Ustawa anty-TVN. Piotr Zgorzelski i Cezary Tomczyk o Pawle Kukizie

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24
"Człowiek, który miał na sztandarach antysystemowość utkwił w systemie najgorszym z możliwych, bo w systemie totalitarnym"
"Człowiek, który miał na sztandarach antysystemowość utkwił w systemie najgorszym z możliwych, bo w systemie totalitarnym"TVN24
wideo 2/22
TVN24"Człowiek, który miał na sztandarach antysystemowość utkwił w systemie najgorszym z możliwych, bo w systemie totalitarnym"

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Koalicji Polskiej-PSL i poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk komentowali w "Tak jest" w TVN24 głosowanie nad ustawą anty-TVN, które miało miejsce w Sejmie w środę.

W środę Sejm przyjął ustawę anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Ustawa zwana lex TVN zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

Ustawę anty-TVN poparło 223 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, trzech spośród czterech członków klubu Kukiz'15, w tym Paweł Kukiz, oraz dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Posłowie Kukiz'15: pomyliliśmy się podczas głosowania
Posłowie Kukiz'15: pomyliliśmy się podczas głosowaniaTVN24

Zgorzelski o Pawle Kukizie: jest człowiekiem bardzo naiwnym

To głosowanie komentowali w czwartek w "Tak jest" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Koalicji Polskiej-PSL i poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk (obaj głosowali przeciw lex TVN).

- Można by powiedzieć trochę ironicznie: jaka piękna katastrofa. Człowiek, który miał na sztandarach antysystemowość, utkwił w systemie najgorszym z możliwych, bo w systemie totalitarnym. Tak kończyć Pawłowi Kukizowi nawet w sytuacjach, kiedy nasze drogi się rozjeżdżały, nie życzyłem - powiedział Zgorzelski, który na początku kadencji był w jednym klubie z Pawłem Kukizem.

Zdaniem Zgorzelskiego Kukiz jest "człowiekiem bardzo naiwnym i zostanie wykorzystany jak pożyteczny idiota". - Nawet wtedy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość coś mu obieca, to oczywiście nie dotrzyma, a na końcu drogi, kiedy będzie potrzebny do jakiejś tam większości, do załatania większości przy jakiejś ustawie, to zostanie omamiony tym, że być może zostaną stworzone jednomandatowe okręgi wyborcze w jakiejś quasi-reformie systemu wyborczego, bo po prostu na razie PiS-owi on jest potrzebny - dodał.

Tomczyk: to jest koniec mitu Pawła Kukiza

- Dzisiaj, gdybym spotkał Pawła Kukiza, tobym zapytał go: Paweł, za ile się sprzedałeś? - powiedział Tomczyk. - On się po prostu sprzedał. Był człowiekiem antysystemowym, był człowiekiem, na którego zagłosowało ponad 20 procent ludzi w wyborach prezydenckich - mówił.

Ocenił, że "to jest koniec Pawła Kukiza, koniec jego mitu". - Dzisiaj każdy, kto ma płytę Pawła Kukiza, powinien mu ją po prostu odesłać i jeszcze kilka słów dopisać. Prawdy - powiedział poseł KO.

Tomczyk: to jest koniec mitu Pawła Kukiza
Tomczyk: to jest koniec mitu Pawła KukizaTVN24

Ustawa anty-TVN

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. Ustawa została uchwalona w środę.

Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości