Polska

W maju Kosmos sporo pokaże

Polska

NASANiebo prawie bez tajemnic

Sporo atrakcji na maj zapowiadają... astronomowie. - Główną z nich dla obserwatorów nieba będzie dobra widoczność większości jasnych planet - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Przede wszystkim chodzi o te planety, które znajdą się na sferze niebieskiej trochę dalej od Słońca.

Wieczorem, przez cały miesiąc, możemy obserwować Wenus i Marsa. Maj to miesiąc, w którym zaczyna się kolejny sezon na obserwacje Jowisza, a podobnie do Marsa świeci Saturn. Planetę z pierścieniami możemy obserwować wieczorem w gwiazdozbiorze Panny.

Wystarczy lornetka!

W maju będziemy mogli obserwować dwie najbardziej znane planety karłowate - Plutona i Ceres. Co ciekawe, do obserwacji Ceres wystarczy zwykła lornetka. Podobnie jak do tego, aby zobaczyć dwie stosunkowo jasne planetoidy: Pallas i Vestę.

W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny będzie rój Eta Aquarydów, związany z kometą Halley'a. Maksimum aktywności wypada 6 maja. Problem jednak w tym, że w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są praktycznie niemożliwe. Aby oglądać je w pełnej krasie, trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości