Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna

Źródło:
TVN24
Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna
Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna TVN24
wideo 2/23
Bartoszewski: koncepcja, że moglibyśmy połączyć siły z PiS-em, jest absurdalna TVN24

My poszliśmy do wyborów z hasłem, które było bardzo chwytliwe i bardzo dobrze zadziałało: albo głosujecie na Trzecią Drogę, albo macie trzecią kadencję PiS - powiedział w sobotę w "Jeden na jeden" w TVN24 poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski. Stanowczo zapewnił, że "nie będzie koalicji PSL-u z Prawem i Sprawiedliwością". Zdaniem Bartoszewskiego, gdyby prezydent Andrzej Duda zaproponował misję stworzenia rządu liderowi PSL, "pan prezes Władysław Kosiniak-Kamysz uprzejmie odmówi".

Pytany o możliwość koalicji PSL-PiS Władysław Teofil Bartoszewski podkreślił, że "do żadnego posła z PSL-u nikt się nie odzywał".

- Myśmy poszli do wyborów z hasłem, które było bardzo chwytliwe i bardzo dobrze zadziałało: albo głosujecie na Trzecią Drogę, albo macie trzecią kadencję PiS - przypomniał Bartoszewski. - Koncepcja, że moglibyśmy się z tego wyłamać wbrew woli Suwerena, wbrew woli wyborców, których mieliśmy trzy miliony sto dziesięć tysięcy, którzy zagłosowali na nas, jest absurdalna - oświadczył.

Gość TVN24 stanowczo zapewnił, że "nie będzie koalicji PSL-u z Prawem i Sprawiedliwością".

Bartoszewski dodał, że zdaniem niektórych był on w tych wyborach "pomostem, przez który wyborcy PiS-u przeszli głosować na Trzecią Drogę". - Bo ja byłem z prawej strony PSL-u i tworzyło to pewną opcję dla wyborców, którzy się zawiedli katastrofalną drugą kadencją (PiS - red.) - stwierdził poseł.

Bartoszewski: pogodziłem się z tym, że Donald Tusk będzie premierem natychmiast po wyborach

Pytany, czy pogodził się z tym, że to Donald Tusk, a nie Władysław Kosiniak-Kamysz będzie kandydatem opozycji na premiera, odparł: - Ja się pogodziłem z tym natychmiast po wyborach.

Zapewnił, że "bez żadnych wątpliwości" wszedłby dziś do rządu, na czele którego stanąłby lider Platformy Obywatelskiej. - Musiałbym być poproszony, żeby wejść do tego rządu, a nie zakładam, że będę. Ale nie ma najmniejszych wątpliwości, że rząd stworzy Koalicja Obywatelska razem z Trzecią Drogą i razem z Lewicą - stwierdził gość TVN24.

Zdaniem Bartoszewskiego, gdyby prezydent Andrzej Duda zaproponował misję stworzenia rządu liderowi PSL, "pan prezes Władysław Kosiniak-Kamysz uprzejmie odmówi". - Z całą pewnością wcześniej odbędą się rozmowy między liderami czterech partii i pewne ustalenia zapadną. Jeżeli te ustalenia zostaną uczynione, to na pewno przeciwko nim żaden z tych liderów nie wystąpi u pana prezydenta - przekonywał.

Bartoszewski: pogodziłem się z tym, że Donald Tusk będzie premierem natychmiast po wyborach
Bartoszewski: to nie Trzecia Droga wygrała wybory. W związku z tym nie my będziemy dyktować skład rządu TVN24

Jaki model rządzenia przyjmie opozycja?

Bartoszewski mówił również o tym, jaki model rządzenia przyjmie opozycja. - To jest kwestia, którą będą dyskutowali liderzy naszych partii. Z tego, co słyszę, nie będzie jakiś zmian strukturalnych w rządzie - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, że "jakiś podział niewątpliwie nastąpi".

Pytany, czy koalicjanci powinni patrzeć sobie na ręce, a więc czy funkcję ministra i wiceministra danego resortu powinni pełnić przedstawiciele różnych partii, Bartoszewski stwierdził, że "niekoniecznie", choć dodał, że "tak rzeczywiście było w przeszłości". - Ten model był stosowany na przykład w koalicji PO-PSL przez osiem lat - przypomniał.

Pytany, co się bardziej opłaca - jeden klub wspólny dla PSL-u i Polski 2050, czy dwa osobne - Bartoszewski odpowiedział, że w tej sprawie "trwają dyskusje między liderami partii". - Z punktu widzenia PSL-u jest oczywiste, że jak się ma 65 posłów to ma się inną pozycję przetargową niż jak się ma 32 i 33 odpowiednio - ocenił.

Bartoszewski o wyborczych obietnicach opozycji

Opozycja w trakcie kampanii wyborczej zapowiadała m.in. podwyżki dla pracowników budżetówki. Pytany, czy te obietnice są święte, Bartoszewski odparł: - Nie możemy iść do wyborów z hasłami, że będziemy podwyższać na przykład pensję nauczycielom, po czym powiedzieć, że nie, nie będziemy podwyższać.

Zaznaczył, że wszystkie trzy ugrupowania opozycji demokratycznej szły do wyborów z hasłem podwyżek dla sfery budżetowe, natomiast proponowały różną ich wysokość. Dodał, że także w kwestii programów socjalnych partie opozycyjne mają "troszkę odmienne podejścia". - Natomiast z całą pewnością te świadczenia społeczne będą utrzymane - zapewnił.

Bartoszewski o wyborczych obietnicach opozycji
Bartoszewski o wyborczych obietnicach opozycji TVN24

"Trybunał Stanu to jest fikcja"

Władysław Teofil Bartoszewski przyznał, że sceptycznie podchodzi do pomysłu postawienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu. Potrzeba do tego większości dwóch trzecich głosów Zgromadzenia Narodowego, czyli połączonych izb Sejmu i Senatu. To daje wymóg większości łącznie 370 głosów. Opozycja, razem z Konfederacją, może liczyć maksymalnie na 332 głosy.

- To jest mało realne. (...) Jeżeli kogoś chcemy postawić przed odpowiedzialnością karną, to musi być prokuratura i niezależny sąd - stwierdził poseł PSL.

Na pytanie, kto jego zdaniem powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, Bartoszewski odparł, że "bardzo duża liczba osób". Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy wymienił w tym miejscu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, który - jak stwierdził - "przeprowadził destrukcję wymiaru sprawiedliwości". - Cała inna grupa posłów, ludzie odpowiedzialni za wybory kopertowe, ludzie odpowiedzialni za maseczki, za rozmaite przekręty covidowe. To jest cała masa polityków Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski - wyliczał.

Wyraził jednocześnie opinię, że "Trybunał Stanu to jest fikcja". - Ja zawsze mówiłem, nie Trybunał Stanu, bo to jest nierealne, tylko zbadanie sprawy przez prokuraturę. Jeżeli będą dowody na pewne naruszenie prawa, wtedy sprawa idzie do sądu i sąd się tym zajmuje - powiedział gość TVN24.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraina nie użyje broni przekazywanej przez zachodnich partnerów poza swoimi międzynarodowo uznanymi granicami - zapewnił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski. Dodał, że w atakach na inne terytoria używana jest ukraińska broń.

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Zełenski: nie użyjemy dostarczanej broni poza Ukrainą

Źródło:
PAP

Strażacy w australijskim stanie Wiktoria spieszą się z ugaszeniem szalejącego ognia, zanim w środku następnego tygodnia powrócą upały, co spowoduje znaczne ryzyko rozprzestrzenienia się pożarów, które już i tak wymknęły się spod kontroli, a także wybuch nowych.

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Trwa walka z czasem. "Bądźcie naprawdę dobrze przygotowani"

Źródło:
abc.net.au, Reuters, tvnmeteo.pl

W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zachodni przywódcy zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Kijowa i oświadczyli, że nigdy nie uznają rosyjskich "wyborów" na terenach okupowanych. W sobotę na szczyt państw G7, organizowany online, a koordynowany z Kijowa, przybyła do ukraińskiej stolicy między innymi premier Włoch i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Premier Kanady ocenił podczas wizyty w Kijowie, że "Putin jest słabeuszem". Zarzucił mu egzekucję przeciwników politycznych.

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Przywódcy państw G7 w Kijowie. Mówili o wsparciu i rosyjskich pseudowyborach

Źródło:
PAP

Donald Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej i zbliża się coraz bardziej do zapewnienia sobie nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich - podała agencja Associated Press. Według pierwszych wyników były prezydent USA zyskał prawie 60 proc. poparcia i wygrał ze swoją rywalką Nikki Haley, która była gubernatorką Karoliny Południowej. - To nawet większa wygrana, niż się spodziewaliśmy - powiedział Trump po ogłoszeniu zwycięstwa.

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

Źródło:
PAP

Kilka tygodni wstrzymania walk i wymiana izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów - to projekt porozumienia z Hamasem. Według izraelskich mediów, rząd w Tel Awiwie wydał w sobotę zgodę na kontynuowanie rozmów o nowym zawieszeniu ognia w Strefie Gazy, a do Kataru ma wyruszyć delegacja. Równolegle Izraelczycy wyszli na ulice, domagając się powrotu uwięzionych przez Hamas zakładników. Dochoszło do starć z policją.

Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie? Media: Izrael wyśle delegację, w tle zamieszki

Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie? Media: Izrael wyśle delegację, w tle zamieszki

Źródło:
PAP, "The Times of Israel"

W sobotę w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana to ponad 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 24 lutego 2024 roku.

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 24 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet do 25. roku życia i szerszy niż dotąd zakres refundacji dla pań powyżej tego wieku - to założenia projektu nowelizacji ustawy autorstwa polityków Trzeciej Drogi. W propozycji zmian przepisów zaznaczono, że po radykalizacji prawa aborcyjnego w 2020 roku "sytuacja kobiet jeszcze się pogorszyła, zmalało ich poczucie bezpieczeństwa".

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Trzecia Droga za darmową antykoncepcją dla kobiet. Jest projekt zmian

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa Czesław Siekierski na spotkaniu z rolnikami zapowiedział rozmowy w Brukseli o partycypacji Unii w pokryciu części strat, jakie ponoszą protestujący. Arcybiskup Andrzej Dzięga zrezygnował z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego w atmosferze skandalu - miał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez innego księdza. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 25 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Dwa lata i jeden dzień trwa rosyjska agresja na terytorium naszego wschodniego sąsiada. W drugą rocznicę ataku na Ukrainę w Kijowie pojawili się przedstawiciele państw G7, by zadeklarować dalsze wsparcie dla pochłoniętego konfliktem państwa i podpisać umowy dwustronne. Prezydent Zełenski zadeklarował, że jego kraj nie użyje dostarczanej przez Zachód broni poza terytorium kraju. Na świecie odbyły się dziesiątki, jeśli nie setki demonstracji poparcia dla Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, X, Reuters

Wiedzieliśmy już, że wiara Putina jest fałszywa. Ale teraz widzimy to wyraźniej niż kiedykolwiek - mówiła w nagraniu opublikowanym w sobotę Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście Aleksieju. Mówiła o przetrzymywaniu ciała jej męża przez rosyjskiego dyktatora. Jak dodała, to "ten sam Putin, który lubi pokazywać się jako pobożny chrześcijanin, który podczas świąt fotografowany jest przez dziennikarzy w cerkwi".

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

"Żaden prawdziwy chrześcijanin nie byłby w stanie tego zrobić"

Źródło:
Reuters, YouTube, tvn24.pl

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce - przekazała w sobotę w mediach społecznościowych rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że "pogrzeb jest jeszcze przed nami", a współpracownicy najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina nie wiedzą, czy władze będą przeszkadzały w przeprowadzeniu go zgodnie z wolą rodziny.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Źródło:
Reuters

Trwa walka o życie trzyletniego chłopca, który wpadł do zbiornika wodnego w miejscowości Ludwików (Wielkopolskie). Dziecko zaginęło w czasie spaceru z dziadkiem. - Jest w stanie głębokiej hipotermii - przekazała Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Maria Wróbel. Nagrania z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Kościele czasem się tak symbolicznie działa, że zmusza się do ustąpienia, ale to za mało - mówił publicysta Tomasz Terlikowski, komentując rezygnację abpa Andrzeja Dzięgi. - Za dużo jest ofiar, za dużo jest krzywdy ludzkiej, za którą ksiądz arcybiskup Dzięga odpowiada osobiście - ocenił. Jego zdaniem należy się domagać "jasnej deklaracji, czy ksiądz arcybiskup ustąpił, bo tak, bo mu się znudziło być arcybiskupem albo bo był chory, czy dlatego, że jest odpowiedzialny za tuszowanie przestępstw seksualnych".

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Źródło:
TVN24

"Po prostu Warszawa" to moje hasło w tegorocznej kampanii - ogłosił w sobotę prezydent Warszawy, wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który będzie ubiegał się o reelekcję na stanowisku prezydenta stolicy. Podkreślił, że swój pomysł na miasto realizuje od ponad pięciu lat.

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze

Źródło:
PAP

W sobotę doszło do wypadku na Śnieżce. Turysta z Czech ześlizgnął się ze szczytu i wpadł do Kotła Łomniczki. Został wyciągnięty przez ratowników GOPR.

Wypadek czeskiego turysty na Śnieżce. W akcję zaangażowano dwa śmigłowce

Wypadek czeskiego turysty na Śnieżce. W akcję zaangażowano dwa śmigłowce

Źródło:
tvn24.pl

Szczęśliwy finał poszukiwań 12-latka, który odłączył się od rodziców na szlaku turystycznym w okolicach Kłodzkiej Góry w Sudetach (woj. dolnośląskie). Chłopiec nie miał ze sobą telefonu, nie było z nim kontaktu. Przemokniętego i zmarzniętego 12-latka odnalazł jeden z policjantów.

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu osobowego utknął na przejeździe kolejowym w Zielęcicach w Opolskiem. Według relacji czytelniczki Kontaktu 24, nie chciał zostawić samochodu, mimo że pociąg był bardzo blisko.

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

74. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie dobiega końca. W sobotni wieczór odbyła się gala wręczenia nagród. Jury pod przewodnictwem Lupity Nyong'o Złotym Niedźwiedziem doceniło film dokumentalny "Dahomey" w reżyserii Mati DIop.

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Berlinale 2024. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Dahomey" Mati Diop

Źródło:
tvn24.pl

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nagrodzona za reżyserię w Cannes "Strefa interesów" Jonathana Glazera uhonorowana trzema nagrodami BAFTA i nominowana do pięciu statuetek Oscara, to pewniak w kategorii Film Międzynarodowy w zbliżającej się edycji uroczystości Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nakręcony w Polsce z udziałem polskich twórców, został okrzyknięty "najważniejszym filmem o Holocauście od czasów 'Shoah' Claude’a Lanzmanna", jest ostrzeżeniem dla świata przed odwracaniem oczu od zła.

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Źródło:
"The Guardian", tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl