TVN24 | Polska

Test na COVID-19. Jak się przygotować, by dał wiarygodny wynik? Nie pij, nie jedz, nie myj zębów

TVN24 | Polska

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvn24.pl/pacjent.gov.pl
Program bezpłatnych testów w aptekach na zakażenie koronawirusem. Jak działa?
Program bezpłatnych testów w aptekach na zakażenie koronawirusem. Jak działa?
wideo 2/5
Program bezpłatnych testów w aptekach na zakażenie koronawirusem. Jak działa?

Na test na COVID-19 - wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron - udaje się coraz więcej osób. By wynik testu był wiarygodny, na dwie godziny przed jego wykonaniem nie można używać niektórych leków, kosmetyków, a w przypadku testu PCR - jeść, pić, a nawet myć zębów. Jak się przygotować do testu na koronawirusa?

28 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Obecnie w Polsce na kwarantannie przebywa 1 068 384 osób. Coraz więcej jest też kierowanych na test. W ciągu ostatniego tygodnia w Polsce wykonywało się średnio około 147,6 tys. testów dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna - co muszę, czego mi nie wolno, ile trwa i jaka kara grozi za jej nieprzestrzeganie

Test na COVID-19. Czym się różnią testy PCR i antygenowe?

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, powinny niezwłocznie wykonać specjalistyczny test. Najbardziej popularne są testy antygenowe i testy PCR. Na rynku dostępne są również testy na przeciwciała i testy płytkowe. Czym te cztery rodzaje różnią się między sobą?

TEST PCR

Test PCR jest jednym z najbardziej popularnych sposobów wykrycia zakażenia koronawirusem. Wymaz pobiera się z dróg oddechowych - najczęściej z nosogardła lub jednocześnie z gardła i błon śluzowych nosa. Trwa to chwilę. Po przeprowadzeniu testu patyczek, którym pobrano wymaz, zamykany jest w specjalnie przygotowanej próbówce i wysyłany do laboratorium, które - po przebadaniu pobranej wydzieliny - informuje nas, czy jesteśmy zakażeni. Wynik otrzymujemy w ciagu 24 godzin.

Test PCR jest testem molekularnym. Oznacza to, że daje on bardzo dokładne wyniki. Ten rodzaj testu może potwierdzić zakażenie koronawirusem nawet u osób, u których nie wystąpiły jeszcze żadne objawy. To właśnie test PCR jest tym, którego wykonanie jest wymagane przed wjazdem do innych krajów.

TEST ANTYGENOWY

Procedura przeprowadzenia testu antygenowego, który wykrywa białka koronawirusa, wygląda na pierwszy rzut oka tak samo, jak przy testowaniu się metodą PCR. Jest on jednak zalecany głównie osobom, u których wystąpiły już objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, albo które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

W przypadku testu antygenowego wymaz z nosa pobierany jest w taki sam sposób, jak przy teście PCR. Następnie pozyskana wydzielina zostaje naniesiona na specjalną płytkę testową. W zależności od producenta wynik należy odczytać pomiędzy 10 a 30 minutą od zrobienia testu.

Testy antygenowe są jednak znacznie mnie czułe od testów PCR i w przypadku uzyskania wyniku ujemnego, gdy mimo to podejrzewamy u siebie zakażenie, wynik należy potwierdzić, wykonując test PCR.

TEST NA PRZECIWCIAŁA

Test na przeciwciała zalecany jest osobom, które chcą sprawdzić, czy przebyły już infekcję koronawirusem. Mogą go także wykonać osoby zaszczepione w celu sprawdzenia ilości przeciwciał i oceny poziomu ochrony przed potencjalnym zakażeniem. Badanie wykonywane jest w oparciu o pobraną od pacjenta próbkę krwi.

TEST PŁYTKOWY (KASETKOWY)

Test płytkowy, podobnie jak test na przeciwciała, bada obecność przeciwciał we krwi. Jego pozytywny wynik może świadczyć o trwającej lub przebytej infekcji. Polecany jest głównie osobom, które chcą sprawdzić, czy przeszły COVID-19. Test płytkowy wykrywa przeciwciała anty-N, które powstają w odpowiedzi na białko N koronawirusa SARS-CoV-2. Nie powinien on być przeprowadzany u osób zaszczepionych, ponieważ w procesie szczepienia powstają przeciwciała anty-S, których test kasetkowy nie wykryje.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Przed wykonaniem testu PCR, należy się do niego odpowiednio przygotować. By wynik był miarodajny, minimum dwie godziny przed badaniem nie należy:

- spożywać posiłków - spożywać napojów - żuć gumy - płukać jamy ustnej i nosa - myć zębów - przyjmować leków - palić papierosów.

W przypadku testu antygenowego (wymaz z nosa) lista zaleceń jest krótsza: - na dwie godziny przed pobraniem wymazu powstrzymaj się od palenia papierosów, - na dwie godziny przed badaniem nie aplikuj do nosa środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli). - powstrzymaj się od przepłukiwania i wydmuchiwania nosa.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty albo inny dokument tożsamości, którego numer został podany osobie wystawiającej skierowanie na badanie. Jak zapewnia portal pacjent.gov.pl, nie musisz znać numeru zlecenia na test ani przynosić jego wydruku. Możesz być jednak zapytany o numer PESEL.

Jak dojechać na badanie?

Jeśli już przed testem zostałeś skierowany na izolację lub kwarantannę, na potrzeby testu możesz opuścić dom bez informowania o tym policji czy sanepidu. Na badanie najlepiej udać się prywatnym środkiem transportu. Nie korzystaj z komunikacji miejskiej. W przypadku, kiedy skierowana na test osoba jest unieruchomiona, lekarz POZ może zlecić wykonanie testu PCR w domu. W tym celu należy się skontaktować z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, która wystawia zlecenie testu oraz wysyła do pacjenta karetkę - tak zwaną "wymazówkę".

Jak otrzymam wynik testu?

Wynik testu najlepiej sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. W przypadku gdy w ustawieniach swojego Internetowego Konta Pacjenta podaliśmy numer telefonu, informację o tym, że wynik jest już dostępny, otrzymamy SMS-em.

W celu sprawdzenia wyniku w aplikacji mojeIKP należy: - zalogować się do aplikacji - wybrać na dole po lewej stronie ekranu zakładkę "e-zdrowie" - kliknąć na odnośnik "Wynik testu i kwarantanna".

Informację o wyniku wykonanego badania na obecność koronawirusa otrzyma także placówka medyczna, której lekarz zlecił wykonanie testu. Placówka sama powinna poinformować telefonicznie pacjenta o wyniku badania. Jeśli przychodnia nie kontaktuje się z nami, trzeba tam zadzwonić.

Ważne: nie ma możliwości osobistego odbioru wyników w punkcie pobrań.

Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl/pacjent.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości