TVN24 | Polska

Szef MON powołał Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Błaszczak powołał Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
Błaszczak powołał Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony CyberprzestrzeniTVN24
wideo 2/4
TVN24Błaszczak powołał Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Polska ma Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Minister obrony Mariusz Błaszczak, który poinformował o powołaniu Dowództwa Komponentu WOC we wtorek, zaznaczył, że "to regularne wojsko, posiada zdolności zarówno obronne, służące rozpoznaniu, jak i zdolności służące ofensywie". Dowódcą WOC został gen. Karol Molenda.

Szef MON wziął udział w uroczystości powołania nowego komponentu Sił Zbrojnych RP - Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. - Konsekwentnie budowaliśmy zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W 2019 roku powołaliśmy do życia Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, konsolidując instytucje, które wcześniej były rozproszone, które zajmowały się właśnie tą sferą - mówił Błaszczak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dodał, że dziś do życia powoływane jest Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Wskazał, że dowództwo będzie ściśle zintegrowane z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Błaszczak: Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni regularne wojsko

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w XXI wieku ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki, między innymi naszego sąsiada. Dlatego te zdolności dla Wojska Polskiego mają charakter fundamentalny, kluczowy - ocenił Błaszczak.

- Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni, to jest regularne wojsko, posiada zdolności zarówno obronne, zdolności służące rozpoznaniu jak i zdolności służące ofensywie, jeśli taka byłaby konieczność - mówił szef MON. Zaznaczył, że te ostatnie zdolności pozwolą realizować natowską doktrynę odstraszanie potencjalnych agresorów.

Błaszczak dodał, że powstanie WOC jest zwieńczeniem całego procesu, który objął m.in. utworzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego oraz współfinansowanych przez MON szkół w każdym województwie, których absolwenci zasilą - wyraził nadzieję szef MON - szeregi WOC. Minister podkreślił także, że zwiększono liczbę miejsca na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem na wszystkich uczelniach wojskowych.

Dowódca WOC: jeśli o nas nie słyszycie, to znaczy, że dobrze realizujemy działania

W trakcie uroczystości gen. bryg. Karol Molenda otrzymał od ministra Błaszczaka decyzję o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W trakcie uroczystości powiedział, że "współczesne zagrożenia koncentrują się wokół nowych technologii". - Dlatego musimy inwestować w ekspertów, odpowiednie zaplecze techniczne. Działamy w trzech obszarach. Po pierwsze - działamy w defensywie, działaniach obronnych; musimy wiedzieć, jaki się bronić. Po drugie: rozpoznanie - przeciwnika, jak i infrastruktury. Po trzecie: ofensywa, czyli nasz miecz. Z reguły działamy po cichu. Jeśli o nas nie słyszycie, to znaczy, że dobrze realizujemy swoje działania - zaznaczył generał.

- Dziś jednak trochę się wychylamy. Stajemy w świetle reflektorów, bo chcemy, byście nas dostrzegli, byście zobaczyli, że kilka tysięcy ekspertów z zakresu cyber, krypto i IT jest i działa - w każdym momencie czuwa nad bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych i systemów resortu obrony narodowej - dodał. Podkreślił, że ta działalność wymaga ciągłych inwestycji w wykwalifikowanych i zdeterminowanych ludzi.

Cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za nową domenę operacyjną w 2016 roku podczas szczytu w Warszawie. W lutym 2019 r. resort obrony narodowej, w ramach programu CYBER.MIL.PL, przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W marcu 2019 powołane został Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. W jego ramach skonsolidowano zasoby i kompetencje całego resortu obrony narodowej w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT.

W wrześniu tego samego roku szef MON podpisał koncepcję organizacji i funkcjonowania WOC. Następnie, w lutym 2020 powołana została grupa ds. sformowania dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w marcu zaś powstał Nieetatowy Zespół ds. Wdrożenia kolejnych etapów tworzenia WOC oraz wdrażania cyberprzestrzeni jako domeny działań operacyjnych w Siłach Zbrojnych RP. Z kolei w kwietniu 2020 roku, został powołany Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości