Zabójca, który z każdą godziną jest skuteczniejszy. Czym jest sepsa i dlaczego WOŚP musi pomóc? 

Źródło:
tvn24.pl, pacjent.gov.pl, koroun.nil.gov.pl
Jak walczyć z sepsą?
Jak walczyć z sepsą?TVN24
wideo 2/3
Jak walczyć z sepsą?TVN24

Zabija więcej osób, niż rak płuc czy zawał serca. - Chociaż sepsa jest gigantycznym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, polskie laboratoria w minimalnym stopniu są przygotowane do walki z nią - stwierdził profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg i współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Nowoczesny sprzęt jest kluczowy, żeby szybko ustalić, jakiego leczenia wymaga pacjent. Od tego zależą jego szanse na przeżycie - podkreślił dr hab. Radosław Jaworski, kardiochirurg i i specjalista mikrobiologii klinicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. 

Sepsa to - jak mówił na antenie TVN24 dr Radosław Jaworski - zespół objawów wywołanych gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie. Może powodować niewydolność narządów, doprowadzić do wstrząsu i w konsekwencji - śmierci. - Od momentu przełamania obrony organizmu do śmierci pacjenta upływa bardzo mało czasu - podkreślił ekspert. 

Los pacjenta zależy od tego, jak uda się wykorzystać krótki czas, jaki lekarze mają na reakcję. Jeżeli uda się szybko ustalić, co doprowadziło do zakażenia (jaki wirus, bakteria czy grzyb), można szybko wdrożyć leczenie o precyzyjnym działaniu. 

- Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki musi minąć jak najmniej czasu. I właśnie to jest celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - przekazał dr Jaworski.

31. Finał WOŚP. Jak możesz wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Nie ma idealnej linii obrony

Dr Jaworski podkreśla, że w Polsce nie ma zbiorczych rejestrów zachorowań na sepsę. Szacuje się, że tylko na oddziałach intensywnej opieki medycznej rocznie przyjmowanych jest 50 tysięcy chorych z tym rozpoznaniem. 

- Zdaniem ekspertów, jest to liczba głęboko niedoszacowana. Trzeba też pamiętać, że chory z sepsą nie zawsze trafia na OIOM, czasami jest też leczony na innych oddziałach - powiedział gość TVN24.

Śmiertelność w przypadku rozpoznania sepsy - jak opowiadał Radosław Jaworski - szacowana jest na od 20 do 60 procent. 

- Znaczy to tyle, że nawet co drugi pacjent może z tego powodu umrzeć. Wszystko zależy od tego, jak szybko wdrożone zostanie odpowiednie leczenie - podkreślił ekspert.

Wskazał, że u hospitalizowanych pacjentów stosowana jest profilaktyka polegająca na podaniu antybiotyków, które chronią organizm na wypadek zakażenia. Nie ma jednak sposobu, żeby w pełni zabezpieczyć się przed sepsą. 

Rozbrojeni

Profesor Bohdan Maruszewski, zastępca Jurka Owsiaka, wiceprezes zarządu WOŚP i wybitny kardiochirurg dziecięcy zwrócił uwagę, że już w 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała walkę z sepsą za jeden z dziesięciu priorytetów w ochronie zdrowia. 

- Na całym świecie każdego roku choruje 50 milionów ludzi, w tym połowa to dzieci. Sepsa odpowiada za dwadzieścia procent zgonów w populacji globalnej, czyli co piąta śmierć jest nią spowodowana - powiedział prof. Maruszewski.

Wskazał, że wskaźnik umieralności na 100 tysięcy osób dla sepsy wynosi 65. Więcej, niż w przypadku zawału serca, czy raka płuc. 

- Mimo skali problemu, w Polsce wciąż brak jest rządowego programu walki z sepsą. Polskie laboratoria w minimalnym stopniu wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu można szybko zebrać kluczowe informacje dotyczące źródła zakażenia i rozpoczęcia skutecznego leczenia - podkreślił specjalista. 

W kraju, mimo zaleceń Najwyższej Izby Kontroli, wciąż nie ma rejestru zachorowań na sepsę. 

Ekspert: skala potrzeb jest bardzo duża
Ekspert: skala potrzeb jest bardzo dużaTVN24

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy widzi, że potrzeby są bardzo duże, dlatego tak ważny jest 31. finał - zaznaczył prof. Maruszewski.

Walka z czasem

WOŚP to szansa na zakupienie sprzętu do wszystkich czołowych laboratoriów w Polsce.

- Musimy zwiększyć swoje szanse w wyścigu z sepsą. Każda godzina zwłoki w podaniu odpowiedniego leku zmniejsza o osiem procent szansę chorego na przeżycie - podkreślił profesor Bohdan Maruszewski.

Dodaje, że współczesna medycyna na front walki z sepsą wystawia trzy typy urządzeń. Pierwszy typ sprzętu działa na zasadzie spektrometrii masowej. 

- Skraca czas niezbędny do rozpoznania źródła zakażenia z 72 godzin, które są konieczne w starszych metodach do kilkunastu godzin - powiedział profesor. 

Drugi typ sprzętu oparty jest na technologii rezonansu magnetycznego. Czas rozpoznania spada dzięki niej do kilku godzin. 

- Trzeci typ sprzętu pracuje na zasadzie techniki molekularnej. Jest ona niesłuchanie czuła. Za pomocą badania płynów, na przykład mózgowo-rdzeniowego, krwi czy moczu można skrócić czas diagnostyki do jednej godziny - zaznaczył ekspert.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sepsie

Kto jest najbardziej narażony? W szczególnej grupie ryzyka zachorowania na sepsę są osoby starsze, cierpiące na różne choroby oraz małe dzieci. W trzeciej grupie znajduje się młodzież, często dzieląca się napojami czy jedzeniem.

Jakie są objawy sepsy? Pierwsze symptomy sepsy zależą w dużej mierze od tego, jaki czynnik wywołał zakażenie. Objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i szybko postępują, powodując znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Najczęstsze objawy to:

- gorączka (ale nie zawsze występuje)

- dreszcze

- poczucie zimna

- szybki oddech, duszność

- ból i złe samopoczucie

- pot na skórze

- wysypka, która nie znika po ucisku

- przyspieszone bicie serca

- pogorszenie kontaktu z otoczeniem, dezorientacja

- zimne dłonie

- obniżone ciśnienie tętnicze

- ogólna zmiana zachowania.

Początkowe objawy sepsy mogą być jednak trudne do odróżnienia od objawów np. przeziębienia. Kluczowe jest jednak bardzo szybkie pogarszanie się stanu zdrowia i brak reakcji na powszechnie stosowane leki np. przeciwgorączkowe. 

Prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat o charakterystyce sepsy
Prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat o charakterystyce sepsyTVN24

Jakie są rodzaje sepsy? Wyróżnić można sepsę (postać najłagodniejsza), ciężką sepsę (rozumianą jako wielonarządowa niewydolność organizmu) i wstrząs septyczny (najcięższa postać), w zależności od nasilenia reakcji organizmu. Sepsę dzieli się na szpitalną i pozaszpitalną. Sepsa szpitalna dotyka pacjentów, u których występują też choroby towarzyszące, pacjentów po operacjach, antybiotykoterapiach, chemio- i radioterapii i z cewnikami, bo czynniki te obniżają ich odporność, a bakterie szpitalne są zazwyczaj oporne na antybiotyki. Sepsa pozaszpitalna dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży, często zupełnie zdrowych.

Jak można leczyć sepsę? W przypadku zakażenia konieczne jest podanie antybiotyku, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Każda kolejna godzina bez interwencji medycznej może zwiększać ryzyko śmierci o nawet 8 proc. Odsetek śmiertelności w przypadku inwazyjnego zakażenia może przekraczać nawet 50 proc. przypadków. Kluczowa jest jednak profilaktyka. Aby uchronić się przed sepsą, zalecane jest ograniczanie możliwości nabycia drobnoustrojów od innych osób, na przykład poprzez częste mycie rąk, skuteczne leczenie zakażeń, niedzielenie się naczyniami i jedzeniem z innymi osobami. Lekarze zalecają też szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom i pałeczce hemofilnej typu B (to ostatnie jest obowiązkowe), które mogą zabezpieczać przed zakażeniem poszczególnymi bakteriami wywołującymi sepsę.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Kolejny 31. już finał WOŚP odbywa się pod hasłem walki z sepsą. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia, czyli 29 stycznia 2023 roku.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 29 stycznia. Ostatni moment przygotowań >>>

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, pacjent.gov.pl, koroun.nil.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Nie żyje 44-letni pieszy potrącony przez 24-latka kierującego audi w miejscowości Domaszewnica (woj. lubelskie). Do wypadku doszło na nieoświetlonym odcinku drogi. Jak podała policja, pieszy nie miał na sobie odblasków i szedł nieprawidłową stroną drogi.

Szedł nieoświetloną drogą, nie żyje

Szedł nieoświetloną drogą, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na trasie S7 w okolicy miejscowości Załuski pod Płońskiem. Pieszy został potrącony przez samochód ciężarowy. Jego życia nie udało się uratować.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę na trasie S7

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl