Trójwymiarowa wycieczka po zaginionym mieście. Przegrali z Toruniem

Średniowieczna Nieszawa w 3D
Średniowieczna Nieszawa w 3D
tvn24
tvn24Nieszawa rozwijała się bardzo prężnie

Przechadzka po średniowiecznym mieście, które po niespełna pół wieku istnienia zostało zapomniane? To możliwe dzięki staraniom archeologów, którzy w trójwymiarowej prezentacji odtworzyli Nieszawę - polskie Pompeje.

Naukowcy, dzięki którym powstała wizualizacja, cały czas dokumentują teren zapomnianego miasta - Nieszawy. Stosują najnowocześniejsze techniki geologiczne: analizują pole magnetyczne, używają sprzętu elektrooporowego. Na filmie 3D widzimy kościół, rynek z ratuszem, średniowieczne uliczki i spichlerze.

Prężny rozwój miasta

Archeolodzy, którzy po setkach lat odkryli to miasteczko są niemal pewni, że wyglądało ono dokładnie tak, jak widać na filmie.

- Miasto należało do poważnych inwestycji. Dzięki badaniom i pomiarom wiemy, że były tu co najmniej cztery kwartały zabudowy - opowiadał Piotr Bronicki, archeolog, który kieruje badaniami. Miasto rozwijało się bardzo prężnie. Według niego w mieście był olbrzymi rynek miejski, który mógł być większy niż ten w Toruniu. W pobliżu rynku znajdował się także ceglany ratusz.

W Nieszawie były także kościoły. - Jeden z nich istniał do XIX wieku. Na podstawie rycin mogliśmy stworzyć jego bardzo dokładną wizualizację - mówił Bronicki.

Zmieniało lokalizację

Pierwsze wzmianki o Nieszawie pochodzą z 1230 roku. Był to wzniesiony na lewym brzegu Wisły warowny zamek, a dzisiejsza Wielka Nieszawka. W 1424 roku na rozkaz króla Władysława Jagiełły została zrównana z ziemią.

Druga lokalizacja Nieszawy to lewy brzeg Wisły, naprzeciw Torunia. To właśnie ten etap istnienia miasta można zobaczyć na wizualizacji. Miasto to miało jeden główny cel - przejęcie toruńskiego handlu. - Wisła w XV wieku była prawdziwą autostradą. To wzdłuż niej odbywał się cały polski handel - mówił archeolog. Ta bezpośrednia konkurencja i fakt, że czasy, w których miasto istniało były okresem zawieruchy polsko-krzyżackiej, sprawiło, że Nieszawa, jako jeden z większych graczy przegrała.

W 1460 roku toruńscy mieszczanie wymusili przeniesienie Nieszawy. Postawili królowi polskiemu ultimatum żądając przywilejów handlowych oraz zniszczenia Nieszawy w zamian za oddanie Torunia pod lenno króla polskiego.

Ostatecznie Nieszawę przeniesiono o około 30 kilometrów w górę Wisły, gdzie znajduje się obecnie.

Odkryją kolejne tajemnice?

Istnieje szansa, że poznamy jeszcze więcej tajemnic tego baśniowego miasteczka, ponieważ archeolodzy nadal pracują na jego terenie, starając się odkryć zapomniane.

Autor: aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: prodigi.pl

Pozostałe wiadomości