Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, dlaczego karty do głosowania wyglądają inaczej w Polsce i za granicą. Zaapelowano przy tym do wyborców o czujność w sprawie pieczęci na karcie.
- Wyborcy zauważyli różnice między kartami do głosowania w Polsce i za granicą.
- Różnice wyjaśnił na konferencji szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.
- W tvn24.pl relacjonujemy przebieg wyborów prezydenckich.
Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz na konferencji Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielę po godzinie 13 odniósł się do wyrażanych przez wyborców wątpliwości związanych z różnym wyglądem kart do głosowania w Polsce i za granicą.
Różnice w wyglądzie kart
- Przypominam wszystkim, którzy mają wątpliwości jeszcze nadal, że prawy górny róg karty do głosowania jest ścięty i to jest procedura przez nas ustalona pod ewentualną nakładkę Braille'a dla osób niewidomych. Natomiast z prawej strony, na dole jest odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, a z lewej strony powinna być pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. To jest w przypadku kart w kraju - mówił.
Zaznaczył, że jeżeli pieczęci Obwodowej Komisji Wyborczej nie ma, to apeluje do wyborców o to, "aby pilnowali tego, aby nie pozwolić sobie na oddanie głosu na karcie bez pieczęci Obwodowej Komisji Wyborczej".
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Tkacz podkreślił, że za granicą nie ma ściętego rogu karty do głosowania, dlatego, że tam nie ma nakładek w alfabecie Braille'a.
- Zamiast pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej jest pieczęć Urzędu Konsularnego oraz pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej z boku, tak jak w kraju ma być odbita, przy czym nie ma warunku, bo takie pytania również mamy, aby pieczęć ta była koloru czerwonego. Może być w innych kolorach, w różnych krajach są takie praktyki koloru zielonego czy koloru niebieskiego jako pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej - mówił Tkacz.
Autorka/Autor: mart/akw
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24