Zgodnie z przyjętą w Sejmie ustawą autorstwa PiS, wybory prezydenckie mają się odbyć w pełni korespondencyjnie. Uchwalone przez izbę niższą przepisy przewidują też karę więzienia między innymi za kradzież karty do głosowania. Wcześniej - przed poprawkami - pozbawienie wolności groziło też za ukrywanie lub niszczenie tego dokumentu.
W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę autorstwa PiS dotyczącą wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że będą one przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. Teraz trafi on do Senatu.
Czytaj raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie 2020.
Do przyjętej przez posłów ustawy wprowadzono trzy poprawki - wszystkie przygotowane przez klub PiS.
Było o "ukrywaniu" i "niszczeniu", została "kradzież"
W pierwotnej wersji projektu za niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie, podrabianie lub kradzież karty do głosowania - groziła kara do trzech lat więzienia.
Kto niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia, podrabia lub kradnie kartę do głosowania - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Przyjęta poprawka zmniejsza katalog czynów podlegających tej karze. Trzy lata pozbawienia wolności będą groziły za kradzież karty do głosowania lub oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, które również znajdzie się w pakiecie wyborczym.
Tej samej karze ma też podlegać osoba, która wrzuci do skrzynki pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub rzeczone oświadczenie.
Jak wynika z proponowanych przepisów, specjalnie przygotowane do głosowania "skrzynki nadawcze" będzie przygotowywał "operator wyznaczony na terenie gminy", a w Warszawie - na terenie dzielnicy. Wyborcy koperty z kartami będą mogli w nich umieszczać w dniu głosowania od godziny 6 do 20. Dokładne wymagania dotyczące tych skrzynek ustali za pomocą rozporządzenia minister aktywów państwowych.
Zgodnie z przyjętą poprawką autorstwa klubu PiS, artykuł 17 otrzymał brzmienie:
1. Kto kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 5 - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 2. Tej samej karze podlega, kto umieszcza w nadawczej skrzynce pocztowej, o której mowa w art. 5 ust. 2, przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 5.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock