Pięcioro senatorów zaprosiło premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego na połączone posiedzenie pięciu senackich komisji. Posiedzenie senackich komisji ma się odbyć w piątkowe południe.
Dziennikarze programu "Czarno na białym" w reportażu "Zakładnicy umowy" informują o dotarciu przez nich do informacji wskazujących, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską.
To decyzja, która na lata zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne - tak o fuzji Orlenu z Lotosem zgodnie mówili przedstawiciele rządu i prezes Daniel Obajtek. Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" dotarli do dokumentu, który stawia te zapewnienia pod dużym znakiem zapytania, bo wynika z niego, że Polska po fuzji może stracić kontrolę nad gdańską Rafinerią. Ten dokument to projekt umowy między Orlenem i Saudi Aramco - światowym gigantem paliwowym, który z końcem listopada stał się właścicielem 1/3 Rafinerii.
Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję oraz to, że Orlen, w odpowiedzi na szczegółowe pytania reporterów "Czarno na białym", nie zaprzeczył tym zapisom. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę interes publiczny, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne państwa, dziennikarze zdecydowali się ujawnić, co zostało wpisane do projektu umowy tej strategicznej dla Polski transakcji i raz jeszcze publicznie pytają zarówno Orlen, jak i nadzorujące go Ministerstwo Aktywów Państwowych, co znalazło się w ostatecznej wersji umowy.
ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM": ZAKŁADNICY UMOWY
Pięcioro senatorów - Ewa Matecka (Zastępca Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji), Zygmunt Frankiewicz (Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej), Kazimierz Kleina (Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych), Stanisław Gawłowski (Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu) oraz Krzysztof Kwiatkowski (Przewodniczący Komisji Ustawodawczej) wystosowali pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego na połączone posiedzenie wyżej wymienionych komisji.
Pismo zawiera porządek posiedzenia, na który składa się jeden punkt: "Informacja Prezesa Rady Ministrów o procesie negocjacji, zmianach i ostatecznym kształcie łączenia PKN Orlen S.A. i Lotos S.A., wraz ze sprzedażą dotychczasowych składników majątkowych obu ww. spółek".
Posiedzenie odbędzie się 16 grudnia 2022 roku o godz. 12.
Watpliwości dotyczące fuzji
Z umowy Orlenu z Saudi Aramco dotyczącej sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej usunięto dwie klauzule, co prowadzi do tego, że saudyjska spółka "uzyska znacznie większą swobodę w dysponowaniu swoimi udziałami w nabywanych aktywach" - pisał 17 listopada Business Insider. Takiej zmiany - podaje portal - domagała się Komisja Europejska. Orlen w oświadczeniu napisał, że "zarówno umowy z partnerami przy przejęciu Grupy Lotos, ale także przepisy prawa polskiego, w pełni zabezpieczają przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów".
Czytaj też: Media: Saudyjczycy będą mieli większą swobodę w sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Orlen odpowiada
O wątpliwości i potencjalne zagrożenia płynące z fuzji Orlenu i Lotosu pytał ekspertów w reportażu "(Nie)bezpieczna fuzja" w "Czarno na białym" Łukasz Frątczak.
Źródło: TVN24