Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Źródło:
TVN24
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i MłodzieżyTVN24
wideo 2/5
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i MłodzieżyTVN24

W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Pierwszy tego typu ośrodek w naszym kraju powstaje dzięki darczyńcom Fundacji TVN. - Jestem niezwykle dumna, że możemy razem z Centrum Zdrowia Dziecka tworzyć coś, co jest tak strasznie ważnego - mówiła Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce i zarazem przewodnicząca Rady Fundacji TVN. - To dla nas bardzo ważny i wzruszający dzień - powiedziała prezes Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

W środę przed południem odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Oprócz Centrum Psychiatrii do budynku zostanie przeniesiona Klinika Onkologii. Fundacja TVN odpowiedzialna jest finansowo za segment psychiatrii.

Decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Fundacja TVN podjęła z okazji 20. urodzin TVN24. Będzie to pierwsze tego typu centrum lecznicze w Polsce, a budowane jest w porozumieniu i na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego budowa ruszyła w 2021 roku, a zakończyć się ma pod koniec 2023 roku.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce i zarazem przewodnicząca Rady Fundacji TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN oraz Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i MłodzieżyTVN24

- Ta uroczystość miała się odbyć wtedy, kiedy wbijano pierwsze łopaty pod budowę tego budynku, czyli w ubiegłym roku (…) Ale był covid i nie mogliśmy państwa zaprosić - powiedział dyrektor CZD.

- Wierzymy, że w czerwcu 2024 roku, za niespełna dwa lata, ten budynek zacznie funkcjonować jako miejsce referencyjne dla leczenia dzieci wymagających wsparcia z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego na wszystkich poziomach, począwszy od poradni, oddziału dziennego i również tego oddziału stacjonarnego - mówił Marek Migdał.

Kasia Kieli: chcemy pomagać i być tu, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna

- Jestem niezwykle dumna, że możemy razem z Centrum Zdrowia Dziecka tworzyć coś, co jest tak strasznie ważnego. Problemy psychiatrii dziecięcej są palące - powiedziała. Dodała, że problemy psychiatrii dziecięcej pojawiły się "jeszcze przed pandemią i wojną w Ukrainie".

- Jak wiemy, te wydarzenia tylko spowodowały, że jest to jeszcze bardziej paląca potrzeba - powiedziała Kieli. 

- Chcemy pomagać i być tu, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. Mówimy o psychiatrii dziecięcej, mówiliśmy w naszych programach na naszych antenach. Teraz robimy coś, co jest namacalne, co będzie istniało dzięki fundacji - podkreśliła.

- Fundacja istnieje dzięki państwu, istnieje dzięki widzom TVN, darczyńcom, którzy nigdy nie czekają i na każde nasze wezwanie się stawiają, mobilizują, otwierają serce, portfele i wspomagają fundację - powiedziała. 

- Razem budujemy centrum, które jest wyjątkowe, które - jak wspominał pan dyrektor - będzie centrum referencyjnym dla całej Polski, które jest tak niezwykle potrzebne - dodała. 

Czytaj też: Oglądaj i pomagaj. TVN24 GO i Fundacja TVN wspólnie dla polskiej psychiatrii dziecięcej

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i MłodzieżyTVN24

Katarzyna Kolenda-Zaleska o miejscu, które da nadzieję

Katarzyna Kolenda-Zaleska powiedziała, że "to dla nas bardzo ważny i wzruszający dzień". - Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się stworzyć. Cieszymy się, że możemy się naszą radością i dumą dzielić z państwem, z pracownikami szpitala, naszymi szefami, z moimi kolegami z TVN24 i TVN, bo dzięki wam możemy robić to, co robimy najlepiej, czyli działać - mówiła. I dodała: - Najbardziej lubimy działać, robić to, co możemy zrobić, żeby w tych trudnych, przytłaczających nas wszystkich czasach - bo nie tylko dzieci są przytłoczone ponurą rzeczywistością - wspólnie tworzyć miejsce, które da jakąś nadzieję i to jest dla nas najważniejsze.

Podziękowała też za nieustające wsparcie. 

Prezes Fundacji TVN otrzymała w trakcie uroczystości medal przyjaciela Centrum Zdrowia Dziecka.

Wizualizacja Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka
Wizualizacja Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia DzieckaFundacja TVN "Nie jesteś sam"

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Na sześciu tysiącach metrów kwadratowych znajdą się oddziały stacjonarne, detoksykacji, poradnie dzienne i gabinety terapii. Nowy budynek będzie też służył leczeniu dzieci chorych na raka.

W Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży znajdzie się oddział pobytu dziennego, który zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie oraz oddział pobytu stacjonarnego dysponujący 32 łóżkami (w tym sześcioma łóżkami na oddziale obserwacji, czterema łóżkami na oddziale detoksykacji oraz 22 łóżkami na oddziale szpitalnym). W Centrum będzie również działać poradnia psychiatryczna mieszcząca trzy gabinety lekarskie, dwa gabinety terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa oraz gabinet zabiegowy.

Czytaj też: Powstaje Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Dzięki darczyńcom Fundacji TVN

Pacjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, czyli między innymi z tomografii, rezonansu czy szerokiego zakresu badań laboratoryjnych.

Trwa budowa Centrum Psychiatrii dla Dzieci i MłodzieżyFundacja TVN

Fundację TVN wesprzeć można na jej stronie, poprzez zrzutkę lub wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT). Fundusze, które staną się cegiełką do budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, można przekazać także poprzez BLIK (na numer 509 559 966) oraz przez przelew tradycyjny na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.

>> Zobacz cykl "Depresja systemu" - serię materiałów poświęconych problemom psychiatrii dziecięcej w Polsce

Centrum psychiatrii dołączy do długiej listy projektów zrealizowanych przez Fundację TVN. Są na niej między innymi: Centrum Profilaktyki Nowotworów, remonty klinik w największych polskich centrach medycznych, zakupy sprzętu, 20 nowych ambulansów plus pomoc indywidualna dla ponad 27 tysięcy podopiecznych Fundacji. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wpłaty Polaków, którzy zaufali Fundacji.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN o Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży
Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN o Centrum Psychiatrii dla Dzieci i MłodzieżyTVN24

Autorka/Autor:js/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek 21.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Weekend przyniesie wytchnienie od burz, choć w sobotę jeszcze miejscami będzie grzmieć. Nowy tydzień przyniesie pogodną aurę. W środę spodziewane jest nadejście kolejnego burzowego frontu.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl