Uchodźcy z Ukrainy szukają mieszkań. "Zgłoszeń z mniejszych miejscowości praktycznie nie ma"

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24
Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców
Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźcówTVN24
wideo 2/35
TVN24Zaczyna brakować mieszkań dla uchodźców - 15 marca 2022 r.

Pomagają uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed wojną znaleźć bezpieczne schronienie. Dzięki współpracy kilkudziesięciu wolontariuszy powstała platforma uaSOS.org. Mogą z niej skorzystać Ukraińcy, którzy szukają noclegu i osoby, które takiego schronienia chciałyby udzielić.

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,95 miliona osób - poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna. Tylko w czwartek do godziny 7 przyjechało 12 tysięcy osób z Ukrainy.

Dzięki platformie uaSOS.org mogą oni szybciej znaleźć miejsce, w którym mogą się zatrzymać na kilka nocy, czy kilka miesięcy.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Jak to działa?

UA SOS to specjalna bezpłatna platforma dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej, która pomaga uchodźcom bezpłatnie znaleźć miejsce noclegowe oferowane przez osoby i instytucje chcące nieść pomoc.

Jak to działa? Każda osoba, która chce udzielić pomocy, zamieszcza poprzez platformę szczegółowe informacje dotyczące liczby oferowanych miejsc, lokalizacji oraz czasu udostępnienia lokalu. Z kolei osoby poszukujące noclegu, po określeniu swoich kryteriów, otrzymają automatycznie informacje o najbardziej pasujących ofertach. Platforma umożliwia też bezpośrednią komunikację pomiędzy potrzebującymi i oferującymi noclegi.

Projekt wspierają instytucje, które cieszą się dużym zaufaniem społecznym: Polska Akcja Humanitarna i Szlachetna Paczka oraz Związek Ukraińców w Polsce i Unia Metropolii Miast. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy założyć bezpłatnie konto na portalu uasos.org.

Więcej potrzebujących niż mieszkań

Jak informują twórcy platformy, największym problemem, z jakim się aktualnie borykają, jest brak dostępnych mieszkań. Ukraińców, którzy poszukują pokoi czy mieszkań jest o ponad połowę więcej osób niż mieszkań w bazie. Stąd apelują o ich udostępnianie i zamieszczanie ogłoszeń na platformie.

- Zgłoszeń z mniejszych miejscowości praktycznie nie ma. Jest chyba takie poczucie, że Ukraińcy nie chcą się tam zatrzymywać. A tak nie jest. To są osoby skłonne jechać wszędzie, by nie spędzać więcej czasu z setką innych na dworcu czy w jakiejś hali targowej - mówi Jagoda Trela z uaSOS.org.

Tym bardziej, że w dużych miastach, po tym, jak wiele osób przyjęło uchodźców pod swój dach, możliwości są coraz mniejsze.

Portal pozwoli także szukać mieszkań i pokoi nie tylko w Polsce. - Najdalej w piątek zaczynamy działać również poza granicami naszego kraju. Tam jest mnóstwo osób chętnych do pomocy uchodźcom. Dzięki nam otrzymają sprawnie działające narzędzie, by to robić. Mamy już informacje o chęci przyjęcia osób z Ukrainy z Francji czy Niemiec - mówi Piotr Tyma, rzecznik prasowy uaSOS.org.

Jako pierwsze jednak w bazie pojawia się kraje znajdujące się bliżej Ukrainy - Czechy, Słowacja i Węgry.

Chcą, by Ukraińcy dostawali SMS-y, jak mają szukać wsparcia

- Pracujemy też nad kolejnymi funkcjonalnościami. W perspektywie długoterminowej chcemy poprzez platformę oferować transport czy pomagać w poszukiwani pracy - tłumaczy Jagoda Trela.

Trwają też rozmowy z operatorami sieci komórkowych. - Chodzi o to, by osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy dostawały SMS-a: potrzebujesz wsparcia albo schronienia? Zarejestruj się na uaSOS.org - mówi Trela.

Opiekę nad serwisem wkrótce ma przejąć jedna z fundacji. - Jesteśmy w trakcie przekazywania. Docelowo, za około dwa miesiące, powołana będzie nowa, specjalna fundacja, która zajmować będzie się platformą - wyjaśnia Trela.

W planach jest też połączenie sił z innymi serwisami oferującymi pomoc Ukraińcom.- Chcemy zjednoczyć istniejące już portale i ich bazy wdrożyć do naszej - tłumaczy Trela.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Wszystkie ręce na pokład

Platforma uaSOS.org powstała przy udziale kilkudziesięciu wolontariuszy. - Po wybuchu wojny zebrała się grupka osób na Facebooku i zastanawiała się, co można zrobić, jak można pomóc Ukraińcom. Mnóstwo osób zamieszczało ogłoszenia, że przyjmą uchodźców, z drugiej strony otrzymywaliśmy rozpaczliwe wiadomości od Ukraińców. Niestety masa osób, mimo że były aktywne ogłoszenia, nie otrzymywała wsparcia, bo ogłoszenia ginęły między innymi wiadomościami. Zastanawialiśmy się, co z tym zrobić - wyjaśnia Trela.

Tak powstała platforma uaSOS.org. Wśród tych kilkudziesięciu osób, które pro bono, poświęcając swój wolny czas, chcą pomóc sąsiadom zza wschodniej granicy są m.in. tłumacze, programiści czy kancelaria prawna.

Partnerami platformy uaSOS.org są organizacje pozarządowe i samorządowe oraz firmy prywatne, m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – Fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Auschwitz Pledge, Fundacja Techsoup, Tech To The Rescue, BCG, Clevsoft oraz ID Advisory.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości