"Należy pamiętać, że nie trzeba być uzależnionym od internetu, aby mieć problem"

Źródło:
TVN24
Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy
Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy TVN24
wideo 2/4
Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy TVN24

- Mamy dziś do czynienia z czymś, co nazywam pandemią problematycznego używania internetu - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa". Reżyser i producent Dariusz Bigaj apelował, by korzystać z internetu w sposób świadomy. Rozmowa w studiu dotyczyła zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W sytuacji kryzysu psychicznego zadzwoń po pomoc! Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Należy pamiętać, że nie trzeba być uzależnionym od internetu, aby mieć problem - mówiła w TVN24 Magdalena Bigaj. Jak stwierdziła, problemy z samooceną może mieć na przykład. dziewczynka, która pozornie "higienicznie" korzysta z internetu, czyli w ramach wyznaczonych limitów.

- Na przykład, ogląda treści przedstawiające wyidealizowaną rzeczywistość. Taka dziewczynka może cierpieć na problemy z samooceną. Zresztą, my dorośli, też cierpimy na problemy z samooceną ze względu na to, co obserwujemy w internecie, gdzie są sami zwycięzcy i życie płynie zdecydowanie łatwiej - podkreśliła rozmówczyni "Wstajesz i weekend".

CZYTAJ: "To już nie zapaść, młodzi ludzie stoją przed ścianą". Do psychiatry dziecięcego czeka się nawet tysiąc dni

Świat, stworzony przez dorosłych

Prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa oceniła, że "dzieci dzisiaj żyją w świecie, który my, dorośli, stworzyliśmy". - To my jesteśmy odpowiedzialni za to, co się dzieje z dziećmi, absolutnie nie możemy przyjmować retoryki, że to jakieś stracone pokolenie, które zatraciło się w mediach. One (dzieci - red.) tylko korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy - podkreśliła. - Ten świat jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż nasz mózg jest w stanie to obsłużyć - dodała.

Magdalena Bigaj, gościni programu "Wstajesz i weekend"

Bigaj podkreśliła, że intensywny rozwój technologii sprawił, że mózgi zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, są "niebywałe przeciążone" informacyjnie. Ten fakt powinien znać każdy z nas i tego nie możemy uniknąć - dodała.

CZYTAJ: Gdański szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy, bo jest przepełniony

"Właściciele platform społecznościowych nie przestrzegają konwencji o prawach dziecka"

Bigaj podkreśliła, że w wyniku "przemęczenia informacyjnego" możemy cierpieć na obniżony nastrój. Inną kwestią są treści, z którymi mają kontakt dzieci. - Muszę to głośno powiedzieć. Właściciele platform społecznościowych nie przestrzegają konwencji o prawach dziecka, która mówi o tym, że dziecko ma prawo do bezpiecznego środowiska życia. Jeśli dzieci mają możliwość korzystania z platform poniżej 16 roku życia (...), to znaczy, że te platformy nie są bezpieczne dla dzieci - podkreśliła rozmówczyni "Wstajesz i weekend". Chodzi między innymi o kontakt z treściami, dotyczącymi prób samobójczych czy zachęcających do ryzykownych zachowań zdrowotnych.

Jej zdaniem, należy wymagać od twórców nowych technologii przestrzegania prawa w internecie, ponieważ nie jest to świat wirtualny, a taki, który ma realny wpływ na nasze dzieci. - Jeśli mówimy o rosnących wskaźnikach depresji, stanów lękowych i problemów psychicznych wśród dzieci i nastolatków to nie możemy się zajmować wyłącznie opieką psychiatryczną, ale też szukać przyczyn - mówiła.

Magdalena BIgaj wskazała, że powodów jest dużo. - Na pewno nieograniczony i niejakościowy dostęp do internetu dzieci, zwłaszcza w zbyt wczesnym wieku, jest jedną z przyczyn - podkreśliła.

Goczał: korzystajmy z internetu w sposób świadomy

- Nie unikniemy internetu i nie chcemy mówić, że to jest niedobre - mówił z kolei inny gość "Wstajesz i weekend" reżyser i producent Dariusz Goczał, autor dokumentu "Niebieski Wieloryb" o depresji wśród dzieci, który jest już dostępny w Playerze. Apelował o to, by korzystać z internetu w sposób "świadomy".

Dariusz Goczał TVN24

Jak wyznał, dla niego szokujące było to, że w czasie przeprowadzania sondy wśród małych dzieci okazało się, że już czterolatki dostawały od rodziców telefony, którzy tłumaczyli, że ich dziecko "będzie bezpieczne i będzie z nim kontakt".

- To jest kompletnie nie do zapanowania, czego te dzieci szukają w internecie, co robią, kiedy idą do szkoły i mają głowy w telefonach - mówił reżyser.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelski gabinet bezpieczeństwa upoważnił trzyosobowy gabinet wojenny do podjęcia decyzji o odpowiedzi na atak - podał CNN. W jego skład wchodzą premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant i polityk opozycji Beni Ganc. Jak donoszą amerykańskie władze, prezydent Joe Biden miał powiedzieć Netanjahu, że USA nie wezmą udziału, ani nie poprą jakichkolwiek operacji ofensywnych przeciwko Iranowi. Biały Dom obawia się, że izraelski kontratak po irańskim uderzeniu może doprowadzić do szerszej wojny regionalnej - portal Axios.

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Gabinet wojenny. Oni zdecydują o odwecie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Atak na Izrael był odpowiedzią na izraelski ostrzał placówki dyplomatycznej w Damaszku - oświadczyło w mediach społecznościowych stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jak napisano, "sprawę można uznać za zakończoną". "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza" - dodano. Po ataku na Izrael tysiące ludzi wyszły na ulice największych irańskich miast.

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Źródło:
PAP

Iran i jego pomocnicy działający z Jemenu, Syrii i Iraku rozpoczęli bezprecedensowy atak powietrzny na obiekty wojskowe w Izraelu. Potępiam te ataki z całą stanowczością - oświadczył prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Amerykański przywódca zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Prezydent USA po rozmowie z Benjaminem Netanjahu. "Pomogliśmy zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety"

Źródło:
PAP

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Jak dodał, "dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana a pozycja międzynarodowa stabilna. Bezpieczeństwo najważniejsze!" - zaznaczył. Głos po ataku Iranu na Izrael zabrało też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Tusk: Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi

Źródło:
TVN24

Politycy z różnych stron świata potępiają atak Iranu na Izrael. Stany Zjednoczone zapewniają wsparcie dla Izraela i jednocześnie apelują, by nie odpowiadał na nalot. "Iran po raz kolejny pokazał, że zamierza siać chaos na własnym podwórku" - napisał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. "Jesteśmy teraz w przededniu III wojny światowej" - podsumował prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Reakcje świata po ataku Iranu na Izrael

Reakcje świata po ataku Iranu na Izrael

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters, CNN

Dla morderczego reżimu ajatollaha mordowanie Izraelczyków jest ważniejsze niż ochrona islamskich świętych miejsc - napisał w mediach społecznościowych Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ, komentując nocny atak Iranu na Izrael. Jak dodał, "ONZ musi teraz jasno i jednoznacznie potępić irański atak na Izrael!".

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Irańskie rakiety nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Ambasador Izraela pokazał nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy - brzmi lakoniczny wpis premiera Izraela Benjamina Netanjahu, opublikowany w niedzielę rano na platformie X. W nocy z soboty na niedzielę stacja CNN podała, że izraelski gabinet bezpieczeństwa upoważnił trzyosobowy gabinet wojenny do podjęcia decyzji o odpowiedzi na atak Iranu. Władze USA chcą, by Izrael uprzedził je o ewentualnym odwecie.

Benjamin Netanjahu: przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy

Benjamin Netanjahu: przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy

Źródło:
PAP, Reuters

Rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski poinformował o odwołaniu lotów do Tel-Awiwu i Bejrutu. "Ze względu na sytuację polityczną Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu" - poinformował w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT. W niedzielę rano Izrael poinformował o otwarciu przestrzeni powietrznej po nocnym ataku Iranu. Była zamknięta przez siedem godzin.

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Źródło:
PAP

Siedmioletni chłopiec prawdopodobnie został przygnieciony elementem ogrodzenia. Do katowickiego szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stan dziecka jest bardzo ciężki.

Chłopiec przygnieciony  metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Chłopiec przygnieciony metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Źródło:
PAP

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu nie padła główna nagroda. Odnotowano jednak 82 wygrane drugiego stopnia. Kumulacja w najbliższym losowaniu wynosi trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 13 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W ponad połowie województw wydane zostały ostrzeżenia przed burzami, lokalnie spodziewane są także opady gradu. Ponadto obowiązują alerty przed silnym wiatrem.

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Upały nawiedziły Półwysep Iberyjski. W sobotę gorąco męczyło mieszkańców północnej Hiszpanii - w Bilbao termometry pokazały 31 stopni Celsjusza, bardziej typowe dla lata niż wiosny. 30 stopni pokazać mogą również termometry w centralnej Portugalii.

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

"Trudno zrozumieć, jak w kwietniu może być aż tak gorąco"

Źródło:
Reuters, La Sexta, tempo.pt

Zmarła najstarsza para nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie - poinformował w sobotę "The Guardian". Lori i George Schappell we wrześniu tego roku skończyliby 63 lata.

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Nie żyją Lori i George. Byli najstarszą parą nierozdzielonych bliźniąt syjamskich na świecie

Źródło:
"The Guardian"

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl