Zabójca, który z każdą godziną jest skuteczniejszy. Czym jest sepsa i dlaczego WOŚP musi pomóc? 

Źródło:
tvn24.pl, pacjent.gov.pl, koroun.nil.gov.pl
Jak walczyć z sepsą?
Jak walczyć z sepsą?TVN24
wideo 2/3
Jak walczyć z sepsą?TVN24

Zabija więcej osób, niż rak płuc czy zawał serca. - Chociaż sepsa jest gigantycznym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, polskie laboratoria w minimalnym stopniu są przygotowane do walki z nią - stwierdził profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg i współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Nowoczesny sprzęt jest kluczowy, żeby szybko ustalić, jakiego leczenia wymaga pacjent. Od tego zależą jego szanse na przeżycie - podkreślił dr hab. Radosław Jaworski, kardiochirurg i i specjalista mikrobiologii klinicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. 

Sepsa to - jak mówił na antenie TVN24 dr Radosław Jaworski - zespół objawów wywołanych gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie. Może powodować niewydolność narządów, doprowadzić do wstrząsu i w konsekwencji - śmierci. - Od momentu przełamania obrony organizmu do śmierci pacjenta upływa bardzo mało czasu - podkreślił ekspert. 

Los pacjenta zależy od tego, jak uda się wykorzystać krótki czas, jaki lekarze mają na reakcję. Jeżeli uda się szybko ustalić, co doprowadziło do zakażenia (jaki wirus, bakteria czy grzyb), można szybko wdrożyć leczenie o precyzyjnym działaniu. 

- Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki musi minąć jak najmniej czasu. I właśnie to jest celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - przekazał dr Jaworski.

31. Finał WOŚP. Jak możesz wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nie ma idealnej linii obrony

Dr Jaworski podkreśla, że w Polsce nie ma zbiorczych rejestrów zachorowań na sepsę. Szacuje się, że tylko na oddziałach intensywnej opieki medycznej rocznie przyjmowanych jest 50 tysięcy chorych z tym rozpoznaniem. 

- Zdaniem ekspertów, jest to liczba głęboko niedoszacowana. Trzeba też pamiętać, że chory z sepsą nie zawsze trafia na OIOM, czasami jest też leczony na innych oddziałach - powiedział gość TVN24.

Śmiertelność w przypadku rozpoznania sepsy - jak opowiadał Radosław Jaworski - szacowana jest na od 20 do 60 procent. 

- Znaczy to tyle, że nawet co drugi pacjent może z tego powodu umrzeć. Wszystko zależy od tego, jak szybko wdrożone zostanie odpowiednie leczenie - podkreślił ekspert.

Wskazał, że u hospitalizowanych pacjentów stosowana jest profilaktyka polegająca na podaniu antybiotyków, które chronią organizm na wypadek zakażenia. Nie ma jednak sposobu, żeby w pełni zabezpieczyć się przed sepsą. 

Rozbrojeni

Profesor Bohdan Maruszewski, zastępca Jurka Owsiaka, wiceprezes zarządu WOŚP i wybitny kardiochirurg dziecięcy zwrócił uwagę, że już w 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała walkę z sepsą za jeden z dziesięciu priorytetów w ochronie zdrowia. 

- Na całym świecie każdego roku choruje 50 milionów ludzi, w tym połowa to dzieci. Sepsa odpowiada za dwadzieścia procent zgonów w populacji globalnej, czyli co piąta śmierć jest nią spowodowana - powiedział prof. Maruszewski.

Wskazał, że wskaźnik umieralności na 100 tysięcy osób dla sepsy wynosi 65. Więcej, niż w przypadku zawału serca, czy raka płuc. 

- Mimo skali problemu, w Polsce wciąż brak jest rządowego programu walki z sepsą. Polskie laboratoria w minimalnym stopniu wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu można szybko zebrać kluczowe informacje dotyczące źródła zakażenia i rozpoczęcia skutecznego leczenia - podkreślił specjalista. 

W kraju, mimo zaleceń Najwyższej Izby Kontroli, wciąż nie ma rejestru zachorowań na sepsę. 

Ekspert: skala potrzeb jest bardzo duża
Ekspert: skala potrzeb jest bardzo dużaTVN24

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy widzi, że potrzeby są bardzo duże, dlatego tak ważny jest 31. finał - zaznaczył prof. Maruszewski.

Walka z czasem

WOŚP to szansa na zakupienie sprzętu do wszystkich czołowych laboratoriów w Polsce.

- Musimy zwiększyć swoje szanse w wyścigu z sepsą. Każda godzina zwłoki w podaniu odpowiedniego leku zmniejsza o osiem procent szansę chorego na przeżycie - podkreślił profesor Bohdan Maruszewski.

Dodaje, że współczesna medycyna na front walki z sepsą wystawia trzy typy urządzeń. Pierwszy typ sprzętu działa na zasadzie spektrometrii masowej. 

- Skraca czas niezbędny do rozpoznania źródła zakażenia z 72 godzin, które są konieczne w starszych metodach do kilkunastu godzin - powiedział profesor. 

Drugi typ sprzętu oparty jest na technologii rezonansu magnetycznego. Czas rozpoznania spada dzięki niej do kilku godzin. 

- Trzeci typ sprzętu pracuje na zasadzie techniki molekularnej. Jest ona niesłuchanie czuła. Za pomocą badania płynów, na przykład mózgowo-rdzeniowego, krwi czy moczu można skrócić czas diagnostyki do jednej godziny - zaznaczył ekspert.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sepsie

Kto jest najbardziej narażony? W szczególnej grupie ryzyka zachorowania na sepsę są osoby starsze, cierpiące na różne choroby oraz małe dzieci. W trzeciej grupie znajduje się młodzież, często dzieląca się napojami czy jedzeniem.

Jakie są objawy sepsy? Pierwsze symptomy sepsy zależą w dużej mierze od tego, jaki czynnik wywołał zakażenie. Objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i szybko postępują, powodując znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Najczęstsze objawy to:

- gorączka (ale nie zawsze występuje)

- dreszcze

- poczucie zimna

- szybki oddech, duszność

- ból i złe samopoczucie

- pot na skórze

- wysypka, która nie znika po ucisku

- przyspieszone bicie serca

- pogorszenie kontaktu z otoczeniem, dezorientacja

- zimne dłonie

- obniżone ciśnienie tętnicze

- ogólna zmiana zachowania.

Początkowe objawy sepsy mogą być jednak trudne do odróżnienia od objawów np. przeziębienia. Kluczowe jest jednak bardzo szybkie pogarszanie się stanu zdrowia i brak reakcji na powszechnie stosowane leki np. przeciwgorączkowe. 

Prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat o charakterystyce sepsy
Prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat o charakterystyce sepsyTVN24

Jakie są rodzaje sepsy? Wyróżnić można sepsę (postać najłagodniejsza), ciężką sepsę (rozumianą jako wielonarządowa niewydolność organizmu) i wstrząs septyczny (najcięższa postać), w zależności od nasilenia reakcji organizmu. Sepsę dzieli się na szpitalną i pozaszpitalną. Sepsa szpitalna dotyka pacjentów, u których występują też choroby towarzyszące, pacjentów po operacjach, antybiotykoterapiach, chemio- i radioterapii i z cewnikami, bo czynniki te obniżają ich odporność, a bakterie szpitalne są zazwyczaj oporne na antybiotyki. Sepsa pozaszpitalna dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży, często zupełnie zdrowych.

Jak można leczyć sepsę? W przypadku zakażenia konieczne jest podanie antybiotyku, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Każda kolejna godzina bez interwencji medycznej może zwiększać ryzyko śmierci o nawet 8 proc. Odsetek śmiertelności w przypadku inwazyjnego zakażenia może przekraczać nawet 50 proc. przypadków. Kluczowa jest jednak profilaktyka. Aby uchronić się przed sepsą, zalecane jest ograniczanie możliwości nabycia drobnoustrojów od innych osób, na przykład poprzez częste mycie rąk, skuteczne leczenie zakażeń, niedzielenie się naczyniami i jedzeniem z innymi osobami. Lekarze zalecają też szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom i pałeczce hemofilnej typu B (to ostatnie jest obowiązkowe), które mogą zabezpieczać przed zakażeniem poszczególnymi bakteriami wywołującymi sepsę.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Kolejny 31. już finał WOŚP odbywa się pod hasłem walki z sepsą. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia, czyli 29 stycznia 2023 roku.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 29 stycznia. Ostatni moment przygotowań >>>

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, pacjent.gov.pl, koroun.nil.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od dyskusji wiceministra obrony Cezarego Tomczyka i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Macierewicz oskarżał rząd Donalda Tuska o zniszczenie samolotu bliźniaczego do tego, który rozbił się pod Smoleńskiem. W odpowiedzi Tomczyk stwierdził, że to ludzie z podkomisji smoleńskiej dokonali zniszczenia tego samolotu. Wiceminister oskarżył Macierewicza o kłamstwo w sprawie przysługującej mu ochrony i pokazał dokumenty.

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Źródło:
TVN24

Pan Roman z Torunia wyprzedaje asortyment swojego kiosku. Wszystko po to, by ratować syna, który od kilku dni w ciężkim stanie przebywa w jednym z bydgoskich szpitali. Dzięki internetowemu rozgłosowi akcja pomocy ruszyła na dobre. Pana Romana i jego żonę cieszy to, jednak - jak sami mówią - jeszcze bardziej ucieszyłyby ich pozytywne informacje o stanie zdrowia ich dziecka.

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy rumuńskich miejscowości przy granicy z Ukrainą drugą noc z rzędu otrzymali ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu. Armia rosyjska atakowała dronami terytorium Ukrainy w delcie Dunaju.

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Źródło:
PAP

Do sieci trafiło nagranie z zatrzymania na lotnisku w Manchesterze. Widać na nim policjanta, który kopie w głowę leżącego na ziemi mężczyznę. Wideo wywołało falę oburzenia na Wyspach. Policja podała w oświadczeniu, że w trakcie interwencji rannych zostało trzech funkcjonariuszy.

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Źródło:
Reuters

- Panie komisarzu, zapytam wprost, bo mam mało czasu, czy pan jest głuchy i ślepy? Czy pana ludzie, którzy przygotowywali to sprawozdanie, nie wiedzą i nie widzą, co się dzieje w moim kraju, w naszym kraju, w Polsce? - takimi słowami europoseł PiS Mariusz Kamiński zwrócił się do Didiera Reyndersa, unijnego komisarza do spraw wymiaru sprawiedliwości, w Parlamencie Europejskim. To reakcja na raport Komisji Europejskiej na temat praworządności w państwach członkowskich, w tym w Polsce.

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Źródło:
tvn24.pl

W Świerkocinie (województwo kujawsko-pomorskie) pijany mężczyzna przewoził na motorowerze swoją dziewięcioletnią córkę. 52-latek wydmuchał ponad trzy promile alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Był pijany i wiózł 9-letnią córkę. Miał problemy z utrzymaniem się na drodze

Był pijany i wiózł 9-letnią córkę. Miał problemy z utrzymaniem się na drodze

Źródło:
tvn24.pl

Jedenastoletnia dziewczynka z Irlandii zginęła, wypadając z hotelowego balkonu na siódmym piętrze. Do tragedii doszło ostatniego dnia rodzinnych wakacji na Majorce, gdy jej rodzice jeszcze spali. Premier Irlandii złożył w mediach społecznościowych kondolencje bliskim zmarłej.

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Źródło:
ENEX, BBC

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej przechwyciło w środę dwa rosyjskie i dwa chińskie bombowce lecące w pobliżu Alaski - podała stacja CNN. Według przedstawicieli resortu obrony USA był to pierwszy przypadek przechwycenia działających wspólnie samolotów Rosji i Chin. Ministerstwa obrony w Moskwie i Pekinie odniosły się do sprawy.

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Źródło:
PAP

Z warszawskiej siedziby firmy Pyrylandia skradziono dwa urządzenia, którymi można sparaliżować transport kolejowy w Polsce - podała Wirtualna Polska. Doszło też do próby wyłudzenia danych, potrzebnych do korzystania z tych urządzeń. Jak nieoficjalnie ustalił portal, w tej sprawie badane są ewentualne powiązania ze służbami rosyjskimi i białoruskimi.

Zuchwała kradzież urządzeń mogących sparaliżować ruch kolejowy. Służby badają ślad rosyjski i białoruski

Zuchwała kradzież urządzeń mogących sparaliżować ruch kolejowy. Służby badają ślad rosyjski i białoruski

Źródło:
Wirtualna Polska

Republika Środkowoafrykańska zmaga się z rosnącą liczbą napaści seksualnych, których dopuszczają się tam Rosjanie - opisuje "Guardian". Zagrożenie ze strony rosyjskich najemników w niektórych regionach stało się tak poważne, że wiele dziewcząt i kobiet boi się wyjść do pracy, co skutkuje już niedoborami żywności.

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyznał w rozmowie z telewizją ITV, że jego walka z tabloidami była główną przyczyną zerwania stosunków z resztą rodziny królewskiej. Stwierdził też, że jego wygrana w grudniu zeszłego roku z Mirror Group Newspapers, wydawcą kilku tabloidów, była "monumentalnym zwycięstwem".

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Źródło:
BBC

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Do schroniska dla zwierząt w Łodzi zgłosiła się córka właścicielki niespełna trzyletniej suczki, którą odnaleziono z całym wyposażeniem przed drzwiami jednej z posesji przy ulicy Tatrzańskiej. Kobieta chciała odebrać psa, ale jak informuje przedstawicielka schroniska - nie po to, żeby zabrać go do domu, tylko żeby oddać go pod opiekę jednej z fundacji, która miałaby znaleźć nowych właścicieli. Pies - jak opowiada kierownik do spraw adopcji - zanim trafił do Łodzi, przez blisko pół roku przechodził z rąk do rąk.

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Źródło:
tvn24.pl

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl