Paweł S., podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jest już w Polsce. W czwartek rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych opublikował w mediach społecznościowych nagranie przedstawiające jego zatrzymanie. "Po północy agenci CBA przewieźli zatrzymanego do Katowic. Noc spędził w PDOZ" - przekazał Jacek Dobrzyński.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński opublikował w czwartek rano na platformie X wpis z nagraniem zatrzymanego przez służby Pawła S., twórcy i właściciela marki Red is Bad.
Rzecznik podał, że minister Adam Bodnar podziękował służbom i różnym resortom "za bliską współpracę w sprawnym sprowadzeniu Pawła S. do kraju". "Po północy agenci CBA przewieźli zatrzymanego do Katowic. Noc spędził w PDOZ (Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych - przyp. red.)" - dodał Dobrzyński.
Paweł S. został namierzony przez polską policję w Dominikanie i w minionym tygodniu zatrzymany przez miejscowe organy ścigania. Był poszukiwany w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w którym jest podejrzewanym. Od 10 października S. był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Co dalej z S.
Samolot z Pawłem S. na pokładzie wylądował w środę wieczorem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na czwartek zaplanowano czynności z jego udziałem.
Jak relacjonowała reporterka TVN24 Marta Abramczyk, S. "przed południem ma być przewieziony do prokuratury w Katowicach". - Tam będzie przesłuchany i usłyszy zarzuty - poinformowała.
Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego, wyjaśniała jeszcze w środę, że prokurator w tej sytuacji nie ma 48 godzin do podjęcia decyzji o ewentualnym skierowaniu wniosku o jego aresztowaniu, ponieważ wobec S. - po przekroczeniu granicy Polski i przejęciu przez polskie służby - ma zastosowanie postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu.
- W tym postanowieniu ten okres pozbawienia wolności wynosi 30 dni - podkreśliła Adamiak.
Nieprawidłowości w RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, wszczęte 1 grudnia 2023 r., dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Prokurator przedstawił zarzuty łącznie już pięciu osobom. Dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz, w przypadku jednego z podejrzanych, prania brudnych pieniędzy. S. jest jednym z podejrzewanych w sprawie nieprawidłowości w RARS.
Poza S. w śledztwie podejrzany jest również były prezes RARS Michał K. Prokuratura zarzuca mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi mu 10 lat więzienia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dobrzyński/X