Wybory samorządowe w Polsce już za kilka tygodni. Polacy wybiorą w nich między innymi radnych sejmików województw. Czym zajmuje się sejmik województwa, ile trwa jego kadencja i kto może kandydować na radnego?
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (pierwsza tura) i 21 kwietnia (druga tura). Polacy zagłosują w nich na radnych gmin, radnych powiatów, radnych sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych dzielnic w Warszawie. Czym zajmuje się sejmik województwa i kto może zostać jego radnym?
ZOBACZ TEŻ: Polityka w terenie, czyli bój o samorządy
Sejmik województwa - czym się zajmuje
Sejmik województwa to organ stanowiący i kontrolny samorządu wojewódzkiego. Do głównych zadań sejmiku, marszałka i zarządu województwa należy planowanie i wspieranie rozwoju regionu m.in. poprzez wykorzystanie funduszy europejskich. Zgodnie z art. 18 ustawy o samorządzie województwa do wyłącznej kompetencji organu należy między innymi:
- stanowienie aktów prawa miejscowego
- uchwalanie strategii rozwoju województwa
- uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego
- uchwalanie budżetu województwa
- określanie zasad udzielania dotacji z budżetu województwa
- uchwalanie przepisów dotyczących podatków i opłat lokalnych
- uchwalanie "Priorytetów współpracy zagranicznej województwa"
- wybór i odwołanie zarządu województwa oraz ustalanie wynagrodzenia marszałka województwa
- powoływanie i odwoływanie skarbnika województwa, który jest głównym księgowym budżetu województwa
- podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia stowarzyszeń i fundacji oraz ich rozwiązywania, a także przystępowania do nich lub występowania z nich
- uchwalanie przepisów dotyczących organizacji wewnętrznej oraz trybu pracy organów samorządu województwa
Sejmik województwa - kto może być radnym
Radni do sejmików województw wybierani są w wyborach bezpośrednich co pięć lat. W województwach do 2 mln mieszkańców w ich skład wchodzi 30 radnych - na każde kolejne rozpoczęte 500 tys. mieszkańców przypada kolejnych trzech radnych. Do obowiązków radnego należy m.in. udział w pracach organów samorządu województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, do których został wybrany lub desygnowany.
Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie, kandydować na radnego może osoba, która ma prawo wybierania do sejmiku województwa, tj. wyłącznie obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym chce zostać radnym.
Wybory samorządowe 2024 - termin
Zaplanowane na kwiecień wybory samorządowe odbędą się blisko pięć i pół roku po poprzednich. W 2018 roku kadencja samorządów została wydłużona z czterech do pięciu lat. W 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Celem regulacji - według jej pomysłodawców - było rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com