TVN24 | Polska

Zbiórka pieniędzy na utrzymanie Telefonu Zaufania przekroczyła milion złotych

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp\mtom
Źródło:
TVN24 PAP
Rząd rezygnuje z finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
TVN4Rząd rezygnuje z finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

W związku z decyzją rządu o wstrzymaniu finansowania w internecie powstała zbiórka na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zbierane są pieniądze na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania - 116 111. We wtorek przed południem zgromadzona kwota przekroczyła milion złotych.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon dla dzieci i młodzieży uruchomił również pod numerem 800 12 12 12 Rzecznik Praw Dziecka.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej" – napisano w opisie zbiórki pieniędzy w serwisie zrzutka.pl.

"W takich okolicznościach rząd PiS postanowił nie wspierać już finansowo Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – na ten cel Fundacja nie dostanie już ani złotówki" – napisano. "Zbierzmy pieniądze na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania" – dodano.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera pieniądze na funkcjonowanie Telefonu ZaufaniaTVN24

We wtorek po godzinie 11.30 kwota na koncie przekroczyła milion złotych. Zbiórka nadal trwa.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie przez rząd telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111.  Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska wskazała, że w pierwszych latach działania telefonu fundusze państwowe "stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie".

"Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w roku 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa" – napisała prezeska fundacji.

Zwróciła uwagę, że w ubiegłym roku, działając w trybie 24/7, przeprowadzono 57 621 rozmów, choć – jak dodała – konsultanci byli w stanie odebrać tylko około jedną czwartą przychodzących połączeń; odpowiedziano też na 9232 wiadomości online.

Szefowa fundacji podkreśliła, że liczba interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka rośnie z roku na rok. Jak wskazała, w 2018 r. było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747, w 2021 – aż 823.

W poniedziałek redakcja TVN24 zwróciła się z pytaniami do MSWiA w sprawie wstrzymania finansowania fundacji. W odpowiedzi napisano, że "każde dziecko może uzyskać pomoc dzwoniąc pod numer telefonu 800 12 12 12". "Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich" - dodano.

Rzecznik MZ o funkcjonowaniu telefonu zaufania RPD

Do funkcjonowania Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka odniósł się we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - W ciągu półtora miesiąca ubiegłego roku obsłużył 11 600 telefonów od dzieci i nastolatków, ponad 3000 czatów i 30 interwencji ratujących życie. To jest efekt działania tego telefonu - powiedział.

- Jeżeli ktoś dziś mówi, że mógłby działać inny telefon, to czy my rozmawiamy o telefonie czy o pomocy dzieciom? - dodał.

Rzecznik MZ o funkcjonowaniu telefonu zaufania RPD
Rzecznik MZ o funkcjonowaniu telefonu zaufania RPDTVN24

Autor:asty, pp\mtom

Źródło: TVN24 PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości