Schetyna: cieszyć się będę w październiku

[object Object]
Schetyna: cieszyć się będę w październikutvn24
wideo 2/35

Mobilizacja wyborców i integrowanie opozycji - takie sposoby na polepszenie wyniku Koalicji Europejskiej w kolejnych wyborach wskazał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach". Dopytywany, czy cieszy się z sondażowych wyników niedzielnych wyborów do europarlamentu odparł: - Cieszyć się będę w październiku, kiedy wygramy z PiS-em.

WYBORY DO EUROPARLAMENTU - WYNIKI SONDAŻOWE

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce na podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych. Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Te ugrupowania będą uczestniczyły w podziale mandatów.

"Zjednoczyliśmy opozycję. Następnym krokiem są wybory jesienne"

- Udało nam się to zrobić, zjednoczyliśmy opozycję. Następnym krokiem są wybory jesienne - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, wchodzącej w skład Koalicji Europejskiej. Pytany, jakie widzi możliwości, aby polepszyć wynik KE w wyborach parlamentarnych odparł: - Na pewno jeszcze większa mobilizacja wyborców, pokazanie, jak ważne są te wybory. Frekwencja jest dobra, ale może być lepsza. Jestem przekonany, że będzie wyższa w wyborach parlamentarnych. Stwierdził, że sposobem na lepszy wynik jest "integrowanie opozycji, dołączanie do koalicji kolejnych partii, środowisk, żeby pokazać, że zjednoczona opozycja naprawdę może więcej". - System d’Honta będzie decydował o mandatach jesienią. Tym bardziej szkoda każdego zmarnowanego głosu i szkoda tych partii, które nie przekroczą progu - zaznaczył.

Schetyna: cieszyć się będę w październiku

Schetyna został też zapytany, czy rozważa zawiązanie koalicji z Wiosną Roberta Biedronia.

- To jest kwestia całości, podstawy programowej, akceptacji wszystkich. To nie jest moja personalna i osobista decyzja. Koalicję budowaliśmy wspólnie, traktowaliśmy się po partnersku i razem będziemy decydować o jakie ugrupowania będziemy rozszerzać. Zaproszenie jest otwarte. Dzisiaj wygląda na to, że razem ugrupowania Koalicji i Wiosny dają przewagę nad PiS-em. To nam wszystkim daje do myślenia - odpowiedział. Dopytywany, czy cieszy się z sondażowych wyników wyborów do PE odparł: - Cieszyć się będę w październiku, kiedy wygramy z PiS-em.

Autor: ads//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości