W czwartek odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru nowego marszałka Sejmu. Zgłoszonych zostało dwoje kandydatów: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Jerzy Wenderlich (SLD).
Obecna rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska to kandydatka PO. Klub SLD zaproponował z kolei kandydaturę wicemarszałka Jerzego Wenderlicha.
Wicemarszałek Sejmu z PSL Eugeniusz Grzeszczak powiedział w środę, że ludowcy poprą kandydaturę Kidawy-Błońskiej. Wcześniej politycy PSL nie wykluczali zgłoszenia kandydatury byłego marszałka Sejmu Józefa Zycha. Ten jednak sam odmówił kandydowania.
Kluby mogły zgłaszać kandydatów do środy do godziny 19.
Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów.
Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.
Wybór nowego marszałka jest konieczny po tym, gdy rezygnację z tej funkcji złożył Radosław Sikorski - to pokłosie tzw. afery podsłuchowej i decyzji o odejściu z pełnionych dotychczas funkcji osób, których nazwiska pojawiają się w podsłuchanych i ujawnionych prywatnych rozmowach ministrów i polityków PO. Po rezygnacji Sikorskiego, tymczasowo obowiązki marszałka Sejmu objął Wenderlich jako najstarszy wiekiem wicemarszałek.
Autor: kg//rzw / Źródło: PAP