"Wszystko... jest liczbą": poznaj piękno matematyki

Na wystawie "Wszystko
Na wystawie "Wszystko
Źródło: tvn24.pl

Jak odkodować zaszyfrowaną informację? Każdy sam może się tego dowiedzieć na wystawie Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconej matematyce.

Wydawać by się mogło, że matematyka to tylko liczby i wzory. Dzięki interaktywnemu programowi odwiedzający wystawę „Wszystko... jest liczbą” mogą się jednak przekonać, że jest inaczej. Sami mogą na przykład pobawić się szyfrowaniem: zakodować informację, przesłać ją komuś, a potem zobaczyć, jak można ją odkodować. Tego typu doświadczenia można przeprowadzić w budynku Collegium Maius.

Dla znawców matematyki organizatorzy przygotowali liczne gry, układanki, puzzle i kwadraty magiczne. Osoby ze zdolnościami muzycznymi, grając na instrumentach będą mogły odpowiedzieć sobie na pytanie, czy muzyk musi znać matematykę.

Matematyka na co dzień

W Collegium Maius otworzono wystawę "Wszystko
W Collegium Maius otworzono wystawę "Wszystko
Źródło: tvn24.pl

Jak podkreślają organizatorzy, celem projektu jest promowanie matematyki oraz ukazanie, w jaki sposób jest obecna w codziennym życiu.

– Ja jestem z takiego pokolenia, gdzie się wszyscy w szkole matematyki bali. I było to największe nieszczęście, bo matematyka jest piękna, jest wspaniała – zadeklarował otwierając ekspozycję prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dwie części wystawy

Autor i kurator wystawy dr Maciej Kluza przyznał, że nie ma jednej uniwersalnej definicji matematyki. Nawiązał do starożytnego określenia, gdzie matematyka to dziedzina, która zajmuje się liczbami i kształtami. Zgodnie z tym, prezentacja, na której można wykonać 65 doświadczeń, podzielona jest na dwa obszary tematyczne.

W świecie geometrii

Na etapie pokazu geometrycznego osiem różnych zespołów eksperymentalnych pomaga zrozumieć twierdzenie Pitagorasa, wyjaśnić znaczenie trójkąta Pascala oraz trójkąta Sierpińskiego, czy też odróżnić od siebie fraktale i grafy. Można też wypróbować swoją wyobraźnię przestrzenną budując liczne wielościany. Pomocami naukowymi w tych zadaniach są „linie do zadań specjalnych”- m.in. parabole, hiperbole, elipsy.

Liczby są wszędzie

W części wystawy poświęconej liczbom, można zobaczyć oryginalne maszyny do liczenia, którymi posługiwali się ludzie przed wynalezieniem komputera: abak, arytmometr czy suwak logarytmiczny. Prezentowane są tajniki kodowania znaków i symboli za pomocą systemu zero–jedynkowego.

Wystawa „Wszystko... jest liczbą”, której nazwa zaczerpnięta została ze szkoły pitagorejskiej, jest kontynuacją cyklu imprez edukacyjnych prowadzonych od 2000 r. Dwie wcześniejsze ekspozycje „Nauki dawne i niedawne” i „Świat zmysłów” funkcjonują aktualnie jako wystawy objazdowe. Zostały już zaprezentowane na wielu ośrodkach naukowych w kraju i za granicą.

Autor: dk/roody / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: