Do kluczowego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem doszło w czasie kulminacji protestów w obronie Sądu Najwyższego. Tydzień przed pierwszym ze spotkań Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie przez rząd Banku Pekao, który miał finansować budowę wieżowca, planowaną przez prezesa PiS.
Jarosław Kaczyński - jak ujawniła "Gazeta Wyborcza" - spotykał się z Geraldem Birgfellnerem od 12 maja 2017 roku 16 razy. Redakcja tvn24.pl przygotowała kalendarium, które pokazuje najważniejsze polityczne i biznesowe wydarzenia w Polsce w tym czasie.
4 maja 2017 - KNF wyraża zgodę na zakup akcji Pekao S.A.
Tego samego dnia wicepremier Jarosław Gowin przyznaje w programie "Kropka nad i" w TVN24, że "nie znajduje dowodów", by w Smoleńsku doszło do zamachu.
Jadwiga Staniszkis w programie "Tak jest" w TVN24 wyraża nadzieję, że prezydenta Andrzeja Dudę "czeka Trybunał Stanu za łamanie konstytucji".
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdza, że nie ma podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia przez PZU S.A. za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju akcji Banku Pekao S.A. To oznacza zielone światło dla największej w historii transakcji na polskim rynku bankowym i przejęcia przez rząd Banku Pekao S.A. "Po zgodzie Komisji Nadzoru Finansowego zgodnie z planem zakładamy finalizację nabycia akcji Pekao S.A. z początkiem czerwca br." - zapowiada prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
12 maja 2017 - pierwsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem
Premier Beata Szydło jest w Chinach, gdzie bierze udział w spotkaniu przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku.
Szef MSZ Witold Waszczykowski razem z szefem dyplomacji Egiptu zapewniają, że wyjaśnienie okoliczności śmierci Magdaleny Żuk, polskiej turystki w Egipcie, to w tej chwili sprawa priorytetowa dla obu krajów.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro informuje, że prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące przestępstw oszustwa o znacznej wartości ośmiu osobom zatrzymanym w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie.
Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa odnosząc się w TVP Info do reprywatyzacji w Warszawie ocenia, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz "zachowuje się tak, jakby mataczyła i próbowała tę sprawę zamieść pod dywan".
Jarosław Kaczyński rozmawia z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Według "Gazety Wyborczej" to pierwsze z 16 spotkań.
7 czerwca 2017 - repolonizacja Banku Pekao S.A. dochodzi do skutku
Prezydent odnosi się do swojego pomysłu przeprowadzenia referendum w sprawie założeń do nowej konstytucji. - Potrzebujemy jeszcze lepszej konstytucji w naszym państwie, (…) tak żeby w naszym kraju rzeczywiście istniała równowaga władz, a nie sędziokracja, tylko prawdziwa demokracja - przekonuje Andrzej Duda.
W Sejmie trwają prace nad debatą nad projektem zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Opozycja ogłasza likwidację trójpodziału władzy, PiS twierdzi, że ów trójpodział przywraca.
Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta, pytany w RMF FM o możliwe odejście szefowej tej kancelarii Małgorzaty Sadurskiej do PZU unika odpowiedzi. "Super Express" podał, że Sadurska swoją dymisję w KPRP złożyła 1 czerwca.
Repolonizacja Banku Pekao jest sfinalizowana. Pół roku od podpisania umowy, dochodzi do przejęcia przez rząd pakietu kontrolnego w Banku Pekao S.A.
27 czerwca 2018 - spotkanie Birgfellnera z zarządem spółki Srebrna
Sejm i Senat przyjmują nowelizację ustawy o IPN. Tego samego dnia podpisuje ją prezydent. Zmiany uchylają artykuł 55a, który grozi między innymi więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.
Według Wyborczej, podczas spotkania z zarządem Srebrnej - m.in. prezeską Małgorzatą Kujdą i Janiną Goss, członkinią zarządu - Birgfellner słyszy, że przedsięwzięcie (budowa wieżowca – red.) jest wstrzymane, a on za swoją pracę nie dostanie "ani złotówki", bo spółka nie ma wobec niego zobowiązań.
28 czerwca 2018 - Reuters: jest zgoda prezesa PiS na połączenie banku Pekao z Aliorem
Premier Mateusz Morawiecki na unijnym szczycie w Brukseli podnosi temat zwrotu wraku Tupolewa i zapowiada, że Polska będzie "domagać się prawdy i zwrotu wraku".
Reuters informuje, że Pekao S.A., drugi co do wielkości bank w Polsce, najprawdopodobniej zaproponuje połączenie z Aliorem. Według agencji rekomendacja w tej sprawie ma zostać wydana po czerwcu. Jedno ze źródeł, cytowane przez Reutersa, informuje, że połączenie zaakceptował prezes PiS Jarosław Kaczyński. W sierpniu banki poinformowały, że odstąpiły od negocjacji.
24 lipca 2018 - kolejna nowelizacja ustaw sądowych
W nocy z 24 na 25 lipca bez poprawek Senat przyjmuje piątą nowelizację ustaw sądowych.
25 lipca 2018 - demonstracje przeciwko zmianom w sądownictwie
W całej Polsce dochodzi do demonstracji przeciwko zmianom w sądownictwie. Pod Pałacem Prezydenckim gromadzą się ludzie, którzy skandują "chcemy weta!". Domagają się zawetowania ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze.
26 lipca 2018 - prezes PiS broni zmian w sądownictwie
Prezydent podpisuje ustawy, które dają partii rządzącej wpływ na Sąd Najwyższy. "Wszyscy razem ręce w górę, obalimy dyktaturę", "Będziesz siedział" - skandują manifestanci pod Pałacem Prezydenckim. Przeciwko zmianom dochodzi do demonstracji m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Wrocławiu, czy Opolu. Zmiany są krytykowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Prezes PiS, który przez uraz kolana leży w szpitalu, pojawia się w telewizji państwowej, by bronić zmian w sądownictwie, forsowanych przez rząd. Przekonuje, że sędziowie mogą być przenoszeni w stan spoczynku, a bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie da się przebudować państwa polskiego, tak "żeby służyło ono obywatelom".
Po zakończeniu oficjalnego protestu w Warszawie część demonstrujących rzuca w stronę policjantów racę i puste butelki, a funkcjonariusze używają gazu łzawiącego.
27 lipca 2018 - kolejne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o użycie gazu łzawiącego przez policjantów wobec protestujących odpowiada, że widział, "w jaki sposób byli atakowani policjanci". - Myślę, że wszyscy powinniśmy być wdzięczni policji, że wykazuje taką wstrzemięźliwość – ocenia.
Protesty w obronie wolnych sądów nie ustają. Przed Sądem Najwyższym demonstrujący tworzą "Łańcuch światła".
W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej dochodzi do kolejnego spotkania Kaczyńskiego z Birgfellnerem. Bierze w nim udział również Grzegorz Jacek Tomaszewski, cioteczny brat prezesa PiS, a także tłumaczka austriackiego biznesmena. W rozmowie tej Kaczyński podkreśla: "Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie". Tłumaczy też, że plan budowy musi być wstrzymany przez negatywne nastawienie władz Warszawy, publikacje w mediach i krytykę ze strony Jana Śpiewaka.
28 lipca 2018
Umiera Kora Jackowska.
Przez Warszawę przechodzi "czarna procesja" w obronie konstytucji. Po drodze jego uczestnicy skandują hasła: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość!", "Wolność, równość, demokracja!", "Państwo prawa, nie Jarosława!".
Jarosław Kaczyński jest gościem na ślubie cywilnym swojej siostrzenicy Marty Kaczyńskiej.
Autor: Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24