Willa plus. Suchecka-Jadczak: nie tylko zyskali politycy, ale też tysiące dzieci straciły

Źródło:
TVN24
Justyna Suchecka-Jadczak: nie tylko zyskali politycy, ale też tysiące dzieci straciły
Justyna Suchecka-Jadczak: nie tylko zyskali politycy, ale też tysiące dzieci straciłyTVN24
wideo 2/11
Justyna Suchecka-Jadczak: nie tylko zyskali politycy, ale też tysiące dzieci straciłyTVN24

Dziennikarze tvn24.pl, autorzy serii artykułów o milionowych dotacjach przyznawanych przez ministra Przemysława Czarnka organizacjom zbliżonym do PiS, byli gośćmi TVN24. Jak mówił Piotr Szostak, to nie jest tylko historia o chciwości, cynicznej polityce i wypompowywaniu publicznych pieniędzy, ale też o kolejnych pokoleniach dzieci i młodzieży, których szanse na lepszą edukację zostały podkopane. Justyna Suchecka-Jadczak dodała, że z jednej dotacji w kwocie 4,5 miliona złotych dla fundacji Megafon "dałoby się sfinansować kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, drobnych projektów". Przypomniała, że były organizacje, które wnioskowały o dostosowanie budynków dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pieniędzy nie dostały.

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak opisali, jak pieniądze z funduszu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka trafiały do organizacji zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib.

CZYTAJ WIĘCEJ: Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista >>>

Jednocześnie wiele organizacji zajmujących się edukacją oraz placówek dydaktycznych nie otrzymało z budżetu resortu ani złotówki. Ponad połowa z 45 nagrodzonych organizacji dostała wcześniej negatywne opinie na temat swoich wniosków.

Początkowo pisaliśmy o 42 organizacjach, ale wynik konkursu został zmieniony po kilku tygodniach, gdy jedna z organizacji się wycofała. 

Willa plus. Pieniądze zamiast na sprzęt do terapii, trafiły do fundacji zbliżonych do PiS
Willa plus. Pieniądze zamiast na sprzęt do terapii, trafiły do fundacji zbliżonych do PiSMateriał magazynu "Polska i Świat"TVN24

Suchecka-Jadczak: resort edukacji stwierdził, że nie wykazaliśmy interesu społecznego

Autorzy serii artykułów w tej sprawie opowiadali w sobotę rano na antenie TVN24 między innymi o tym, w jaki sposób dotarli o informacji o nieruchomościach, których zakup organizacjom zbliżonym do PiS minister edukacji i nauki finansował dotacjami z publicznych pieniędzy.

Jak mówiła Justyna Suchecka-Jadczak, pod koniec wakacji minister Czarnek "uruchomił konkursy na bardzo duże pieniądze i pierwszy z tych konkurów rozstrzygnął już w październiku".

Czarnek o tym, jakie było "podstawowe kryterium" przyznawania dotacji
Czarnek o tym, jakie było "podstawowe kryterium" przyznawania dotacjiTVN24

- To nie była duża kwota - zauważyła dziennikarka tvn24.pl. - To było 10 milionów złotych. Dostałam listę organizacji, Piotr przyszedł mi z pomocą i zaczęliśmy je sprawdzać. Za chwilę okazało się, że jest następny konkurs - na 20 [milionów złotych - przyp. red.]. Kolejny na 100 milionów i jeszcze jeden na 40. Wtedy już wiedzieliśmy, że zajmujemy się czymś bardzo poważnym - dodała.

Przypomniała, że 4 listopada minister rozstrzygnął konkurs dotyczący nieruchomości. - My od tego czasu, od początku listopada, próbowaliśmy się z Piotrem dowiedzieć, nie kto dostał pieniądze, bo to było jasne, ministerstwo opublikowało tę listę, tylko na co te pieniądze dostał, jak je wyda i co ważniejsze i bardzo trudne do ustalenia, kto pieniędzy nie dostał, dlatego że to mogło nam pokazać, jakie projekty minister docenia, ale też jakich nie poważa - mówiła dziennikarka tvn24.pl.

Dziennikarze tvn24.pl Piotr Szostak i Justyna Suchecka-Jadczak w studiu TVN24TVN24

- My już w listopadzie wystąpiliśmy do ministerstwa edukacji o listę organizacji, o wnioski, oceny protokoły. Wszystko to chcieliśmy mieć. Ministerstwo najpierw przedłużyło nam termin na odpowiedzi, prolongowało go - mówiąc fachowym językiem - a następnie kiedy ten termin upłynął w połowie stycznia, czyli już dwa miesiące od rozwiązania konkursu, w ministerstwie stwierdzili, że nie mogą nam udostępnić tych danych, bo nie wykazaliśmy interesu społecznego, dla którego mieliby nam anonimizować na przykład protokoły - powiedziała Suchecka-Jadczak.

Podkreśliła, że "dzisiaj dość jasne jest, jaki był ten interes społeczny i że zupełnie nie tam, gdzie ten interes widziało ministerstwo edukacji".

Zdaniem Sucheckiej-Jadczak "to, że tak długo próbowaliśmy te dokumenty zbierać, że do każdej z tych organizacji, kilkudziesięciu i kilkuset innych w innych konkursach napisaliśmy [z pytaniami - przyp. red.], co zrobili, jak wydali te pieniądze, kto na tym skorzysta, dopiero na koniec zestawiliśmy to z kontrolą poselską, pokazuje, że ten konkurs koło transparentnego nawet nie stał".

Willa plus. Nieruchomość na Starym MokotowieTVN24

Szostak: to pokazuje, jak fasadowy i nietransparentny jest ten konkurs

Piotr Szostak odniósł się do kwestii dotowania organizacji, które uzyskały negatywną opinię na temat wniosków złożonych w konkursie MEiN o dofinansowanie. - Musimy pamiętać, że te komisje eksperckie to są tylko ciała doradcze. Zawsze na końcu była to polityczna decyzja ministra - powiedział.

- Często w tych wnioskach widzieliśmy, że ekspert ministerstwa wszędzie powiedział, że dana organizacja na przykład nie spełnia kadrowych wymagań, doświadczenia na polu edukacji i tak dalej, wszędzie było "nie" i na końcu ta dotacja była przyznawana - dodał.

W jego ocenie, to pokazuje, jak "fasadowy i nietransparentny jest ten konkurs".

CZYTAJ TAKŻE: Komisja: po co im te wille? I 8 z 12 ocenia na NIE. Czarnek i tak sypie kasą >>>

"To nie jest tylko historia o chciwości i jakiejś cynicznej polityce"

Dziennikarz tvn24.pl mówił również, że "jest takie pełne wyparcie ze strony obozu władzy tej afery". - Myślę, że mówiąc o tych wszystkich kwotach wielomilionowych na jakieś luksusowe siedziby i często fasadowe działania, musimy ciągle pamiętać o dziesiątkach, jeśli nie setkach, organizacji, które mają doświadczenie w tym wspieraniu systemu oświaty, we wnioskach wnioskowały o dużo mniejsze kwoty, często precyzyjnie określone co do złotówki [i nie uzyskały dofinansowania - przyp. red.] - zaznaczył.

Fundacja Po Skrzydła z pozytywną opinią dotacji od Czarnka nie dostała. Żaneta Rachwaniec: mimo że kwota na tle innych była dość drobna
Fundacja Po Skrzydła z pozytywną opinią dotacji od Czarnka nie dostała. Żaneta Rachwaniec: mimo że kwota na tle innych była dość drobnaTVN24

Jedną z takich organizacji jest Fundacja Po Skrzydła zajmująca się profilaktyką zdrowia psychicznego. Jej przedstawicielka Żaneta Rachwaniec mówiła w TVN24, że fundacja aplikowała o ponad 88 tysięcy złotych. - Wniosek został oceniony pozytywnie, natomiast dofinansowania nie otrzymaliśmy, mimo że kwota na tle innych była dość drobna - mówiła.

- To pokazuje, że to nie jest tylko historia o chciwości, jakiejś cynicznej polityce i wypompowywaniu publicznych pieniędzy, ale też o kolejnych pokoleniach dzieci i młodzieży (...), których szanse na lepszą edukację zostały podkopane - ocenił Szostak.

Piotr Szostak: to nie jest tylko historia o wypompowywaniu publicznych pieniędzy
Piotr Szostak: to nie jest tylko historia o wypompowywaniu publicznych pieniędzyTVN24

Suchecka-Jadczak zwróciła uwagę, że na liście było blisko 150 organizacji, które uzyskały pozytywne oceny. - Większość z nich miała takie kwoty jak 80, 50 tysięcy złotych - dodała.

Dodała, że z jednej dotacji w kwocie 4,5 miliona złotych dla Fundacji na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon "dałoby się sfinansować kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, tych drobnych projektów". - A ci ludzie właśnie prosili o dostosowanie budynków dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, o sprzęt, który pomaga pracować z osobami z niepełnosprawnościami, to były stowarzyszenia prowadzące małe, wiejskie szkoły - wymieniała. - Tam nikt nie miał wątpliwości, że to są cele oświatowo-edukacyjne - dodała.

- To nas bardzo boli, bo to pokazuje, że nie tylko zyskali politycy, ale też tysiące dzieci straciły - oceniła dziennikarka tvn24.pl.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiN
Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiNTVN24

Jedną z takich organizacji, która pomaga dzieciom, a nie uzyskała dofinansowania, jest Fundacja Koocham. Od siedmiu lat wspiera ona rozwój swoich podopiecznych, którzy zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami jednocześnie.

ZOBACZ MATERIAŁ "POLSKI I ŚWIATA": Fundacje pominięte przez ministerstwo, potrzebowały środków na zakup sprzętu do terapii >>>

CZYTAJ TAKŻE POWIĄZANE PUBLIKACJE: >>> Raczkują, a dostały miliony od Czarnka. Czym sobie zasłużyły? To proste >>> Willa Plus. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o publicznych milionach rozdawanych przez ministra Czarnka >>> Nie dostali na paintball ani na okulary za 35 tys. zł sztuka, będzie gotowanie jak u mamy. Edukacja w willi plus >>> Miała być willa od ministerstwa, to będzie, choć inna. Fundacja założona przez Dworczyka zmieniła zdanie

Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS
Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiSTVN24

Autorka/Autor:js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Jest wiele dowodów, które gromadził Tomasz Mraz, nie tylko nagrań, również dokumentów - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Roman Giertych, który jest obrońcą Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego zdaniem te dowody stanowią "podstawę do stwierdzenia, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą".

Giertych: znam wszystkie taśmy z nagraniami od Tomasza Mraza

Giertych: znam wszystkie taśmy z nagraniami od Tomasza Mraza

Źródło:
TVN24

Rosjanie usunęli boje graniczne na rzece Narwa po jej estońskiej stronie. Tallin jest zdania, że było to oczywistą prowokacją. Jednocześnie służby podkreślają, że nie reagowały siłą i będą dążyć od zwrotu boi drogą dyplomatyczną.

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

"Rosyjska akcja dokonana pod osłoną nocy". Estonia mówi o prowokacji Moskwy

Źródło:
PAP

- Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dopytywany o start Rafała Trzaskowskiego, odpowiedział, że "byłby zadowolony, gdyby spróbował ponownie". O informacjach przestawionych przez Tomasza Mraza powiedział, że "jeśli są wiarygodne, to mamy do czynienia de facto ze zorganizowaną grupą przestępczą".

Jest deklaracja Donalda Tuska w sprawie startu w wyborach prezydenckich

Jest deklaracja Donalda Tuska w sprawie startu w wyborach prezydenckich

Źródło:
PAP

Tomasz Mraz, który w środę mówił o tym, jak funkcjonował Fundusz Sprawiedliwości za czasów rządów Zbigniewa Ziobry, przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo resortu i zgromadził około 50 godzin nagrań - pisze Onet. Prokuratura ma dysponować tymi nagraniami od kilku miesięcy.

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata

Onet: Mraz nagrywał kierownictwo resortu Ziobry przez dwa lata

Źródło:
Onet, tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Blisko 50 stopni, setki osób po udarze słonecznym w szpitalach

Źródło:
PAP, AP, tvnmeteo.pl

Zacieśniamy mechanizmy bezpieczeństwa w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka - przyznał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak w rozmowie z Bloombergiem. Jak wyjaśnił, ma to związek z aresztowaniami po próbach dywersji czy sabotażu ze strony obcych państw. Wskazał przy tym, że z tego lotniska dostarczana jest większość pomocy dla Ukrainy.

"Wrogie operacje na polskim terytorium". Decyzje w sprawie lotniska

"Wrogie operacje na polskim terytorium". Decyzje w sprawie lotniska

Źródło:
PAP

Spięcie w programie "Tak jest" w TVN24. Na początku rozmowy doszło do sprzeczki między Tomaszem Trelą (Lewica) a Piotrem Kaletą (PiS). - Muszę wyjść ze studia, bo nie pozwolę, żeby to coś mnie obrażało - powiedział Kaleta w kierunku Treli i wyszedł. Trela odpowiedział, że Kaleta jest "chamem i burakiem".

Piotr Kaleta wyszedł ze studia po kłótni z Tomaszem Trelą. "Proszę nie być chamem" 

Piotr Kaleta wyszedł ze studia po kłótni z Tomaszem Trelą. "Proszę nie być chamem" 

Źródło:
TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

Do budynku liceum przy ulicy Ślusarskiej 9 w Krakowie przez okno wskoczył łoś. Jedną osobę zraniły odłamki szkła, trafiła do szpitala. Zwierzę tej wizyty nie przeżyło.

Łoś wtargnął do szkoły. Jedna osoba jest ranna, zwierzę nie żyje

Łoś wtargnął do szkoły. Jedna osoba jest ranna, zwierzę nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

W lawinie błotnej, która zeszła w północnej Anglii, zginęła 10-letnia uczennica szkoły podstawowej. Dziewczynka była na wycieczce szkolnej - przekazały władze placówki. W akcji ratunkowej brało udział 30 ratowników górskich. Media podkreślają, że w okolicy odnotowano w tym tygodniu intensywne opady deszczu.

Tragedia na wycieczce szkolnej. 10-latka zginęła w lawinie błotnej

Tragedia na wycieczce szkolnej. 10-latka zginęła w lawinie błotnej

Źródło:
Sky News, tvn24.pl

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta i mężczyzna przyznali się do zabójstwa przypadkowo spotkanej 46-latki. Ciało tego samego dnia znalazł za sklepem przechodzień. Prokuratura wystąpiła do sądu o areszt.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Para czterdziestolatków przyznała się do zbrodni

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Para czterdziestolatków przyznała się do zbrodni

Źródło:
tvn24.pl

Jesse Eisenberg stara się o polskie obywatelstwo. Aktor znany między innymi z filmu "The Social Network" przyznał, że złożył już wniosek. - Podobno wszystkie papiery już przeszły i czekam na finalny podpis - mówił w wywiadzie. Wyjaśnił też, dlaczego to dla niego ważne.

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Hollywoodzki aktor ubiega się o polskie obywatelstwo. Wskazał powody

Źródło:
Dzień Dobry TVN, Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak przekazał, że od lutego Tomasz Mraz został przesłuchany kilkadziesiąt razy w charakterze podejrzanego. W komunikacie na jego temat przekazano, że złożył "bardzo obszerne wyjaśnienia, które poddano analizie i weryfikacji".

Komunikat prokuratury w sprawie Tomasza Mraza. "Obszerne wyjaśnienia", "przesłuchany kilkadziesiąt razy"

Komunikat prokuratury w sprawie Tomasza Mraza. "Obszerne wyjaśnienia", "przesłuchany kilkadziesiąt razy"

Źródło:
TVN24, PAP
"To jest podmiot, na którym szczególnie zależy ministrowi Ziobro, i ma on zwyciężyć"

"To jest podmiot, na którym szczególnie zależy ministrowi Ziobro, i ma on zwyciężyć"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czwartek to w Polsce kolejny dzień z dynamiczną, burzową pogodą. Nad podkarpacką Stalową Wolą zaobserwowano zjawiskową i przerażającą chmurę szelfową.

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Chmura grozy sunęła nad Stalową Wolą

Źródło:
tvnmeteo.pl
Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder miałby objąć to stanowisko już po raz drugi. Prezydent Andrzej Duda przekazał jednak po południu, że nie podpisze na to zgody. Stwierdził, że nie konsultowano z nim tego i to "złamanie dotychczasowej procedury".

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Źródło:
PAP

"Polska musi mieć jedną politykę zagraniczną, nie dwie: rządową i prezydencką. Polską politykę prowadzi rząd i prosimy pana prezydenta, żeby nam to umożliwił" - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. Przyznał, że nie rozumie zdziwienia prezydenta kandydaturą Jacka Najdera na ambasadora przy NATO i zapowiedzi Andrzeja Dudy, że nie podpisze na nią zgody.

Radosław Sikorski o ambasadorze przy NATO: prosimy prezydenta, żeby nam to umożliwił

Radosław Sikorski o ambasadorze przy NATO: prosimy prezydenta, żeby nam to umożliwił

Źródło:
PAP

Dwa dni dzielą nas od ogłoszenia nazwisk laureatów 77. edycji festiwalu w Cannes. Znakiem czasu jest fakt, że najwyżej oceniane tytuły to opowieści o kobietach. W większości "wywrotowe". Głównymi pretendentami do nagród wydają się "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda i "Anora" Seana Bakera. Wysoko w rankingach są też "The Substance" Coralie Fargeat i duńsko-polska produkcja "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna.

Duża konkurencja w walce o Złotą Palmę, ale te filmy łączy jedno

Duża konkurencja w walce o Złotą Palmę, ale te filmy łączy jedno

Źródło:
"Variety", "IndieWire", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk po raz kolejny zachęca do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory. Silnej i zjednoczonej Europy nikt nie odważy się zaatakować" - napisał szef rządu na X. W Polsce głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Premier z apelem do wyborców. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory"

Premier z apelem do wyborców. "Nie chcesz iść na wojnę, idź na wybory"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl