Od soboty ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą zapisać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii 989.
Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 roku, są dobrowolne.
Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Szczepienia w 2023 roku będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dzieci, odpowiadające wiekowo tej grupie, które w dniu rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem), mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.
Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisy prowadzone są także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.
Wirus HPV - czym jest?
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.
Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Freedomz/Shutterstock