiec Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych Fabian Hinz ostrzega, że Rosja zamierza zwiększyć produkcję rakiet, o czym świadczy rozbudowa pięciu kompleksów, gdzie są wytwarzane silniki rakietowe na paliwo stałe.

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Rosjanie "ogniskują wysiłki", chcą produkować więcej rakiet. Analiza zdjęć satelitarnych

Źródło:
PAP

Ambasada Polski w USA poinformowała, że powitała nowego szefa misji Bogdana Klicha. Były senator, w związku ze sprzeciwem prezydenta Andrzeja Dudy, będzie pełnił w placówce rolę chargé d’affaires.

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Bogdan Klich rozpoczął misję w USA. Ale nie jako ambasador

Źródło:
TVN24

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska cieszy się w listopadzie największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach, za nią plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, a dalej - Konfederacja - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Kolejne miejsca zajmują Lewica i Trzecia Droga. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni nieznacznie zwiększyło się poparcie dla KO, a dla PiS zmalało o ponad dwa punkty procentowe.

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Najnowszy sondaż partyjny. Lider umacnia się na prowadzeniu

Źródło:
TVN24

Policja poszukuje młodej Brytyjki, która zniknęła tuż po swoim przylocie do Polski. Kobieta ostatni raz była widziana na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Nie ma przy sobie telefonu ani dokumentów.

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Zaginęła 18-letnia Brytyjka. Ostatni raz była widziana na lotnisku w Balicach

Źródło:
KPP Kraków

1000 dni temu, 24 lutego 2022 roku Rosja zbombardowała dziesiątki strategicznych obiektów w Ukrainie. Po serii nalotów żołnierze rosyjscy rozpoczęli ofensywę lądową z terytorium zaanektowanego Krymu, Białorusi, Rosji oraz z okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tak zaczęła się pełnoskalowa inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Niesprowokowana agresja doprowadziła do ogromnych strat i śmierci setek tysięcy ludzi.

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Tysiąc dni wojny Putina. Cierpienie Ukraińców trwa

Źródło:
tvn24.pl

Miejscy urzędnicy nie będą mogli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych na podstawie dyplomu MBA Collegium Humanum. - Muszą zdać egzamin do końca roku - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Co z absolwentami Collegium Humanum w miejskich spółkach. Rafał Trzaskowski zdecydował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polityczne machinacje pośród najbogatszych rodzin wszechświata, niespodziewane zdrady, zaskakujące śmierci, intrygujący złoczyńcy - oto czego zdaniem redakcji portalu "Vox" należy spodziewać się po serialu "Diuna: Proroctwo". Najnowsza produkcja HBO bywa przyrównywana do "Gry o tron", jednego z największych hitów stacji.

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Nowa "Gra o tron"? Pierwsze recenzje długo oczekiwanego serialu "Diuna: Proroctwo"

Źródło:
Los Angeles Times, Mama's Geeky, Screen Rant, Rolling Stone, The New York Times, Vox, tvn24.pl