Wybór Francuzów "będzie dla nas wyzwaniem, zwłaszcza dla rządu PiS"

Wybór Francuzów będzie dla nas wyzwaniem zwłaszcza dla PiS
Wybór Francuzów "będzie dla nas wyzwaniem, zwłaszcza dla PiS"
Źródło: tvn24

Wybór Emmanuela Macrona będzie dla nas wyzwaniem, zwłaszcza dla rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Rafał Trzaskowski, poseł PO, były wiceminister spraw zagranicznych. Poseł w programie "Jeden na jeden" w TVN24 dodał, że zwycięzca francuskich wyborów "nie jest jakoś specjalnie pozytywnie nastawiony do rządu PiS".

Rafał Trzaskowski, komentując wyniki wyborów prezydenckich we Francji, w których zwyciężył Emmanuel Macron, stwierdził, że "jeżeli patrzymy na kontrkandydatkę (Marine Le Pen - red.), to zdecydowanie dobre wiadomości dla Polski i dla Europy". Przyznał jednak, że wybór Francuzów "będzie dla nas wyzwaniem, zwłaszcza dla rządu PiS".

- Dlatego, że Macron jest człowiekiem, który wspiera ściślejszą integrację Unii Europejskiej i mówi o tym, że państwa, które chcą się ściślej integrować, muszą iść szybciej do przodu. I nie jest jakoś specjalnie pozytywnie nastawiony do rządu Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.

Szef MSZ a Le Pen

Gość "Jeden na jeden" podkreślił, że PiS może zaszkodzić fakt, że szef MSZ Witold Waszczykowski przed francuskimi wyborami spotkał się z kontrkandydatką Emmanuela Macrona i zrobił sobie z nią zdjęcie, choć z nią "nikt się nie fotografował z establishmentu europejskiego". - Gdyby były zdjęcia też z Macronem, Fillonem i Le Pen, to trochę by to wyglądało inaczej - zaznaczył.

- Naprawdę wyglądało tak, jakby Waszczykowski wierzył w to, że wygra Marine Le Pen i ustawiał się z wiatrem - powiedział, dodając, że "trudno mu sobie to wyobrażać inaczej". Rafał Trzaskowski zgodził się, że Emmanuel Macron "poszedł o krok za daleko", mówiąc o unijnych sankcjach dla Polski za "naruszenie wszystkich zasad Unii".

- Macron poszedł o krok za daleko, natomiast rozumiem zniecierpliwienie francuskiej klasy politycznej tym, co się dzieje w Polsce - powiedział, tłumacząc, że chodzi o łamanie konstytucji i same relacje polsko-francuskie, które "są w najgorszym możliwym stanie od wielu lat".

- On mówił o ewentualnych sankcjach na Polskę, z czym ja się nie zgadzam - powiedział Trzaskowski. Poseł ocenił jednak, że porównując wypowiedzi Emmanuela Macrona i jego wyborczych kontrkandydatów, "to akurat w kwestiach dotyczących polskich robotników Macron, mimo że przesadzał, był i tak najbardziej umiarkowany".

"Nowe otwarcie" w relacjach z Francją?

Rafał Trzaskowski, komentując zaproszenie Emmanuela Macrona do Polski, wystosowane przez premier Beatę Szydło, stwierdził, że "do tego, by robić nowe otwarcie (w relacjach polsko-francuskich) trzeba mieć przede wszystkim jakiś pomysł, jak te relacje mają wyglądać". - Czyli musiałaby być dla Francuzów jakaś propozycja, w jakich obszarach w Unii Europejskiej chcemy z Francją ściślej współpracować - powiedział.

- Na razie we wszystkich obszarach, tych ważnych, rząd Prawa i Sprawiedliwości odwraca się plecami do Europy i do Francji. Nie widzę obszaru w polityce zagranicznej, w których rząd Prawa i Sprawiedliwości byłby inicjującym politykę, wychodził z jakąś pozytywną propozycją - podkreślił.

- Do tej pory były tylko gafy mówiące o tym, że to my uczyliśmy Francuzów jedzenia widelcem, było to odwołanie w skandalicznych warunkach przetargu na śmigłowce, gdzie rodzi się mnóstwo podejrzeń, że tutaj były jakieś dziwne powiązania z Amerykanami - argumentował poseł, dodając, że "Francuzi są bardzo wyczuleni na tym punkcie".

Rafał Trzaskowski, spytany o możliwość doprowadzenia przez Polskę do spotkania przywódców Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego, powiedział, że "można się spotkać, ale wszyscy będą zadawać to pytanie, a zwłaszcza Francuzi, co my mamy tak naprawdę robić na tym szczycie".

- Czy Polska chce się włączyć w integrację europejską, czy chce zaproponować pewne nowe rozwiązania w jakichś obszarach, czy chce zadeklarować, że w momencie kiedy strefa euro i Polska będą na to gotowe, wejdzie do strefy euro, bo prawdopodobnie wokół tego będzie się ściślej integrować Europa, czy chce współpracować ściślej z europejskim przemysłem obronnym: tam wszędzie PiS mówi: "nie" - stwierdził.

Francja wybiera. Druga tura wyborów prezydenckich

Dyplomacja jest po to żeby posprzątać po kampanii
Źródło: tvn24
"Dyplomacja jest po to, żeby posprzątać po kampanii"
"Dyplomacja jest po to, żeby posprzątać po kampanii"
Teraz oglądasz
Całe wystąpienie Emmanuela Macrona
Całe wystąpienie Emmanuela Macrona
Teraz oglądasz
Macron zwrócił się do wyborców Le Pen
Macron zwrócił się do wyborców Le Pen
Teraz oglądasz
Reakcja USA na wybory we Francji
Reakcja USA na wybory we Francji
Teraz oglądasz
"Atmosfera radości i szczęścia"
"Atmosfera radości i szczęścia"
Teraz oglądasz
Wybory we Francji - środki bezpieczeństwa
Wybory we Francji - środki bezpieczeństwa
Teraz oglądasz
Ruszyła druga tura wyborów prezydenckich
Ruszyła druga tura wyborów prezydenckich
Teraz oglądasz

Francja wybiera. Druga tura wyborów prezydenckich

Autor: mm\mtom/jb / Źródło: tvn24

Czytaj także: