Mieszkańcy Gdańska spotkali się w piątek wieczorem w kościele świętego Jana, by podczas "pustej nocy" wspominać zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. "Pusta noc" to wywodzący się z tradycji kaszubskiej czas czuwania przy zmarłym.
Prezes Instytutu Kaszubskiego profesor Cezary Obracht-Prondzyński, wspominając Pawła Adamowicza powiedział, że Kaszubi rozstając się z kimś na zawsze, dziękują mu.
- Żegnamy cię Pawle, ale zachowujemy nadzieję, że nasze podziękowania dotrą do ciebie, także w tym lepszym świecie. Kierujemy podziękowania za zainteresowanie sprawami kaszubskimi, pomorskimi, za wytrwałe mobilizowanie nas do wysiłku, aby nie zaprzestawać podkreślania kaszubsko-gdańskich związków - wspomniał.
Mówił, że "Paweł Adamowicz był z pewnością najbardziej kaszubskim prezydentem Gdańska".
"Rozpacz przeminie i pamięć pozostaje"
- Jednocześnie umiałeś pomieścić tutaj w naszym grodzie nad Motławą tak wiele różnych kulturowych tradycji. W mieście wolności, solidarności i otwartości, o którym tak często mówiłeś. Kaszubi czuli i czują się tu - u siebie. Jest nam dobrze z innymi a ty wraz z nami, gdańską różnorodność uznawałeś za bezcenną wartość i za to też ci dziękujemy - podkreślił prof. Obracht-Prondzyński.
Mówił, że teraz "miasto tonie w blasku świec i tonie w płaczu, ale rozpacz przeminie i pamięć pozostaje". - Zostawiasz w naszych sercach trwały ślad i dołączasz do grona wielu wspaniałych Kaszubów z kresowymi korzeniami. Żegnamy cię dziś w ostatnią pustą noc, ale jeszcze niejedna czarno- żółta flaga zawiśnie przy miejscu twojego spoczynku i jeszcze nie raz Czarne Gryfy ci się pokłonią - mówił prezes Instytutu Kaszubskiego.
"My widzimy jak to było istotne"
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt wspomniał, że jego znajomość z Pawłem Adamowiczem trwała 30 lat.
- Spotkaliśmy się po raz pierwszy, gdy Paweł Adamowicz został prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, a ja byłem wówczas rektorem Politechniki Gdańskiej. A w 1992 roku obydwaj staliśmy się członkami społeczności - Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i od tego czasu działaliśmy wspólnie - podkreślił.
- To był człowiek, który najlepiej realizował ideę zawierającą się w zdaniu, że samorządność to najkrótsza droga do państwa niepodległego. Realizował wartości, które nawiązują do dziedzictwa, otwartości, szacunku, tolerancji i demokracji obywatelskiej. Nawet nie musiał o tym mówić, ale on to pokazywał, a my widzimy jak to było istotne - podkreślił prof. Wittbrodt. Wspomniał, że Paweł Adamowicz wspierał wprowadzenie języka kaszubskiego do szkół a także ideę utworzenia kierunku filologii kaszubskiej.
Tradycja kaszubska
Spotkanie w kościele św. Jana w Gdańsku, podczas którego wspominano zamordowanego Pawła Adamowicza, nawiązywało do modlitewnego czuwania przy zmarłym w wieczór i noc poprzedzające pogrzeb. Na Kaszubach nazywano ten czas pustą nocą. Wówczas rodzina, sąsiedzi, znajomi przychodzili do domu zmarłego, by modlić się za jego duszę. Odmawiano modlitwę różańcową i śpiewano pieśni.
Autor: js//plw / Źródło: PAP