Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się już 7 kwietnia. Co zrobić, gdy chce się w nich wziąć udział poza miejscem stałego zameldowania? Wyjaśniamy.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera wybory samorządowe rozpoczną się 7 kwietnia 2024. Wybrani zostaną wówczas członkowie rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania. Jak wziąć w nich udział poza miejscem stałego zameldowania?
Wybory samorządowe - głosowanie poza miejscem zameldowania
Ze względu na lokalny charakter wyborów samorządowych, w ich przypadku możliwości oddania głosu poza miejscem stałego zameldowania są nieco bardziej ograniczone niż w przypadku wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Niemożliwe jest bowiem skorzystanie z zaświadczenia o prawie do głosowania celem zagłosowania w innym lokalu niż ten, do którego jest się przypisanym. Nie da się także jednorazowo zmienić miejsca oddania głosu ze względów takich jak np. podróż.
A co z osobami, które na co dzień mieszkają poza miejscem swojego stałego meldunku? Osoby te mają dwa wyjścia.
Mogą w dzień wyborów udać się do miejscowości, w której są ujęci w liście wyborców, i tam oddać głos. Drugą opcją jest natomiast złożenie wniosku o zmianę stałego obwodu głosowania. Można zrobić to zarówno w urzędzie gminy, którą się zamieszkuje, jak i online. W pierwszym przypadku należy udać się do urzędu gminy z dokumentem tożsamości oraz wypełnionym wnioskiem. Wzór wniosku można pobrać tutaj. Chcąc złożyć wniosek w formie online należy wejść na podstronę serwisu gov.pl, a następnie kliknąć w "złóż wniosek", co spowoduje automatyczne przekierowanie do podstrony z wnioskiem.
Zmiana miejsca głosowania
Po zalogowaniu się profilem zaufanym wnioskujący zostanie poproszony o dołączenie plików potwierdzających, pod jakim adresem mieszka. Może być to umowa najmu, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd z danymi wnioskującego, bądź karta mieszkańca. Ponadto we wniosku będzie trzeba podać ten adres zamieszkania oraz złożyć podpis elektroniczny.
Co ważne, zmiana stałego obwodu głosowania nie następuje automatycznie. Urząd, do którego złożony zostanie wniosek, będzie musiał bowiem zweryfikować, czy wnioskujący rzeczywiście mieszka pod danym adresem. Ma na to 5 dni roboczych.
Po dokonaniu zmiany stałego obwodu głosowania wyborca będzie przypisany do tego obwodu podczas każdych kolejnych wyborów. Oznacza to również, że głosować będzie na kandydatów startujących w miejscu swojego zamieszkania, a nie w miejscu swojego zameldowania.
Źródło: TVN24.pl