Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiada

Źródło:
TVN24, Wprost
Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiada
Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiadaTVN24
wideo 2/10
Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiadaTVN24

Nie prowadziliśmy rozmów, ja i Różna Thun, na temat jej ewentualnego dołączenia do ruchu Polska 2050 - powiedział w "Faktach po Faktach" Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050. Zaznaczył przy tym, że szanuje i ceni Thun oraz "imponuje mu jej wiedza na temat Unii Europejskiej".

W ostatnim czasie Platforma Obywatelska mierzy się z kryzysem na scenie politycznej i w ramach partii. Ostatnią jego odsłoną jest odejście w poniedziałek z szeregów PO europosłanki Róży Thun, która informując o powodach tej decyzji, wymieniała między innymi stanowisko partii w sprawie głosowania nad ratyfikacją ustawy dotyczącej unijnego Funduszu Odbudowy.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

"Nie prowadziliśmy rozmów"

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia był pytany w "Faktach po Faktach" w TVN24, czy eurodeputowana jest z nim już "po słowie", co podejrzewają niektórzy w PO.

- Nie jest ze mną po słowie. Jest posłanką Rzeczypospolitej Polskiej do Parlamentu Europejskiego. Nie prowadziliśmy rozmów, ja i Różna Thun, na temat jej ewentualnego dołączenia do ruchu Polska 2050 - oświadczył Hołownia.

- Ale wiele razy powtarzałem i powtórzę raz jeszcze, że bardzo ją szanuję, cenię, obserwuję od lat i imponuje mi jej wiedza na temat Unii Europejskiej, ale też taki zmysł solidarności i polskiej, i europejskiej - dodał gość TVN24. Zaznaczył, że "to Róża Thun prezentuje już przecież nie pierwsza kadencję w Parlamencie Europejskim".

CZYTAJ TAKŻE: Róża Thun: Chciałabym, żeby doszło do przesilenia. Mleko się rozlało >>>

Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiada
Róża Thun po rozmowach z ruchem Polska 2050? Szymon Hołownia odpowiadaTVN24

"Jeżeli nie jest się przy stole, to jest się w karcie dań"

Hołownia pytany, czy nie chciałby mieć swojej reprezentacji w PE, odparł, że "przyjdzie na to czas, przede wszystkim w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego". - Jeżeli wcześniej uda się tam w jakiś sposób zaistnieć, to oczywiście, że będziemy się starali być tam głosem tego, co jest dla nas dzisiaj ważne - mówił.

- Dzisiaj naprawdę bardzo trzeba, żeby z Polski płynął głos bardzo jasny, konkretny i wyraźny, że są tutaj siły wspierane przez miliony Polaków, które miejsce Polski w Unii Europejskiej widzą znowu przy stole, a nie w karcie dań - wskazywał. Bo - jak mówił lider ruchu Polska 2050 - "to jest stara prawda dyplomacji, że jeżeli nie jest się przy stole, to jest się w karcie dań, to jest się po prostu pomijanym, jest się pionkiem w czyjejś grze".

"Nie jest naszym celem budowanie choćby klubu"

Inną kwestią, która wpływa na wizerunek PO, jest wyrzucenie w minionym tygodniu z partii dwóch posłów. Zarząd Krajowy PO podjął decyzję o usunięciu ze swoich szeregów Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia. Jak wskazał rzecznik ugrupowania Jan Grabiec, posłowie zostali wyrzuceni "za działanie na szkodę" partii. Obaj politycy zapowiedzieli w poniedziałek odwołanie się do sądu koleżeńskiego.

Czy Hołownia przyjąłby wyrzuconych posłów, gdyby ci zgłosili się do niego? - Po pierwsze, nie mamy takich planów i nie toczymy takich rozmów - podkreślił lider ruchu Polska 2050.

- Po drugie, tak jak powiedziałem, my jesteśmy pragmatykami. Ja nie mogę dzisiaj panu zadeklarować, że nikt więcej do koła Polska 2050 nie dołączy, ale też szczerze panu mówię, że nie jest naszym celem budowanie choćby klubu parlamentarnego w tym parlamencie, jakiegoś nie wiadomo jak wielkiego i dominującego. Bo to zupełnie nie o to chodzi - powiedział Hołownia, zwracając się do prowadzącego program Piotra Marciniaka.

Hołownia: nie mogę dzisiaj zadeklarować, że nikt więcej do koła Polska 2050 nie dołączy
Hołownia: nie mogę dzisiaj zadeklarować, że nikt więcej do koła Polska 2050 nie dołączyTVN24

Hołownia: ten Janosik jest kleptomanem

Gość "Faktów po Faktach" komentował także zaprezentowany w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy program Polskiego Ładu. Zakłada on między innymi zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy emerytury do 2500 złotych bez podatku.

Odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z "Wprost" mówił, że bogaci "korzystają z naszych dróg, chodników, szkół, ochrony zdrowia, czyli z infrastruktury budowanej przez całe społeczeństwo i często jest tak, że nie łożą na to odpowiednio do swoich zarobków".

- Premier Morawiecki oczywiście nie zmarnuje żadnej okazji, żeby opowiadać banialuki i dyrdymały - ocenił Szymon Hołownia. - Najgorsze jest to, że ten Janosik jest kleptomanem i ten Janosik jest jeszcze na dodatek kimś, kto żyje z tego, że stosuje zasadę dziel i rządź - dodał.

Zdaniem Hołowni, to. co powiedział szef rządu, to "bzdury" i "czysta nieprawa". - Wszyscy łożą sią na te drogi, płacą podatki, osoby zamożniejsze też - argumentował.

Hołownia: ten Janosik jest kleptomanem i żyje z tego, że stosuje zasadę dziel i rząd
Hołownia: ten Janosik jest kleptomanem i żyje z tego, że stosuje zasadę dziel i rządTVN24

Przyznał przy tym, że "rzeczywiście można byłoby pchnąć delikatnie polską skalę podatkową w stronę bardzie progresywną i to trzeba było zacząć robić już dawno temu".

- My nie mówimy, że pomysł podwyższenia kwoty wolnej (od podatku – red.) jest zły, że pomysł podniesienia drugiego progu podatkowego jego zły - mówił.

Wskazywał, że stawiana jest granica "pomiędzy tym umownie niezamożnym a zamożnym, czy bogaczem wręcz, na poziomie 4100 złotych na rękę" i obciążenia dla tych drugich są projektowane "w kompletnie nieczytelny sposób". - Oni powiedzieli, że będzie jakaś ulga dodatkowa, napisana według jakiegoś skomplikowanego algorytmu, którego jeszcze nie wymyślili, dla klasy średniej. Czyli, że te koszty nie będą ponoszone przez osoby zarabiające do 12 czy 13 tysięcy (złotych – red.). Tylko to jest wszystko patykiem na wodzie pisane - ocenił Hołownia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gowin w TVN24: wprowadzone zostanie coś na kształt ulgi dla klasy średniej

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24, Wprost

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl