Jak odkodować zaszyfrowaną informację? Każdy sam może się tego dowiedzieć na wystawie Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconej matematyce.
Wydawać by się mogło, że matematyka to tylko liczby i wzory. Dzięki interaktywnemu programowi odwiedzający wystawę „Wszystko... jest liczbą” mogą się jednak przekonać, że jest inaczej. Sami mogą na przykład pobawić się szyfrowaniem: zakodować informację, przesłać ją komuś, a potem zobaczyć, jak można ją odkodować. Tego typu doświadczenia można przeprowadzić w budynku Collegium Maius.
Dla znawców matematyki organizatorzy przygotowali liczne gry, układanki, puzzle i kwadraty magiczne. Osoby ze zdolnościami muzycznymi, grając na instrumentach będą mogły odpowiedzieć sobie na pytanie, czy muzyk musi znać matematykę.
Matematyka na co dzień
Jak podkreślają organizatorzy, celem projektu jest promowanie matematyki oraz ukazanie, w jaki sposób jest obecna w codziennym życiu.
– Ja jestem z takiego pokolenia, gdzie się wszyscy w szkole matematyki bali. I było to największe nieszczęście, bo matematyka jest piękna, jest wspaniała – zadeklarował otwierając ekspozycję prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dwie części wystawy
Autor i kurator wystawy dr Maciej Kluza przyznał, że nie ma jednej uniwersalnej definicji matematyki. Nawiązał do starożytnego określenia, gdzie matematyka to dziedzina, która zajmuje się liczbami i kształtami. Zgodnie z tym, prezentacja, na której można wykonać 65 doświadczeń, podzielona jest na dwa obszary tematyczne.
W świecie geometrii
Na etapie pokazu geometrycznego osiem różnych zespołów eksperymentalnych pomaga zrozumieć twierdzenie Pitagorasa, wyjaśnić znaczenie trójkąta Pascala oraz trójkąta Sierpińskiego, czy też odróżnić od siebie fraktale i grafy. Można też wypróbować swoją wyobraźnię przestrzenną budując liczne wielościany. Pomocami naukowymi w tych zadaniach są „linie do zadań specjalnych”- m.in. parabole, hiperbole, elipsy.
Liczby są wszędzie
W części wystawy poświęconej liczbom, można zobaczyć oryginalne maszyny do liczenia, którymi posługiwali się ludzie przed wynalezieniem komputera: abak, arytmometr czy suwak logarytmiczny. Prezentowane są tajniki kodowania znaków i symboli za pomocą systemu zero–jedynkowego.
Wystawa „Wszystko... jest liczbą”, której nazwa zaczerpnięta została ze szkoły pitagorejskiej, jest kontynuacją cyklu imprez edukacyjnych prowadzonych od 2000 r. Dwie wcześniejsze ekspozycje „Nauki dawne i niedawne” i „Świat zmysłów” funkcjonują aktualnie jako wystawy objazdowe. Zostały już zaprezentowane na wielu ośrodkach naukowych w kraju i za granicą.
Autor: dk/roody / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl