"To jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki"

Źródło:
TVN24
"To jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki"
"To jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki"TVN24
wideo 2/12
"To jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki"TVN24

Donald Trump przyzwyczaił nas do tego, że jest nieprzewidywalny i łamie wszystkie zasady - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka analitycznego Thinktank i Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej zdaniem, Ameryka jest "tak głęboko podzielona i obie strony są tak absolutnie pewne swoich racji, że nawoływania do pokojowego zaprzestania sporów, do tego, żeby się zjednoczyć wokół nowego prezydenta, odbijają się o ścianę".

Przedstawiciele Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów planują w poniedziałek przedstawić w Kongresie artykuł impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Zamierzają głosować nad nim w przyszłym tygodniu. We wstępnym projekcie aktu - jak podał portal CNN - oskarża się ustępującego prezydenta o "podżeganie do powstania". Ustępujący prezydent Trump oznajmił w piątek, że nie weźmie udziału w inauguracji Joe Bidena, która odbędzie się 20 stycznia na Kapitolu. Tym samym będzie pierwszym prezydentem od czasów Andrew Johnsona, który nie stawi się na zaprzysiężeniu swego następcy.

CZYTAJ TAKŻE: Biden: dobrze, że Trumpa nie będzie na inauguracji

Sytuację w Stanach Zjednoczonych komentowała w TVN24 w sobotę dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka analitycznego Thinktank i Centrum Stosunków Międzynarodowych, członek grupy eksperckiej Team Europe.

"To jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki"

- To jest precedens - oceniła dr Małgorzata Bonikowska, choć przyznała, że "Donald Trump już chyba przyzwyczaił nas do tego, że jest nieprzewidywalny i łamie wszystkie zasady". - To, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych jest bardzo smutne - podkreśliła.

Jej zdaniem, "to jest początek, a nie koniec procesu, który będzie trwał i będzie bardzo bolesny dla Ameryki". - Dlatego, że ona jest tak głęboko podzielona i obie strony są tak absolutnie pewne swoich racji, że nawoływania do pokojowego zaprzestania sporów, do tego, żeby się zjednoczyć wokół nowego prezydenta - jeżeli chodzi o radykalnych zwolenników Donalda Trumpa - odbijają się o ścianę - skomentowała dr Bonikowska.

- Ci ludzie nie ufają Bidenowi, nie ufają elitom waszyngtońskim i nie chcą żadnego pokoju - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Pamiętajmy też, że błędem jest oceniać tych ludzi jako tylko i wyłącznie chuliganów i radykalnych zwolenników rozboju. Duża część tych osób - bo zawsze jest jakiś margines skrajnie zradykalizowanych osób - jest głęboko przekonana o tym, że im ukradziono to zwycięstwo. Ich lider Donald Trump cały czas to do nich mówi - powiedziała. Zaznaczyła, że Trump "nie ma na to żadnych dowodów, ale bardzo skutecznie kontynuuję tę narrację".

Zamieszki na KapitoluPAP/EPA

"To jest szerszy problem, w jaki sposób doszło do zamieszek na Kapitolu"

Jak powiedziała dr Bonikowska, "to jest szerszy problem, w jaki sposób doszło do zamieszek na Kapitolu". - Jednym z bardzo ważnych czynników było to, że Donald Trump po prostu inspirował swoich zwolenników. Część z nich jest bierna, ale część z nich jest aktywna, a ta część aktywnych jest jeszcze bardzo mocno zradykalizowana. Oni poszli na Kapitol "odbić wolność", oni poszli w przekonaniu, że są patriotami, tego nie można zamieść pod dywan - mówiła.

- To jest skutek, a nie przyczyna. Przyczyny leżą głęboko w teraźniejszości i przeszłości. To jest coś, co narasta od lat. To nawet nie jest tylko i wyłącznie prezydentura Trumpa, która podsyciła te wszystkie frustracje i emocje, ale te emocje były widoczne już od jakiegoś czasu - skomentowała.

"Pęknięcie między Ameryką wykształconą a mniej wykształconą"

- To jest też pęknięcie między Ameryką wykształconą a mniej wykształconą - oceniła. I zaznaczyła, że jedna trzecia ludzi, którzy zagłosowali w tym roku w wyborach prezydenckich, ma średnie wykształcenie.

- Duża część wyborców amerykańskich to są bardzo prości ludzie, rozumujący kategoriami prostych emocji. To są ważne emocje, nie można tego lekceważyć, ale wykształcone elity, w tym elity waszyngtońskie, do nich nie przemawiają - mówiła.

Drugi i trzeci podział

- Mamy w związku z tym drugi podział na liberalną, wykształconą część Ameryki - w dużej części są to duże miasta - (...) i ludzi mieszkających w średnich miastach, w małych miastach, mniejszych ośrodkach - powiedziała.

- Za tym idzie trzeci podział, światopoglądowy. Ta Ameryka środkowych stanów jest konserwatywna i ich frustracja tym, co się dzieje w Stanach narasta. Ta Ameryka wykształcona, dużych miast, jest bardziej liberalna, otwarta, niektóre środowiska są bardzo lewicowe, i to wkurza tych Amerykanów ze środkowych stanów - wyjaśniała.

Jak dodała, "oni nie chcą takiego świata, oni są znacznie bardziej konserwatywni i mają przywiązanie do swoich własnych przekonań i do nich Trump trafi".

Oceniła, że "problem, który będzie miał Biden, to jest narastanie tych frustracji, które się nie rozładowały".

Zwolennicy Trumpa wdarli się do Kapitolu PAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Dzisiaj republikanie stracili wszystko i wiedzą już, że Trump łamie wszelkie reguły demokratycznego państwa, ale nadal jest popularny"

Jak skomentowała dr Bonikowska, "cztery lata temu, kiedy Trump zwyciężał, przywrócił republikanów do władzy i to był powód, dla którego część partii republikańskiej stanęła za nim". - Dlatego, że wszyscy republikanie byli zainteresowani w odsunięciu od władzy demokratów. Dzisiaj republikanie stracili wszystko i wiedzą już, że Trump łamie wszelkie reguły demokratycznego państwa, ale nadal jest popularny - zauważyła.

- Na Trumpa głosowało 70 parę milionów Amerykanów. Może nie wszyscy głosowali na "Trumpa Trumpa", część głosowała po prostu przeciwko Bidenowi. Ale trzeba byłoby teraz zapytać, jaki inny polityk partii republikańskiej za cztery lata może osiągnąć taki rezultat - powiedziała. - Wszystko jest uzależnione od sondaży i od tego, w jaki sposób ludzie głosują. A republikanie chcieliby mieć prezydenta, chcieliby mieć większość w Kongresie - podkreśliła.

Dr Bonikowska: dzisiaj republikanie stracili wszystko i wiedzą już, że Trump łamie wszelkie reguły demokratycznego państwa, ale nadal jest popularny
Dr Bonikowska: dzisiaj republikanie stracili wszystko i wiedzą już, że Trump łamie wszelkie reguły demokratycznego państwa, ale nadal jest popularny

Co stało się na Kapitolu

- Zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się w środę do siedziby Kongresu USA, który miał ostatecznie potwierdzić ważność wyborów prezydenckich. Protestujący starli się z policją, doszło do użycia gazu. Posiedzenie Kongresu zostało przerwane.

- W odpowiedzi na te wydarzenia prezydent elekt Joe Biden zaapelował do Trumpa, by "wypełnił swoją przysięgę, bronił konstytucji i zażądał zakończenia tego oblężenia". Krótko po słowach Trump opublikował na Twitterze nagranie wideo, w którym wezwał swoich zwolenników do pokojowego rozejścia się do domów. Podtrzymał swoje zdanie, że wybory zostały sfałszowane.

- W wyniku starć zginęło pięć osób, a ponad 60 zostało aresztowanych. Pierwszą ofiarą była kobieta, która została postrzelona w gmachu Kongresu.

- W Waszyngtonie wprowadzono stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał do 21 stycznia, czyli pierwszego dnia po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta. Do stolicy USA wkroczył też oddział Gwardii Narodowej. Według CNN i dziennika "New York Times", rozkaz zatwierdził wiceprezydent Mike Pence, a nie Donald Trump.

- Kongres, który wieczorem w środę wznowił obrady, zatwierdził wybór Joe Bidena na prezydenta USA.

Zamieszki pod Kapitolem

Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)
Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)TVN24
wideo 2/20

Autorka/Autor:kb//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Trwają rozmowy delegacji USA i Ukrainy. Amerykanie i Ukraińcy spotkali się w niedzielę w Arabii Saudyjskiej na drugiej turze negocjacji w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. Wołodymyr Zełenski przekazał, że ukraiński zespół pracuje w "sposób konstruktywny, a rozmowa jest bardzo pożyteczna". Na poniedziałek z kolei zaplanowane są rozmowy delegacji z Waszyngtonu i Moskwy.

Trwają rozmowy. Zełenski: są bardzo pożyteczne

Trwają rozmowy. Zełenski: są bardzo pożyteczne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 23.03 burze chwilowo ucichły, ale w ciągu nocy lokalnie może zagrzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Burze ucichły, mogą wrócić w nocy

Gdzie jest burza? Burze ucichły, mogą wrócić w nocy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na drodze krajowej numer 24 w Przytocznej (Lubuskie) motocyklista potrącił policjanta, który próbował zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierujący uciekł z miejsca wypadku. Funkcjonariusz trafił do szpitala.

Motocyklista potrącił policjanta i uciekł

Motocyklista potrącił policjanta i uciekł

Źródło:
tvn24.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl