Wizyta Wołydymyra Zełenskiego w Polsce. Paweł Kowal: oczekuję nowego traktatu polsko-ukraińskiego

Źródło:
TVN24
Kowal o wizycie Zełenskiego: oczekuję nowego traktatu polsko-ukraińskiego
Kowal o wizycie Zełenskiego: oczekuję nowego traktatu polsko-ukraińskiegoTVN24
wideo 2/5
Kowal o wizycie Zełenskiego: oczekuję nowego traktatu polsko-ukraińskiegoTVN24

Dzisiaj jest czas na dyskusję o tym, jak ma wyglądać współpraca polsko-ukraińska po wojnie. I Polska, Polacy mają aspiracje, żeby ta dyskusja toczyła się po polskiej stronie - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. Odniósł się do planowanej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Adrian Zandberg (Razem) mówił, że "naszym polskim interesem jest to, żeby Ukraina odbudowała się jako kraj stabilny, demokratyczny i zrównoważony społecznie". 

Na środę, 5 kwietnia, planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Ma spotkać się on z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Zełenski chce się także spotkać z Polakami oraz Ukraińcami mieszkającymi w naszym kraju.

Kowal: Polacy zasłużyli na coś więcej niż tylko słuchać o tym, że jesteśmy hubem

Poseł KO Paweł Kowal i Adrian Zandberg (Razem) mówili w poniedziałek w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w "Faktach po Faktach", czego spodziewają się po tej wizycie.

Kowal powiedział, że dla niego najważniejsze są dwa elementy. - Po pierwsze - podkreślenie, i tego się spodziewam po prezydencie Zełenskim, udziału Polaków w pomocy Ukrainkom, Ukraińcom w ubiegłym roku. To był rodzaj powstania humanitarnego, w którym uczestniczyliśmy praktycznie wszyscy, i dla nas jest bardzo ważne, żeby też ten fakt podkreślać - powiedział. 

Dodał, że po polskim rządzie spodziewa się i oczekuje "nowego traktatu polsko-ukraińskiego". - Oczekuję rozpoczęcia aktywności, żeby Ukraina wreszcie rozpoczęła rozmowy akcesyjne z Unią Europejską, podobnie Mołdawia. Żeby otwarły się drzwi do Unii dla Gruzji, żeby trzy państwa miały otwarte wreszcie drzwi, czyli żeby plan przygotowania do NATO został wdrożony dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - mówił. 

- I sprawa kluczowa, czyli odbudowa Ukrainy. Widzę, że Niemcy nas dzisiaj wyprzedzają - dodał Kowal. - To są rzeczy, których oczekuję, bo Polacy zasłużyli na coś więcej niż tylko słuchać o tym, że jesteśmy hubem. Jest dzisiaj czas na dyskusję o tym, jak ma wyglądać współpraca polsko-ukraińska po wojnie i Polska, Polacy mają aspiracje, żeby ta dyskusja toczyła się po polskiej stronie, była pełna inicjatyw, żeby wyprzedzać czas, żeby się potem nie okazało, że znowu skończyło się tylko brawami - ocenił poseł KO.

Zandberg: już czas rozmawiać o świecie po wojnie

Zandberg powiedział, że nie spodziewałby się ogłoszenia jakichś nowych, przełomowych "form pomocy jeżeli chodzi o wsparcie Ukrainy w jej wysiłku obronnym". 

- Natomiast zgadzam się z Pawłem Kowalem w tym, że już czas, żeby rozmawiać o przyszłości, o świecie po tej wojnie. O współpracy polsko-ukraińskiej po tej wojnie, społecznej, gospodarczej, odbudowie - mówił. 

Dodał, że "naszym polskim interesem jest to, żeby Ukraina odbudowała się jako kraj stabilny, demokratyczny i zrównoważony społecznie". 

Zandberg: już czas, żeby rozmawiać o przyszłości po wojnie
Zandberg: już czas, żeby rozmawiać o przyszłości po wojnieTVN24

Sprawa ukraińskiego zboża. "O czym tutaj rozmawiać? To jest zobowiązanie Polski"

Politycy zostali zapytani, jak należy rozmawiać o sprawie zalegającego w Polsce zboża z Ukrainy i jak tę sprawę rozwiązać. 

Kowal powiedział, że "w gruncie rzeczy kwestia dotyczy polskiego rządu i jego nieumiejętności". - Mam dosyć wysłuchiwania, że przez Polskę nie da się przewieźć zboża - dodał. 

- Gdzieś ktoś pomyślał, że na tym zarobi, najwyraźniej tak to wygląda, albo mamy do czynienia z jakąś kolosalną nieumiejętnością. Zboże jest kluczowe, żeby je przewieźć ze względów bezpieczeństwa. Ono powinno trafić na rynki afrykańskie, bliskowschodnie po to, żeby Ukraina miała dochody, bo wtedy mniej trzeba dokładać z budżetu, między innymi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Druga sprawa, jest to kwestia bezpieczeństwa, żeby te państwa, które zależą od zboża z Ukrainy, popierały Ukrainę politycznie, a nie Rosję - mówił. 

- O czym tutaj rozmawiać? To jest zobowiązanie Polski, Polska ma do tego infrastrukturę, ma kolej, ma drogi (…) Ukraińcy prowadzą wojnę, w zaufaniu powierzają to zboże, żeby ono zostało przetransportowane - dodał.

"Fakty po Faktach"TVN24

Zandberg powiedział, że "rząd powinien uczciwie rozmawiać z ludźmi, a nie wciskać im kit". - Jeżeli rząd zobowiązał się do tego, że w zaplombowanych wagonach to zboże przez Polskę przejedzie i trafi do krajów afrykańskich i to się nie dzieje, bo na terenie Polski tego nie dopilnowano, to znaczy, że schrzanił sprawę rząd. Natomiast jeśli rząd w rzeczywistości umówił się na coś innego, to powinien uczciwie powiedzieć o tym rolnikom, a nie mydlić im oczy - dodał. 

- Myślę, że w mniejszym stopniu jest to przedmiot do rozmów z Ukraińcami, a w większym stopniu to jest kwestia tego, żeby rząd w końcu zaczął rozmawiać z własnym komisarzem w Unii Europejskiej odpowiadającym za sprawy rolnictwa - ocenił poseł klubu Lewicy Adrian Zandberg.

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek 21.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl