Wybory nie dla polskich marynarzy. Nie zagłosuje nawet 30 tys. osób

Aktywnie zawód marynarza wykonuje około 32 tys. osób
Aktywnie zawód marynarza wykonuje około 32 tys. osób
Źródło: shutterstock.com

Polscy marynarze, przebywający podczas wyborów prezydenckich na morzu, nie będą mogli zagłosować. Powód - polskie statki pływają pod obcą banderą, więc nie można na nich tworzyć obwodów wyborczych. Może to dotyczyć nawet 30 tys. osób.

Resort infrastruktury wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach prezydenta RP. Odpowiadając na pytania Polskiej Agencji Prasowej resort potwierdził, że rozporządzenie to zezwala na zorganizowanie wyborów tylko na statkach pływających pod polską banderą, a także dowodzonych przez polskiego kapitana, co wynika z obowiązującego w Polsce Kodeksu wyborczego.Oznacza to, że polscy marynarze przebywający na morzu w dniu wyborów nie będą mogli oddać głosu w wyborach na prezydenta. Polskie statki od lat pływają pod tzw. "tanimi banderami" i są zarejestrowane w innym państwie. To wyklucza możliwość przeprowadzenia wyborów na takich statkach nawet wtedy, gdy cała załoga wraz kapitanem są Polakami.

Ok. 30 tys. osób

MIR szacuje, że obecnie, aktywnie zawód marynarza wykonuje około 32 tys. osób posługujących się dokumentami wydanymi przez polską administrację morską. Podaje też liczbę takich dokumentów wydanych w latach 2010-2014, jest ich dokładnie 32 659. Precyzyjnej liczby marynarzy jednak nie podaje, bo ich wyjazdy nie są rejestrowane, a członkowie załóg mogą korzystać z zagranicznych agencji pracy.Resort przyznaje natomiast, powołując się na informacje PKW, że w ostatnich wyborach do europarlamentu obwody wyborcze utworzono tylko na 5 jednostkach. Wśród nich były żaglowce Dar Młodzieży i statek badawczy Oceania, a także trzy platformy wydobywcze firmy Lotos Petrobaltic. Wśród marynarzy tych jednostek, na 210 osób uprawnionych do głosowania, wydano 201 kart i pakietów wyborczych, a 177 oddanych głosów uznano za ważne. Frekwencja wyborcza dla tych 5 jednostek wyniosła prawie 96 proc.

Marynarze bez głosu

P.o. szef zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów PKW Lech Gajzler pytany o tych marynarzy, którzy w ostatnich wyborach nie zagłosowali, stwierdza: - 30 tys. osób - to duża grupa wyborców.Gajzler przyznaje też, że problemu marynarzy nie rozwiąże możliwość głosowania korespondencyjnego. W nadchodzących wyborach prezydenckich głosowanie korespondencyjne dostępne będzie po raz pierwszy dla każdego. Sejm poparł takie rozwiązanie w połowie zeszłego roku. Zmiany dotyczą wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. - Jeżeli marynarze będą długi czas na morzu, bez możliwości zejścia na ląd, to faktycznie przepisy Kodeksu wyborczego nie dają im możliwości głosowania - przyznaje Gajzler.

Brakuje polskiej bandery

Pytany, jak można problem rozwiązać, mówi: - PKW zawsze popiera działania, które mają zwiększyć i ułatwić uczestnictwo w wyborach, ale PKW nie posiada inicjatywy ustawodawczej.Marynarze walczą z tym problemem od lat - ocenia Krzysztof Gogol, rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak sam wyjaśnia z 65 statków, które są własnością tego największego polskiego armatora, żaden nie jest zarejestrowany w Polsce. Statki pływają pod obcymi banderami m.in.: maltańską, cypryjską, panamską czy liberyjską. Są zarejestrowane za granicą, jako spółki, których właścicielem jest PŻM z siedzibą w Szczecinie. - Nasze statki spełniają wszystkie warunki, by przeprowadzić na nich wybory: PŻM ma siedzibę w Polsce, kapitan jest Polakiem, brakuje nam tylko polskiej bandery - dodaje rzecznik.W jego ocenie, nasze statki pływają pod "tanimi banderami", po to, by utrzymać konkurencyjność świadczonych przez nie usług. Dlatego, jak podkreśla Gogol, marynarze chcąc, by statki wróciły pod polską banderę, oczekiwali na zmiany w ustawie o zatrudnieniu na morskim statku handlowym. Liczyli na ulgi w podatku dochodowym i w składkach ZUS - zmniejszenie tych obciążeń pozwoliłoby na taki powrót bez utraty konkurencyjności wobec tańszych przewoźników.- Państwo miałoby za takie ulgi rekompensatę, bo statki przywrócone pod polska banderę płaciłyby podatek tonażowy do budżetu państwa, a teraz nie ma nic. Takie rozwiązania są stosowane w innych państwach UE - podkreśla Gogol. I dodaje: - Rozmowy w tej sprawie są prowadzone od wielu lat, ale nie mamy póki co zgody rządu i wszystkich ministerstw, jeśli chodzi o ten projekt.

Pytany, dlaczego marynarze nie mogą zejść na ląd w dniu głosowania i tam zagłosować, odpowiada: - Gdyby statki pływały na linii (czyli zgodnie z ustalonym wcześniej rozkładem), to marynarze mogliby znaleźć sobie miejsca za granicą, w których możliwe byłoby oddanie głosu. Ale my pływamy "tramping" (bez stałego rozkładu rejsów). Statki pływają po ładunki w dowolną część świata. Marynarze nie wiedzą, jaki będzie ich następny port.

Ministerstwo pisze do PKW

Sprawą zajmował się też resort infrastruktury. Z informacji otrzymanych przez PAP wynika, że MIR wysłał w tej sprawie pismo do PKW w lipcu 2011 r., poruszając w nim kwestie umożliwienia marynarzom głosowania elektronicznego. Lech Gajzler z PKW przyznaje, że takie pismo trafiło do Komisji. Jednak Kodeks wyborczy nie przewiduje głosowania elektronicznego, dlatego PKW zasugerowało, by MIR zwrócił się w tej sprawie do Sejmu. - To jest kwestia specjalistyczna. W odpowiedzi na pismo resortu stwierdziliśmy, że to resort powinien zwrócić uwagę Sejmu na tę sprawę przy okazji prac nad zmianami w Kodeksie wyborczym. Jednak od czasu otrzymania pisma z MIR Kodeks ten był kilka razy nowelizowany i resort, z tego co nam wiadomo, nie podnosił tego tematu - stwierdza szef organizacji wyborów PKW.MIR przyznało, że drugie pismo w tej sprawie skierowało do Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Zmian Kodyfikacyjnych prawie cztery lata później - 18 lutego 2015 r. Ostatecznie trafiło ono do podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu wyborczego.Jej przewodniczący Mariusz Witczak (PO) pytany o sprawę, przypomniał sobie o tym piśmie dopiero po sprawdzeniu dokumentów.Jak ocenił, MIR w piśmie opisuje problem, ale nie proponuje rozwiązania. - Resort nie ułatwił nam sprawy i nie przygotował przepisów, które mogliby zgłosić posłowie, dlatego sami zajmiemy się tą sprawą - zadeklarował w rozmowie z PAP. Zdaniem Witczaka okazją do tego jest zgłoszony w styczniu prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Witczak zapowiada, że komisja postara się wpisać do nowelizacji Kodeksu rozwiązanie, które pozwoli na przeprowadzenie wyborów na statku pływającym pod obcą banderą, jeżeli jego kapitan i załoga będą polskie.Na pytanie, kiedy taka możliwość może wejść w życie, Witczak ocenił: - Przed wyborami prezydenckimi nie ma na to szans.

Wybory prezydenckie 2015

Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku
Źródło: tvn24
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku
Teraz oglądasz
Ręcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie przysięgać Andrzej Duda
Ręcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie przysięgać Andrzej Duda
Teraz oglądasz
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzień
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzień
Teraz oglądasz
22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego i elekta
22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego i elekta
Teraz oglądasz
Kopacz: do wyborów zostało 120 dni
Kopacz: do wyborów zostało 120 dni
Teraz oglądasz
Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii
Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii
Teraz oglądasz
"Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale teraz nie wolno głosować na PiS"
"Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale teraz nie wolno głosować na PiS"
Teraz oglądasz
"Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi"
"Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi"
Teraz oglądasz
"Komorowski podłożył bombę pod system partyjny"
"Komorowski podłożył bombę pod system partyjny"
Teraz oglądasz
Ryszard Legutko o skardze PiS na Donalda Tuska
Ryszard Legutko o skardze PiS na Donalda Tuska
Teraz oglądasz
31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłami
31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłami
Teraz oglądasz
"Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim przywództwie"
"Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim przywództwie"
Teraz oglądasz
"Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą" Kopacz odpowiada na "zaskakujący" apel Dudy
"Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą" Kopacz odpowiada na "zaskakujący" apel Dudy
Teraz oglądasz
"Wszyscy daliśmy ciała". Przegrana kampania Komorowskiego
"Wszyscy daliśmy ciała". Przegrana kampania Komorowskiego
Teraz oglądasz
Biura Dudy będą prawdopodobnie w pałacyku MSZ
Biura Dudy będą prawdopodobnie w pałacyku MSZ
Teraz oglądasz
Andrzej Duda będzie najprawdopodobniej pracować w pałacyku MSZ przy ul. Foksal
Andrzej Duda będzie najprawdopodobniej pracować w pałacyku MSZ przy ul. Foksal
Teraz oglądasz
Lipiński: może być pokusa ze strony rządzących
Lipiński: może być pokusa ze strony rządzących
Teraz oglądasz
Kamiński: chodzi o szacunek dla obywateli
Kamiński: chodzi o szacunek dla obywateli
Teraz oglądasz
"Sto lat!" dla prezydenta elekta
"Sto lat!" dla prezydenta elekta
Teraz oglądasz
Duda apeluje do rządzących
Duda apeluje do rządzących
Teraz oglądasz
"Prezydenturę rozumiem jako służbę Polakom i Rzeczypospolitej"
"Prezydenturę rozumiem jako służbę Polakom i Rzeczypospolitej"
Teraz oglądasz
Gratulacje od rządu, wymiana uprzejmości z Ogórek, instrukcja od Szydło
Gratulacje od rządu, wymiana uprzejmości z Ogórek, instrukcja od Szydło
Teraz oglądasz
Andrzej Duda odebrał akt wyboru na prezydenta
Andrzej Duda odebrał akt wyboru na prezydenta
Teraz oglądasz
Incydent z hymnem państwowym w czasie uroczystości w Wilanowie
Incydent z hymnem państwowym w czasie uroczystości w Wilanowie
Teraz oglądasz
"PO to partia władzy nie obciachu. Dlatego młodym ludziom może się źle kojarzyć"
"PO to partia władzy nie obciachu. Dlatego młodym ludziom może się źle kojarzyć"
Teraz oglądasz
"Nie jest nas tak mało". Senator Klich z wizualnym przekazem
"Nie jest nas tak mało". Senator Klich z wizualnym przekazem
Teraz oglądasz
Kopacz: zebraliśmy się, żeby podziękować za pięć lat dobrej prezydentury Bronisława Komorowskiego
Kopacz: zebraliśmy się, żeby podziękować za pięć lat dobrej prezydentury Bronisława Komorowskiego
Teraz oglądasz
Prezydent Bronisław Komorowski podczas posiedzenia klubu PO podziękował politykom Platformy za zaufanie
Prezydent Bronisław Komorowski podczas posiedzenia klubu PO podziękował politykom Platformy za zaufanie
Teraz oglądasz
"Bronek! Bronek! Dziękujemy!"
"Bronek! Bronek! Dziękujemy!"
Teraz oglądasz
Projekty Dudy zaszkodzą PO?
Projekty Dudy zaszkodzą PO?
Teraz oglądasz
Platforma na zakręcie?
Platforma na zakręcie?
Teraz oglądasz
"Kopacz nie istniała jako przywódca Platformy"
"Kopacz nie istniała jako przywódca Platformy"
Teraz oglądasz
"Polska oczywiście nie jest państwem wyznaniowym"
"Polska oczywiście nie jest państwem wyznaniowym"
Teraz oglądasz
Życie wyborcze po Kukizie
Życie wyborcze po Kukizie
Teraz oglądasz
Andrzej Duda wyruszył w Polskę 
Andrzej Duda wyruszył w Polskę 
Teraz oglądasz
Debatę wygrał Bronisław Komorowski. Sondaż Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24
Debatę wygrał Bronisław Komorowski. Sondaż Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24
Teraz oglądasz
Duda mówi o pokoju, a Komorowski ripostuje: prawie gołąb, a jeszcze niedawno jastrząb
Duda mówi o pokoju, a Komorowski ripostuje: prawie gołąb, a jeszcze niedawno jastrząb
Teraz oglądasz
"Komorowski zachowywał się nerwowo". "Duda unikał konkretnych odpowiedzi"
"Komorowski zachowywał się nerwowo". "Duda unikał konkretnych odpowiedzi"
Teraz oglądasz
Po debacie. Uścisk dłoni i spotkanie z wyborcami
Po debacie. Uścisk dłoni i spotkanie z wyborcami
Teraz oglądasz
Duda wypomina Komorowskiemu czekoladowego orła. "Pan śmieszy, tumani i straszy"
Duda wypomina Komorowskiemu czekoladowego orła. "Pan śmieszy, tumani i straszy"
Teraz oglądasz

Wybory prezydenckie 2015

Autor: db//tka / Źródło: PAP

Czytaj także: