Włodzimierz Czarzasty o komisji i "złych wspomnieniach Szymona": więcej wiary

Źródło:
TVN24
Czarzasty: jeżeli działania komisji specjalnej pomogą w bezpieczeństwie, trzeba ją powołać
Czarzasty: jeżeli działania komisji specjalnej pomogą w bezpieczeństwie, trzeba ją powołaćTVN24
wideo 2/6
Czarzasty: jeżeli działania komisji specjalnej pomogą w bezpieczeństwie, trzeba ją powołaćTVN24

Nie jestem przeciwko powołaniu komisji, która zbada historię wpływów rosyjskich w Polsce - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. - Znam takie zdanie: po co nam komisja, jak służby powinny dobrze funkcjonować? A ja mam pytanie takie: w czym przeszkadza funkcjonowanie komisji złożonej z wybitnych specjalistów, bo tak ją rozumiem, oraz świetne funkcjonowanie służb? - dodał Czarzasty, nawiązując do słów marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że ma nadzieję, iż w następnym tygodniu ruszy komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich. - Nie będzie komisji sejmowej. Powołam komisję rządową, która dostanie termin dwumiesięczny. I w ciągu dwóch miesięcy przygotuje raport, z którego będzie wynikało, kto, gdzie, dlaczego i za ile podlegał takim wpływom. Kto wykonywał zlecenia z Rosji i Białorusi. I przede wszystkim, kto podejmował decyzję o ukręcaniu tych spraw - zapowiedział. Premier podkreślił, że w komisji nie będzie polityków. Będą za to urzędnicy, eksperci i przedstawiciele służb.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, odnosząc się do tej kwestii w środę w "Jeden na jeden" w TVN24, powiedział, że "nie jest przeciwko powołaniu komisji, która zbada historię wpływów rosyjskich w Polsce".

- Wpływy rosyjskie są w całej Europie, jesteśmy w trakcie wojny na Ukrainie, i zawsze to było - dodał.

- Znam takie zdanie: po co nam komisja, jak służby powinny dobrze funkcjonować? A ja mam pytanie takie: w czym przeszkadza funkcjonowanie komisji złożonej z wybitnych specjalistów, bo tak ją rozumiem, oraz świetne funkcjonowanie służb? - powiedział Czarzasty, nawiązując do słów marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Zdaniem współprzewodniczącego Nowej Lewicy "zawsze będzie taka sytuacja, że służby czegoś nie zauważą, zawsze będzie coś takiego, co komisja może znaleźć".

- Jeżeli działania komisji specjalnej pomogą nam w bezpieczeństwie, trzeba ją powołać. Służby powinny oczywiście pracować jak najlepiej - mówił.

Włodzimierz CzarzastyTVN24

- Rozumiem, że Szymon ma złe wspomnienia po poprzedniej komisji. Problem z poprzednią komisją rosyjską polegał na tym, że właściwie znaliśmy wynik pracy tej komisji przed powołaniem tej komisji. Była ona ewidentnie upolityczniona i ewidentnie nastawiona przeciwko jednemu człowiekowi - mówił Czarzasty.

Dodał, że "w związku z tym jest jakaś różnica". - Więcej wiary - mówię do swoich koalicjantów - powiedział.

CZYTAJ: Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Czarzasty o Szmydcie

Odniósł się także do sprawy byłego już sędziego Tomasz Szmydta, który uciekł na Białoruś. Pytany, czy dowiemy się w najbliższym czasie prawdy na jego temat, odpowiedział, że jego zdaniem w najbliższym czasie nie, dlatego, że materiał do przeanalizowania jest olbrzymi.

- Natomiast już pierwsze wnioski zaczynają się rysować. Jest w Polsce taka zasada, że ze względu na niezależność sędziów i prokuratorów, sędziowie i prokuratorzy nie są sprawdzani i badani, nawet jak mają dostępy do informacji tajnych. Pierwszy wniosek, jaki mi się nasuwa jako członkowi komisji do spraw służb specjalnych, notabene taki wniosek już z komisji poszedł do przemyślenia, jest taki: uważam, że sędziowie, prokuratorzy muszą być niezależni, ale nic by się złego nie stało, gdyby ci sędziowie i prokuratorzy, którzy mają dostęp do materiałów tajnych, byli sprawdzani - mówił.

Czarzasty pytany, czy będzie zmiana ustawy w tej sprawie, powiedział, że nie wie. - Będziemy decydowali o tym - dodał.

- Gdyby pan sędzia Szmydt, w tej chwili rozumiem zdrajca, był sprawdzany, to by nie uciekał, bo by został złapany - ocenił.

Czarzasty o sprawdzaniu sędziów i prokuratorów, którzy mają dostęp do materiałów tajnych
Czarzasty o sprawdzaniu sędziów i prokuratorów, którzy mają dostęp do materiałów tajnychTVN24

Czarzasty: nie wierzę prezydentowi

Wicemarszałek odniósł się także do sprawy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą wszyscy sędziowie w Polsce, a nie Sejm, będą wybierać 15 członków-sędziów KRS. Senat w zeszłym tygodniu poparł ją wraz z poprawkami. Opowiedział się za poprawką, by kandydatami do KRS mogli być tak zwani neosędziowie, czyli powołani już po dokonanych przez PiS zmianach w Radzie w grudniu 2017 roku. Skrytykowały to stowarzyszenia sędziów i prokuratorów.

- Wiele argumentów z różnych stron w tej sprawie pada. Jest stanowisko Komisji Weneckiej, która mówi, że tych wszystkich neosędziów nie należy tak samo traktować, bo nie ma odpowiedzialności zbiorowej. To stanowisko jest przez różnych z kolei sędziów różnie interpretowane - zaznaczył Czarzasty.

Dodał, że zaproponowane poprawki wrócą do Sejmu.

Zapowiedział, że przed posiedzeniem Sejmu klub Lewicy zaprosi ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, do którego "mamy zaufanie". - Wysłuchamy wszystkich racji. Skonsultujemy się z naszymi koalicjantami i podejmiemy decyzję - podkreślił.

Czarzasty został zapytany, czy "Bodnar, bo takie są nieoficjalne oceny tej sytuacji, za mocno uwierzył w skuteczność swojego negocjowania z Pałacem Prezydenckim w tej sprawie". Minister mówił w zeszłym tygodniu, że rozmawia ze środowiskiem Andrzeja Dudy w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS
Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRSTVN24

- Ja panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie nie wierzę. To wszystko co robi pan minister Bodnar, któremu z kolei wierzę, jest wynikiem tego, co pan prezydent Andrzej Duda podpisał w przeszłości - powiedział.

Dodał, że Duda "tak rozmontował z poprzednią koalicją rządową system sprawiedliwości w Polsce, że w tej chwili usiłujemy ten węzeł gordyjski rozwiązać od pięciu miesięcy".

Czarzasty o pakcie migracyjnym

Czarzasty odniósł się także do zatwierdzonego przez Radę Unii Europejskiej paktu migracyjnego i słów premiera w tej kwestii.

- Polska nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów. Polska przyjęła setki tysięcy migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską. Mamy dziesiątki tysięcy także migrantów z Białorusi - powiedział Tusk.

- Polska przyjęła miliony, naprawdę miliony, oni wracali, uchodźców z Ukrainy, z Białorusi. (...) Unia Europejska nam w tym nie pomogła. Zawsze jako Lewica uważaliśmy, że 500 euro miesięcznie na pobyt Ukraińca powinna Polska dostawać. My więcej pomagamy i powinniśmy być beneficjentem tego programu, który Unia Europejska w tej chwili przyjęła. Mam takie samo zdanie jak premier Tusk. Miałem takie zdanie dwa lata temu i trzy lata temu - mówił Czarzasty.

- Żądam tego, żeby Unia Europejska uznała fakt taki, że Polska, bez względu na to przez kogo była rządzona, przyjęła masę Ukraińców, w tym milion ukraińskich dzieci i dała im opiekę - dodał. - Nie dostaliśmy żadnej pomocy w tej sprawie. To jest po prostu skandal - ocenił.

- Odpowiedzialność za przyjmowanie w ogóle uchodźców, również z Ukrainy, niech weźmie cała Europa. My naprawdę w tej sprawie odrobiliśmy lekcje. To nie jest przeciwko komukolwiek stanowisko. Tylko to jest prośba do Unii Europejskiej, żeby dostrzegła taki kraj, który jest na wschodzie tej Unii Europejskiej, graniczy z Ukrainą, że my w tej sprawie odrobiliśmy lekcje za wiele krajów - mówił.

Czarzasty: mur na granicy z Białorusią trzeba wzmacniać, ale jest jeden warunek

Pytany o kwestię zapory na granicy z Białorusią, której wzmocnienie, jak mówił szef rządu, to plan minimum, Czarzasty powiedział, że "mur trzeba wzmacniać, ale jest jeden warunek, który stawiamy i mówimy wszędzie, również na rządzie". Nie mogą tam ludzie, do diabła, umierać. To nie może być tak, że gdzieś w bagnie będziemy łowili ludzi na tym przejściu. Służby muszą na to zwracać uwagę. Polska musi być bezpieczna, ale nie kosztem śmierci ludzi, którzy szukają wolności - podkreślił.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. Czwartek 30.05 będzie ciepłym, ale pochmurnym dniem. W ciągu dnia wystąpią opady deszczu i burze z porywistym wiatrem. W całym kraju warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Pogoda na dziś - czwartek 30.05. Burzowe, ale ciepłe Boże Ciało

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Chodzi o zarzuty dotyczące zapłacenia aktorce porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów, by ta nie ujawniła w mediach informacji o ich rzekomym romansie.

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Jacek Kurski, startujący w eurowyborach z list PiS były prezes TVP, pochwalił się w mediach społecznościowych poparciem od byłej premier Beaty Szydło. "Obrzydliwe" - skomentował sytuację szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja.

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Źródło:
tvn24.pl

Po 800 dniach zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pozostaje on na stanowisku. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Nie został jeszcze rozpisany konkurs na nowego szefa placówki.

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

Źródło:
PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maszerujących po krakowskim rynku żołnierzy spotkał nietypowy widok: 33-letnia kobieta rozebrała się i zaczęła robić sobie zdjęcia topless na tle mundurowych. Kilka dni później policjanci odnaleźli ją na terenie Nowej Huty.

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl / kr24.pl

W czerwcu na wielu polskich uczelniach rozpoczyna się rekrutacja na studia wyższe. Część kandydatów zapewne nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Przedstawiamy te kierunki, na które jest najwięcej chętnych osób na jedno miejsce.

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl, studia.gov.pl

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP