Bezpieczną przestrzeń tworzą społeczności szkolne - rodzice, nauczyciele, uczniowie. Taka przestrzeń musi być dla każdego - podkreślał w TVN24 Dominik Kuc z fundacji GrowSPACE. W około stu szkołach w Polsce obchodzony jest dziś Tęczowy Piątek.
Celem akcji Tęczowy Piątek jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla młodzieży LGBTQ+ i wyrażanie akceptacji całej szkolnej społeczności. O inicjatywie opowiadał w piątek, w TVN24, Dominik Kuc z fundacji GrowSPACE.
- Bezpieczna przestrzeń to nie jest tylko i wyłącznie fizyczne miejsce - chociaż oczywiście Tęczowy Piątek odbywa się w szkołach - natomiast tę bezpieczną przestrzeń tworzą społeczności szkolne, czyli rodzice, nauczyciele, nauczycielki, uczniowie, uczennice - wyjaśniał.
Podkreślił, że "bezpieczna przestrzeń musi być dla każdego w polskiej szkole, niezależnie od tożsamości płciowej, niezależnie od orientacji psychoseksualnej".
Kuc: polska szkoła musi systemowo odpowiadać
Jak mówił Kuc, uczniowie i uczennice "niestety bardzo często doświadczają przemocy od rówieśników". - Skala w polskiej szkole jest taka, że jedna na trzy osoby przynajmniej raz czuła w polskiej szkole przemoc rówieśniczą. To nie jest tylko przemoc fizyczna czy psychiczna, ale także cyberprzemoc, przemoc relacyjna - powiedział.
- Z drugiej strony młode osoby LGBTQ+ mają podwyższone ryzyko takich stanów jak na przykład stres mniejszościowy, czy myśli samobójcze. 70 procent młodzieży LGBTQ+, przynajmniej raz takie myśli miała. I to jest sygnał alarmowy do tego, aby polska szkoła również systemowo na to odpowiadała - podkreślił.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: yurakrasil/Shutterstock