Zbiórka pieniędzy na utrzymanie Telefonu Zaufania przekroczyła milion złotych

zrzutka dziecko
Rząd rezygnuje z finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Źródło: TVN4
W związku z decyzją rządu o wstrzymaniu finansowania w internecie powstała zbiórka na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zbierane są pieniądze na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania - 116 111. We wtorek przed południem zgromadzona kwota przekroczyła milion złotych.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon dla dzieci i młodzieży uruchomił również pod numerem 800 12 12 12 Rzecznik Praw Dziecka.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej" – napisano w opisie zbiórki pieniędzy w serwisie zrzutka.pl.

"W takich okolicznościach rząd PiS postanowił nie wspierać już finansowo Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – na ten cel Fundacja nie dostanie już ani złotówki" – napisano. "Zbierzmy pieniądze na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania" – dodano.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera pieniądze na funkcjonowanie Telefonu Zaufania
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera pieniądze na funkcjonowanie Telefonu Zaufania
Źródło: TVN24

We wtorek po godzinie 11.30 kwota na koncie przekroczyła milion złotych. Zbiórka nadal trwa.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie przez rząd telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111.  Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska wskazała, że w pierwszych latach działania telefonu fundusze państwowe "stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie".

"Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w roku 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa" – napisała prezeska fundacji.

Zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku, działając w trybie 24/7, przeprowadzono 57 621 rozmów, choć – jak dodała – konsultanci byli w stanie odebrać tylko około jedną czwartą przychodzących połączeń; odpowiedziano też na 9232 wiadomości online.

Szefowa fundacji podkreśliła, że liczba interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka rośnie z roku na rok. Jak wskazała, w 2018 r. było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747, w 2021 – aż 823.

W poniedziałek redakcja TVN24 zwróciła się z pytaniami do MSWiA w sprawie wstrzymania finansowania fundacji. W odpowiedzi napisano, że "każde dziecko może uzyskać pomoc dzwoniąc pod numer telefonu 800 12 12 12". "Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich" - dodano.

Rzecznik MZ o funkcjonowaniu telefonu zaufania RPD

Do funkcjonowania Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka odniósł się we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - W ciągu półtora miesiąca ubiegłego roku obsłużył 11 600 telefonów od dzieci i nastolatków, ponad 3000 czatów i 30 interwencji ratujących życie. To jest efekt działania tego telefonu - powiedział.

- Jeżeli ktoś dziś mówi, że mógłby działać inny telefon, to czy my rozmawiamy o telefonie czy o pomocy dzieciom? - dodał.

andr tel
Rzecznik MZ o funkcjonowaniu telefonu zaufania RPD
Źródło: TVN24
Czytaj także: