Obwodowe komisje wyborcze czuwają nad przeprowadzaniem wyborów w lokalach wyborczych. Jak zostać członkiem komisji na wybory samorządowe, które odbędą się w kwietniu? Wyjaśniamy.
7 i 21 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów, sejmików województw, w przypadku Warszawy radnych dzielnic, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nad przebiegiem głosowania czuwać będą obwodowe komisje wyborcze. 23 stycznia Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała uchwałę nr 26/2024, która reguluje, w jaki sposób można zostać członkiem takiej komisji.
Kto może być członkiem komisji wyborczej
Zgodnie z uchwałą obwodowe komisje wyborcze powoływane są przez komisarzy wyborczych. Czynności związane z powołaniem komisji wykonywane są przez komisarzy, urzędników wyborczych oraz urzędy gmin.
Kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej może być osoba posiadająca prawo wybierania, czyli osoba, która jest obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu. Kandydatem może być także osoba, która nie jest obywatelem polskim, ale jest obywatelem UE lub Zjednoczonego Królestwa i najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat oraz nie jest pozbawiona prawa wybierania w państwie, którego jest obywatelem. Kandydat na członka komisji musi także stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym jest zgłaszany do komisji, i być ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.
Członkiem komisji nie może być z kolei kandydat w wyborach, pełnomocnik wyborczy oraz finansowy komitetu wyborczego, komisarz wyborczy, urzędnik wyborczy, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba, która ma pełnomocnictwo do zagłosowania w czyimś imieniu w tym samym obwodzie oraz osoba, dla której kandydat w wyborach startujący z tego samego okręgu, co dana komisja, jest małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego oraz osobą pozostającą w stosunku przysposobienia lub jeśli kandydat ten kandyduje na wójta w gminie, w której powołana jest ta komisja.
ZOBACZ TEŻ: Ile wynosi dieta członków komisji wyborczej?
Jak zgłosić się na członka komisji wyborczej
By zostać członkiem obwodowej komisji, należy skontaktować się z komitetem wyborczym. Prawo zgłaszania kandydatów na członków komisji ma bowiem pełnomocnik wyborczy komitetów partii i koalicji startujących w wyborach lub tych, które w poprzednich wyborach do sejmiku województwa lub w wyborach do Sejmu uzyskały mandat. Zgłoszenie musi wpłynąć, za pośrednictwem urzędu gminy, do urzędnika wyborczego właściwego dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja (w przypadku Warszawy będzie to urząd dzielnicy).
Swoje kandydatury można też zgłosić samodzielnie komisarzowi wyborczemu. Będzie mógł on uzupełnić o nie skład komisji, jeśli liczba zgłoszonych kandydatów będzie mniejsza niż wymagana. Zgłoszenia od wyborców przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla danej gminy. Wszystkie zgłoszenia muszą być złożone najpóźniej 30. dnia przed dniem wyborów.
Źródło: tvn24.pl