Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że podpisał rozporządzenie, które wprowadza do podstawowej opieki zdrowotnej możliwość wykonania tak zwanych testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia. Mają być dostępne w ciągu tygodnia.
W czwartek na konferencji prasowej minister zdrowa Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) tak zwanych testów combo, które pozwalają dowiedzieć się, jakim wirusem jesteśmy zarażeni: SARS-CoV-2, RSV czy grypy.
- Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów - wyjaśnił Niedzielski.
Dodał, że producenci zadeklarowali, że takie testy będą dostępne w ciągu tygodnia. - One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów - dodał.
Czytaj więcej: Fala zachorowań. Przepełnione przychodnie, przepracowani lekarze
Treść rozporządzenia
Nowelizacja rozporządzenia ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiej diagnozy i na podstawie jej wyników ustalenie zaleceń i terapii dla pacjentów z zakażeniem wirusem grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV.
"W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Udostępnienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej możliwości wystawiania zlecenia na wnioskowane testy umożliwi określenie rodzaju infekcji, wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będzie pomocnym do ustalenia terapii oraz określenia zaleceń, a także będzie sprzyjać ograniczeniu nadmiarowego zlecania antybiotykoterapii" - zaznaczono w uzasadnieniu rozporządzenia.
Niedzielski: choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi
Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka "umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków", ponieważ, jak ocenił, cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas.
- Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone - dodał.
Minister zdrowia: większość hospitalizowanych na grypę pacjentów to dzieci i młodzież poniżej 18 lat
Podczas konferencji szef resortu zdrowia przekazał, że grypa w tym roku w dużym stopniu atakuje dzieci i młodzież. Doprecyzował, że niektóre dane o hospitalizacji spowodowanej grypą wskazywały, że ponad 60 proc. chorych to osoby poniżej 18 lat.
- Jedną z decyzji, którą podjęliśmy na sztabie, było zwiększenie dostępności łóżek przeznaczonych dla dzieci w szpitalach, nie tylko na oddziałach pediatrycznych, do leczenia powikłań czy trudnych przebiegów grypowych – powiedział.
Szef MZ wyjaśnił, że początkowo liczba łóżek pediatrycznych w kraju była określana na 14 tys. W tej chwili, zgodnie z deklaracjami szpitali z całej Polski, jest to 17 tys. W związku z tym, jak tłumaczył, obłożenie łóżek spadło do mniej więcej 60 proc., a liczba hospitalizacji dzieci wynosi mniej więcej 9 tys.
- Były takie momenty, szczególnie w niektórych regionach bardziej dotkniętych zachorowaniami, że obłożenie przekraczało nawet 80 procent. Mówię tu przede wszystkim o województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim. Tam ta sytuacja była przed świętami najtrudniejsza – dodał.
Szef MZ poruszył także kwestie dostępności do lekarzy. - W związku z tak duża liczbą zachorowań mamy zarówno wysyp pacjentów w podmiotach podstawowej opieki zdrowotnej, jak również obserwujemy bardzo duży wzrost pacjentów przyjmowanych na SOR-ach – zaznaczył minister.
Przypomniał również o możliwości skorzystania z bezpłatnej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) pod numerem 800-137-200. - To miejsce, do którego może zadzwonić każdy Polak i uzyskać poradę, receptę, zwolnienie lekarskie. W tej chwili Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w ramach dużego programu domowej opieki medycznej realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia – podkreślił Niedzielski. Zachęcił do skorzystania z tej usługi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24