Ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W różnych miastach Polski zaplanowano na ten czas między innymi bezpłatne badania, wykłady i rajd rowerowy. Wszystko po to, aby edukować społeczeństwo w zakresie tego typu nowotworów i zwrócić uwagę na kwestię profilaktyki. - Ważna jest profilaktyka, żebyśmy o tym mówili, żebyśmy byli czujni onkologicznie, żebyśmy się zgłaszali z pierwszymi objawami do lekarza - podkreślają specjaliści. We Wrocławiu zaplanowano badania przesiewowe dla pacjentów.
W poniedziałek zainaugurowana została X edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Kampania ma na celu edukować społeczeństwo w zakresie nowotworów głowy i szyi, a także zwracać uwagę na kwestię profilaktyki, która może zwiększyć szanse pacjentów na wyleczenie.
O Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi mówił we wtorek na antenie TVN24 prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - To wszystkie nowotwory pojawiające się powyżej obojczyka, za wyjątkiem ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu i gałki ocznej. To bardzo duża grupa nowotworów - podkreślał. I dodawał: - Ważna jest profilaktyka, żebyśmy o tym mówili, żebyśmy byli czujni onkologicznie, żebyśmy się zgłaszali z pierwszymi objawami do lekarza. Żebyśmy mogli leczyć nowocześnie, innowacyjnie, w tym pierwszym stadium choroby.
Jak mówił profesor, nowotwory głowy i szyi rozwijają się bardzo szybko, a pierwsze objawy są bardzo niecharakterystyczne. - Często towarzyszą banalnym nawet infekcjom. To jest chrypka, ból gardła, trudności w połykaniu, niedrożność nosa, niegojące się owrzodzenia w obrębie jamy ustnej i obrzęk lub guz jednostronny na szyi - wyliczył Golusiński. Przyznał, że niepokoić mogą też krwawienia z nosa. - Jeżeli jeden z tych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie, wtedy należy zgłosić się do lekarza - podkreślił.
"Zależy nam bardzo na właściwym zdiagnozowaniu tych kilku procent osób"
Wcześniej, w poniedziałek na konferencji prasowej kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK i prof. Tomasz Zatoński poinformował, że w tym roku przywrócono formułę stacjonarnych spotkań z pacjentami właśnie w ramach tej kampanii. W czwartek po poradę można się będzie zgłaszać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej 213.
- Program interdyscyplinarnej opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi w naszej klinice uwzględnia wyjątkowo szeroki zakres od planowania leczenia do jego realizacji. Oprócz otolaryngologów uczestniczą w nim specjaliści wielu dziedzin, m.in.: chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści czy onkolodzy kliniczni - powiedział prof. Zatoński.
Dodał, że każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony we wrocławskiej klinice ma także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego.
Prof. Zatoński wyjaśnił, że na zaplanowane w czwartek badania przesiewowe powinny się zgłaszać przede wszystkim osoby, które zauważają u siebie trwające przynajmniej od kilku tygodni niepokojące objawy. Są to m.in. zmiany w jamie ustnej lub gardle, zatkany przewód nosowy, chrypka, niedosłuch, krwawienie z nosa.
- Zachęcamy do udziału w badaniach przesiewowych. Większość z osób, które się do nas zgłosi pewnie usłyszy, że nie ma nowotworu, ale zależy nam bardzo na właściwym zdiagnozowaniu tych kilku procent osób, których ten problem dotyczy. Nowotwory głowy i szyi diagnozowane na wczesnym etapie są wyleczalne w 90 procentach przypadków - powiedział prof. Zatoński.
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki jest: "Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it. Make Sense". Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest okazją do promocji nowoczesnych, interdyscyplinarnych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz szansą dla pacjentów na zapoznanie się z zasadami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
Wydarzenia w ramach projektu obędą się dniach 19-23 września.
Harmonogram działań obejmujących X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi 19 września (poniedziałek) – Dzień medialny – ogólnopolska konferencja prasowa poświęcona problemowi nowotworów głowy i szyi, promująca Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi- Dom Dziennikarza w Warszawie; 20 września (wtorek) - Dzień Współpracy z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia- Konferencja podsumowująca 10 lat profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Polsce- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu; 21 września (środa) – Dzień badań profilaktycznych - bezpłatne badania profilaktyczne, 22 września (czwartek) – Dzień edukacji – wykłady dla szkół oraz pracowników ochrony zdrowia na temat problemu nowotworów głowy i szyi; warsztaty psychologiczne oraz logopedyczne dla pacjentów zdiagnozowanych w ramach Programu Profilaktyki; 23 września (piątek) – Dzień Pacjencki – Rajd rowerowy oraz spotkanie edukacyjne dla pacjentów oraz ich rodzin po leczeniu onkologicznym w rejonie głowy i szyi.
Rak głowy i szyi
Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie – ok. 73 000 zgonów w 2020 roku. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock