Przed Kancelari膮 Premiera odby艂a si臋 w 艣rod臋 pikieta w zwi膮zku z wizyt膮 w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Demonstrowali przedstawiciele organizacji protybeta艅skich oraz uznawanego przez Pekin za sekt臋 ruchu Falun Gong.
Pikietuj膮cy rozwin臋li przed Kancelari膮 Premiera transparenty, na kt贸rych w j臋zyku chi艅skim, angielskim i polskim widnia艂y has艂a: "Wolny Tybet wita Wen Jiabao", "Postawi膰 przez s膮dem zbrodnicz膮 sekt臋 Jang Zemina prze艣laduj膮c膮 Falun Gong" (b. sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin i przewodnicz膮cy ChRL), "Tybet p艂onie, m贸wimy do艣膰", "zatrzyma膰 prze艣ladowanie i ludob贸jstwo praktykuj膮cych Falun Gong w Chi艅skiej Republice Ludowej".
Pami臋taj膮 o wolnym Tybecie
Jeste艣my tu po to, by pokaza膰, 偶e w Polsce s膮 ludzie, kt贸rzy pami臋taj膮 o wolnym Tybecie. B臋dziemy tu zawsze, gdy do Polski b臋d膮 przyje偶d偶a膰 wysocy chi艅scy urz臋dnicy. Piotr Cykowski z protybeta艅skiej fundacji "Inna Przestrze艅"
- Jeste艣my tu po to, by pokaza膰, 偶e w Polsce s膮 ludzie, kt贸rzy pami臋taj膮 o wolnym Tybecie. B臋dziemy tu zawsze, gdy do Polski b臋d膮 przyje偶d偶a膰 wysocy chi艅scy urz臋dnicy - powiedzia艂 Piotr Cykowski z protybeta艅skiej fundacji "Inna Przestrze艅".
Zapowiedzia艂, 偶e podobna pikieta w czwartek zostanie zorganizowana przed hotelem Hilton, gdzie odbywa膰 b臋dzie si臋 Forum Gospodarcze Polska-Europa 艢rodkowa-Chiny.
Uwolni膰 wi臋藕ni贸w politycznych
Cykowski i szefowa Amnesty International Polska Draginja Nada偶din przekazali PAP wystosowany w imieniu AI, Fundacji Instytutu Lecha Wa艂臋sy oraz Fundacji Inna Przestrze艅 list otwarty z apelem do prezydenta Bronis艂awa Komorowskiego o podniesienie podczas spotkania z Wen Jiabao kwestii 艂amania praw cz艂owieka. Chodzi m.in. o uwolnienie trojga wi臋藕ni贸w sumienia i dzia艂aczy praw cz艂owieka.
Jak napisali, chodzi o laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, aresztowanego w grudniu 2008 r. i skazanego na jedena艣cie lat wi臋zienia za pokojowe korzystanie z prawa do wolno艣ci s艂owa; uznanego przez Dalajlam臋 XI Panczenlam臋 Genduna Czoekji Nima, uprowadzonego wraz z rodzin膮 w 1995 r. w wieku sze艣ciu lat i uznanego za najm艂odszego wi臋藕nia politycznego; chi艅sk膮 prawniczk臋 Ni Yulan skazan膮 na dwa lata i osiem miesi臋cy wi臋zienia za prowadzone przez ni膮 dzia艂ania przeciwko eksmisji oraz innych narusze艅 praw mieszkaniowych w Chinach.
Dodali, 偶e chcieliby tak偶e zwr贸ci膰 uwag臋 prezydenta "na tragiczn膮 seri臋 35 samospale艅, kt贸re od marca 2011 roku maj膮 miejsce w Tybecie".
60 lat okupacji Tybetu
Komunistyczne Chiny zaj臋艂y Tybet w 1950 r. W 1959 r. w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuch艂o krwawo st艂umione antychi艅skie powstanie, a Dalajlama - duchowy przyw贸dca Tybeta艅czyk贸w - wraz z 80 tys. uchod藕c贸w wyemigrowa艂 do Indii. Dzia艂acze na rzecz wolnego Tybetu twierdz膮, 偶e od tego czasu st艂umiono kultur臋 tybeta艅sk膮, a tysi膮ce Tybeta艅czyk贸w znalaz艂o si臋 w wi臋zieniach, gdzie s膮 g艂odzeni i poddawani torturom.
Inaczej sytuacj臋 oceniaj膮 w艂adze Chin. Wed艂ug wydanej w ub.r. przez w艂adze tego kraju "bia艂ej ksi臋gi" pt. "50 lat demokratycznych reform w Tybecie", kraj ten prze偶ywa obecnie "sw贸j najlepszy okres historycznego rozwoju, post臋pu ekonomicznego i spo艂ecznego oraz dobrych rz膮d贸w i harmonii w spo艂ecze艅stwie".
Ruch medytacyjny Falun Gong w 1999 r. w艂adze Chin uzna艂y za sekt臋 i zdelegalizowa艂y.
殴r贸d艂o: PAP