"Widać spowolnienie", obywatel czeka. Trybunał dwa razy mniej sprawny niż kiedyś

[object Object]
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej pracuje mniej wydajnieTVN24, Polskie Radio
wideo 2/7

Nowy Trybunał Konstytucyjny wydaje dwa razy mniej wyroków niż Trybunał sprzed konfliktu politycznego, jaki wstrząsnął nim pod koniec poprzedniej i na początku obecnej kadencji parlamentu. Porównaliśmy liczbę wyroków wydanych od 1 stycznia do 15 maja tego roku z analogicznymi okresami z lat 2012-2015.

Od początku roku Trybunał pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej dziesięć spraw zakończył wydaniem wyroków. W poprzednich latach, w analogicznych okresach Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał dwa razy więcej wniosków o stwierdzenie zgodności bądź niezgodności ustaw z konstytucją. W poprzednich latach było to:

2012 – 21 wyroków

2013 – 21 wyroków

2014 – 27 wyroków

2015 – 25 wyroków

Liczba wyroków Trybunału Konstytucyjnego od stycznia do 15 maja w kolejnych latach
Liczba wyroków Trybunału Konstytucyjnego od stycznia do 15 maja w kolejnych latachLiczba wyroków Trybunału Konstytucyjnego od stycznia do 15 maja w kolejnych latach | tvn24.pl

Wyjątkiem był rok 2016, kiedy od stycznia do połowy maja Trybunał ogłosił tylko siedem wyroków. Ale pierwsze miesiące ubiegłego roku to było już apogeum politycznego sporu o legalność wyboru sędziów trybunału przez Sejm poprzedniej i obecnej kadencji.

Trybunał Konstytucyjny musiał zmierzyć się wówczas z uchwaloną pod koniec grudnia 2015 roku ustawą zmieniającą dotychczasowy sposób jego działania. Będący efektem tych zmian nadkomplet sędziów TK i próba rozwikłania skomplikowanej sytuacji prawnej sprawiły, że Trybunał już według nowych, określonych w ustawie zasad zaczął wydawać wyroki dopiero w kwietniu 2016 roku.

Miało by lepiej

Przy okazji debaty o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Sejmie 22 grudnia 2015 poseł sprawozdawca komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS) przekonywał, że nowelizacja ma usprawnić pracę Trybunału.

- Padło pytanie, czy wiemy, jak średnio wygląda rozpatrywanie spraw przez Trybunał. Wiemy, że średnio sprawa jest rozpatrywana kilkanaście miesięcy, i wiemy też, jak krótko i jak szybko może być sprawa rozpatrzona - mówił wtedy Ast.

- W sprawach dotyczących obywateli, dotyczących ludzkich spraw, sprawy toczą się 1,5 roku, 2 lata. W sprawach dotyczących interesów sędziów i Trybunału Konstytucyjnego można zakreślić termin na 2 tygodnie od chwili wpłynięcia wniosku - powiedział poseł w grudniu 2015 roku. - To jest też wskazówka dla wnioskodawców i dla Wysokiej Izby, że rzeczywiście można wprowadzić regulacje proponowane przez wnioskodawców, bo one w znakomity sposób jakby te sytuacje wykorzystują, że rzeczywiście trybunał ma rezerwy, może szybko działać, może nadrobić zaległości i dzięki tej ustawie będzie mógł to uczynić - dodał wtedy.

Mniej wyroków - z czego to wynika?

W powyższym zestawieniu uwzględniliśmy tylko wyroki, pomijając postanowienia. Wyroki bowiem są narzędziem Trybunału do oddziaływania na system prawny i eliminowania przepisów niezgodnych z konstytucją, albo też potwierdzania tych zgodnych.

Ze zgromadzonych danych wynika, że w pierwszych miesiącach orzekania pod prezesurą Julii Przyłębskiej Trybunał wydał ponad dwa razy mniej wyroków niż proporcjonalnie w latach wcześniejszych. Z czego to wynika?

"Nie tak sobie wyobrażałem koniec mojej kadencji"

Wiceprezes trybunału Stanisław Biernat nie chciał komentować tej sprawy. Uzasadnił, że jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego i to niedopuszczonym do orzekania, więc nie może komentować pracy TK. W "Faktach po Faktach" w środę 17 maja stwierdził jedynie, że przed kryzysem konstytucyjnym Trybunał pracował wydajnie, a obecnie już tak nie jest.

- Nie tak sobie wyobrażałem koniec mojej kadencji. Przez siedem i pół roku Trybunał działał prawidłowo i bardzo sprawnie. Przez rok walczył z bodaj sześcioma ustawami i był sparaliżowany, a od pół roku następuje, niestety, niszczenie Trybunału - skonstatował.

Pytania o sprawność orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego skierowaliśmy do prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

W rozmowie z Polskim Radiem w czwartek 18 maja Przyłębska potwierdziła, że Trybunał nie pracuje wydajnie.

- Dotychczas przez prawie cały rok zajmował się (…) rozstrzyganiem kwestii związanych z Trybunałem - wyjaśniała. - A chodzi o to, żebyśmy przywrócili normalność i zajmowali się wszystkimi tymi sprawami, które wpływają do Trybunału i regulują (...) sprawy dotyczące obywateli, na przykład interpretowanie przepisów związanych z systemem emerytalnym, czy kwestie 500 plus, bo taka skarga do Trybunału też trafiła - mówiła sędzia Przyłębska.

Czterech sędziów z piętnastu nie orzeka

Sędzia Biernat przypomniał w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24, że od dłuższego czasu nie zajmuje się orzekaniem, bo jest na przymusowym urlopie.

- Wszystkie sprawy zostały mi odebrane. Nawet takie, w których miałem już przygotowane projekty rozstrzygnięć i które przekazałem już na naradę. W niektórych sprawach były już narady - mówił urlopowany wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

Nie tylko Stanisław Biernat nie bierze udziału w posiedzeniach. Trzech czynnych dotąd sędziów - Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara - urzędująca prezes wyłączyła z orzekania w związku z wnioskiem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry podważającym legalność ich wyboru przez Sejm w 2010 roku.

Biernat o "czarnym scenariuszu"
Biernat o "czarnym scenariuszu"tvn24

Wielkie przegrupowanie sędziów i wniosków

Część złożonych wniosków zostało wycofanych z Trybunału Konstytucyjnego przez wnioskodawców, na przykład w tym roku Krajowa Rada Sądownictwa wycofała swoje cztery wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją trzech ustaw i jednego rozporządzenia.

W styczniu tego roku prezes Julia Przyłębska wprowadziła kolejną zmianę w składach orzekających w poszczególnych sprawach. Teraz większość w nich mają sędziowie wybrani w obecnej kadencji Sejmu głosami PiS. Nowym sędziom zostały przydzielone nieznane im wcześniej sprawy.

- Na pierwszy rzut oka widać spowolnienie tempa pracy Trybunału Konstytucyjnego - komentuje profesor nauk prawnych Maciej Gutowski. - Ten Trybunał nie będzie takim sądem konstytucyjnym, jakim być powinien. W obliczu konfliktu politycznego o trybunał nie mamy do czynienia z naturalną wymianą kadry orzekającej. Rozsypaniu się uległ też korpus prawników nie będących sędziami, który pomagali w przygotowywaniu orzeczeń. Odnoszę wrażenie, że w obecnej sytuacji Trybunał Konstytucyjny nie ma takiej siły, aby odważnie przeciwstawiać się większości parlamentarnej i eliminować niekonstytucyjne przepisy z obrotu prawnego - podkreśla profesor Gutowski.

W kolejce do rozstrzygnięcia przez nowy Trybunału Konstytucyjnego wciąż czeka blisko trzydzieści wniosków.

Autor: jp//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24