Jak rząd radzi sobie z problemami z węglem? Horała: na pięć z minusem

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Jak rząd radzi sobie z problemami z węglem? Horała ocenia: pięć z minusem
Jak rząd radzi sobie z problemami z węglem? Horała ocenia: pięć z minusemTVN24
wideo 2/7
TVN24Jak rząd radzi sobie z problemami z węglem? Horała ocenia: pięć z minusem

Wiceminister Marcin Horała ocenia rząd na "pięć minus" w kwestii radzenia sobie z problemami z węglem. - Węgiel w takiej ilości, jaka jest potrzebna na srogą zimę, jest zapewniony, ale oczywiście on spłynie w jakiejś części w październiku, listopadzie, grudniu i tak dalej - mówił.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej z PiS Marcin Horała był w środę gościem "Rozmowy Piaseckiego" i odpowiadał na pytania o problemy z dostępem do węgla i bardzo wysokie ceny tego surowca. Prowadzący poprosił go o ocenę, jak z tym problemem radzi sobie rząd. - Pięć minus w skali szkolnej - ocenił wiceminister.

- Osiągnięcia są takie, że generalnie rzecz biorąc węgiel w takiej liczbie milionów ton, które są potrzebne na najbardziej srogą zimę, w perspektywie sezonu grzewczego, jest w krajowym wydobyciu i w zakontraktowanych dostawach zapewniony. Tylko nie cały naraz w październiku - przekonywał.

Stwierdził, że "jeżeli pada hasło, że węgla będzie brakować, to każdy, kto tego węgla potrzebuje i w normalnym sezonie kupował sobie go stopniowo, w miarę sezonu, teraz chce go kupić w całości od razu, najlepiej z zapasem". 

- Kiedy skończy się sezon - zobaczy pan redaktor - to każdy kto potrzebował ten węgiel, kupił sobie i jeszcze zostało. Ale oczywiście on spłynie w jakiejś części w październiku, listopadzie, grudniu i tak dalej - mówił Horała.

Horała: szukamy kanałów, które sprzedawałyby węgiel, nie licząc na ekstra marżę

Wiceminister dodał, że "drugą stroną tego zjawiska, tego parcia (na zakup węgla - red.) jest to, że prywatni dystrybutorzy - zachowując się racjonalnie z punktu widzenia biznesowego - nie bardzo chcą tak masowo węgiel sprzedawać, bo cena rośnie, jest coraz większa kolejka, ludzie są skłonni coraz więcej płacić".

- Dlatego cały czas szukamy takich kanałów, które ten węgiel by sprzedawały, nie licząc na jakąś ekstra marżę, nie próbując spekulować - wyjaśniał pomysł wicepremiera Jacka Sasina, który chce, by dystrybucją węgla zajęły się samorządy.

Horała o reparacjach: to karta w naszej talii, której nie warto odkładać za nic

Horała mówił też o reparacjach, których polski rząd domaga się od Niemiec. We wtorek szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock powiedziała na wspólnej konferencji z polskim ministrem Zbigniewem Rauem, że kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta.

- A my będziemy tę kwestię stawiać - zapowiedział Horała. - W tym układzie politycznym na październik 2022 tak po prostu będzie. Zobaczymy, co pokaże przyszłość. Kto na przykład w latach 60. by powiedział, że dojdzie do zjednoczenia państw niemieckich? A RFN konsekwentnie tę sprawę stawiało, stawiało przez lata, aż swoje osiągnęło - mówił.

- Jeżeli coś jest oczywistym interesem polski, to należy tę sprawę stawiać, stawiać, stawiać. Czy to cokolwiek przyniesie, zobaczymy. W polityce międzynarodowej różnie bywa. Może na przykład tę kwestię nie, ale przez wywołany nacisk uda się załatwić co innego. To argument po naszej stronie, karta w naszej talii, której nie warto odkładać za nic - stwierdził wiceminister.

Horała o reparacjach: to karta w naszej talii, której nie warto odkładać za nic
Horała o reparacjach: to karta w naszej talii, której nie warto odkładać za nicTVN24

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości