Czego sobie życzyć w święta? Czego życzyć innym? Jak życzyć, by nie było to niestosowne, krępujące albo bolesne? Życzenia są po to, by sprawić innym przyjemność - to takie proste, ale bez oceny życia, wyglądu, decyzji, tylko w teorii. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.
Choinka ubrana, rodzina przy stole, w tle kolędy - czas na życzenia. - W kulturze tradycyjnej, ludowej, życzenia były darem, czyli przywiązywano ogromną wagę do wypowiedzianych słów - zwraca uwagę Michał Świercz z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Tradycja stara i piękna, ale nie przez wszystkich wyczekiwana. - Każdy przeżywa: "co ja będę życzył", "znowu to samo" i "to jest najgorszy moment świąt" – zauważa natomiast psychoterapeutka Maja Herman.
"Życzenia dla dzieci najczęściej są najbardziej przemocowe"
Problemy pojawiają się szczególnie, jeśli życzenia bywają niewygodne. Słyszymy to głównie od młodych. Mówią, że kłopotliwe są życzenia zawarcia związku małżeńskiego czy posiadania potomstwa.
- Trzeba pamiętać, że jak komuś życzymy, to życzymy komuś, a nie sobie - radzi Maja Herman. Psycholog Magdalena Chorzewska podkreśla, aby "w ogóle nie składać życzeń oceniających".
Rodziny nierzadko są przekonane, że życząc, dopingują. Wychowawczyni w Szkole nr 9 STO w Warszawie Kinga Zychowicz wskazuje między innymi na życzenia, aby dziecko było grzeczne albo aby się więcej uczyło.
- Życzenia dla dzieci najczęściej są najbardziej przemocowe. Życzymy im bardzo praktycznych rzeczy, a mózg dziecka nie jest praktyczny, tylko marzycielski i musimy o tym pamiętać - zwraca uwagę Maja Herman.
Należy pamiętać, co może usłyszeć dziecko, kiedy babcia życzy dobrych ocen. - "Ucz się, to babcia albo mama będzie cię kochać". Takie życzenia są totalnie nie na miejscu - podkreśla psycholożka Magdalena Chorzewska.
Przyjemność, a nie ból
Nawet jeśli słowa wynikają z troski, nie mogą być pozbawione empatii. - Jedna z moich obserwatorek napisała mi, że jest w żałobie, a życzono jej w końcu radości i uśmiechu na twarzy - wskazuje Magdalena Chorzewska.
Maja Herman podkreśla, aby "nie składać życzeń, które zranią drugą stronę" albo takich, które "uderzą w jej najczulsze punkty".
Należy zrozumieć, że życzenia są po to, żeby sprawić drugiej osobie przyjemność, bo każdy chce się poczuć wyjątkowy i chce spędzać czas z ludźmi, którzy go akceptują.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock