W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Pierwszy tego typu ośrodek w naszym kraju powstaje dzięki darczyńcom Fundacji TVN. - Jestem niezwykle dumna, że możemy razem z Centrum Zdrowia Dziecka tworzyć coś, co jest tak strasznie ważnego - mówiła Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce i zarazem przewodnicząca Rady Fundacji TVN. - To dla nas bardzo ważny i wzruszający dzień - powiedziała prezes Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.
W środę przed południem odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Oprócz Centrum Psychiatrii do budynku zostanie przeniesiona Klinika Onkologii. Fundacja TVN odpowiedzialna jest finansowo za segment psychiatrii.
Decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Fundacja TVN podjęła z okazji 20. urodzin TVN24. Będzie to pierwsze tego typu centrum lecznicze w Polsce, a budowane jest w porozumieniu i na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego budowa ruszyła w 2021 roku, a zakończyć się ma pod koniec 2023 roku.
W uroczystości wzięli udział między innymi: Kasia Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce i zarazem przewodnicząca Rady Fundacji TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN oraz Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".
- Ta uroczystość miała się odbyć wtedy, kiedy wbijano pierwsze łopaty pod budowę tego budynku, czyli w ubiegłym roku (…) Ale był covid i nie mogliśmy państwa zaprosić - powiedział dyrektor CZD.
- Wierzymy, że w czerwcu 2024 roku, za niespełna dwa lata, ten budynek zacznie funkcjonować jako miejsce referencyjne dla leczenia dzieci wymagających wsparcia z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego na wszystkich poziomach, począwszy od poradni, oddziału dziennego i również tego oddziału stacjonarnego - mówił Marek Migdał.
Kasia Kieli: chcemy pomagać i być tu, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna
- Jestem niezwykle dumna, że możemy razem z Centrum Zdrowia Dziecka tworzyć coś, co jest tak strasznie ważnego. Problemy psychiatrii dziecięcej są palące - powiedziała. Dodała, że problemy psychiatrii dziecięcej pojawiły się "jeszcze przed pandemią i wojną w Ukrainie".
- Jak wiemy, te wydarzenia tylko spowodowały, że jest to jeszcze bardziej paląca potrzeba - powiedziała Kieli.
- Chcemy pomagać i być tu, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. Mówimy o psychiatrii dziecięcej, mówiliśmy w naszych programach na naszych antenach. Teraz robimy coś, co jest namacalne, co będzie istniało dzięki fundacji - podkreśliła.
- Fundacja istnieje dzięki państwu, istnieje dzięki widzom TVN, darczyńcom, którzy nigdy nie czekają i na każde nasze wezwanie się stawiają, mobilizują, otwierają serce, portfele i wspomagają fundację - powiedziała.
- Razem budujemy centrum, które jest wyjątkowe, które - jak wspominał pan dyrektor - będzie centrum referencyjnym dla całej Polski, które jest tak niezwykle potrzebne - dodała.
Katarzyna Kolenda-Zaleska o miejscu, które da nadzieję
Katarzyna Kolenda-Zaleska powiedziała, że "to dla nas bardzo ważny i wzruszający dzień". - Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się stworzyć. Cieszymy się, że możemy się naszą radością i dumą dzielić z państwem, z pracownikami szpitala, naszymi szefami, z moimi kolegami z TVN24 i TVN, bo dzięki wam możemy robić to, co robimy najlepiej, czyli działać - mówiła. I dodała: - Najbardziej lubimy działać, robić to, co możemy zrobić, żeby w tych trudnych, przytłaczających nas wszystkich czasach - bo nie tylko dzieci są przytłoczone ponurą rzeczywistością - wspólnie tworzyć miejsce, które da jakąś nadzieję i to jest dla nas najważniejsze.
Podziękowała też za nieustające wsparcie.
Prezes Fundacji TVN otrzymała w trakcie uroczystości medal przyjaciela Centrum Zdrowia Dziecka.
Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Na sześciu tysiącach metrów kwadratowych znajdą się oddziały stacjonarne, detoksykacji, poradnie dzienne i gabinety terapii. Nowy budynek będzie też służył leczeniu dzieci chorych na raka.
W Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży znajdzie się oddział pobytu dziennego, który zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie oraz oddział pobytu stacjonarnego dysponujący 32 łóżkami (w tym sześcioma łóżkami na oddziale obserwacji, czterema łóżkami na oddziale detoksykacji oraz 22 łóżkami na oddziale szpitalnym). W Centrum będzie również działać poradnia psychiatryczna mieszcząca trzy gabinety lekarskie, dwa gabinety terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa oraz gabinet zabiegowy.
Pacjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, czyli między innymi z tomografii, rezonansu czy szerokiego zakresu badań laboratoryjnych.
Fundację TVN wesprzeć można na jej stronie, poprzez zrzutkę lub wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT). Fundusze, które staną się cegiełką do budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, można przekazać także poprzez BLIK (na numer 509 559 966) oraz przez przelew tradycyjny na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.
>> Zobacz cykl "Depresja systemu" - serię materiałów poświęconych problemom psychiatrii dziecięcej w Polsce
Centrum psychiatrii dołączy do długiej listy projektów zrealizowanych przez Fundację TVN. Są na niej między innymi: Centrum Profilaktyki Nowotworów, remonty klinik w największych polskich centrach medycznych, zakupy sprzętu, 20 nowych ambulansów plus pomoc indywidualna dla ponad 27 tysięcy podopiecznych Fundacji. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wpłaty Polaków, którzy zaufali Fundacji.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24