TVN24 Biznes | Z kraju

Niższe podatki, ulgi i ułatwienia. Tak wygląda Polski Ład dla firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mp
Źródło:
PAP
Jarosław Kaczyński o zmianach w podatkach i prawie pracyZdjęcia organizatorów
wideo 2/9
Jarosław Kaczyński o zmianach w podatkach i prawie pracy

Polski Ład to program budowy klasy średniej dla wszystkich, a nie dla nielicznych – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji, na której prezentowany jest program. Premier dodał, że drugi element programu, to wzmocnienie budowy klasy średniej. Tłumaczył, że pierwszy jego element ma zapewnić wypchnięcie jak największej grupy w kierunku klasy średniej, a ten drugi – wzmocnić ją.

W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

ZOBACZ PROGRAM "POLSKI ŁAD"

O zmianach dla przedsiębiorców mówił wicepremier i minister rozwoju, pracy oraz technologii Jarosław Gowin.

- Lokomotywą polskiej gospodarki w czasie tego kryzysu był przede wszystkim przemysł i eksport. Dlatego pracujemy w MRPiT nad nową polityką przemysłową. Bedzie polegała na wyodrębnieniu tych branż, które mają największy potencjał wzrostu, konkurencyjności, zdolność zdobywania światowych rynków – powiedział Jarosław Gowin.

Wyjaśnił, że współpraca ma polegać na zawieraniu kontraktów branżowych i dyskusji z nimi na temat najlepszych rozwiązań, które mogą im pomóc.

Odnosząc się do eksportu, wicepremier podkreślił, że za marzec polski eksport przekroczył kwotę 110 mld zł. Dodał, że to "rekord wszech czasów", jednocześnie przyznając, że aż połowa naszego eksportu jest wypracowywana przez firmy z kapitałem zagranicznym, a 2/3 największych eksporterów to spółki córki globalnych firm, które mieszczą się w Polsce.

Dlatego - kontynuował - rządowi zależy, aby to polscy przedsiębiorcy w jak najszerszym zakresie wychodzili poza granice kraju. - Żeby promować polską markę wysokiej jakości również pod względem nowoczesności produktu. Stawiamy na Polskę, stawiamy na wasze firmy – zaznaczył Gowin, zwracając się do polskich przedsiębiorców.

Zmiana Prawa zamówień publicznych

Jak wyjaśnił w sobotę Gowin, zmiana Prawa zamówień publicznych ma w zgodzie z prawem UE, ułatwić dostęp do zamówień publicznych firmom małym i średnim. - A więc w przytłaczającej większości polskim – stwierdził, dodając, że "rozkładamy czerwony dywan przed polskimi przedsiębiorcami".

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział też przekształcenie Polski w "zaplecze produkcyjne, zapewniające bezpieczeństwo Europie". - Jak to jest ważne, przekonaliśmy się wszyscy w czasie pandemii. Wszyscy w Europie mówią o potrzebie lokalizacji produkcji na przykład leków w Europie, o skróceniu łańcucha dostaw. Polskie firmy znakomicie to potrafią – tłumaczył wicepremier.

Zapowiedział też na wrzesień ogłoszenie nowej polityki eksportowej, zawierającej "konkretne elementy wsparcia" kredytowego, organizacyjnego, promocyjnego dla polskich produktów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmniejszenie obciążeń dla firm

Jak wskazano w planie, dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.

Inne rozwiązanie przewidziane dla małych firm to tzw. ulga na prototypy. "Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu. System podatkowy powinien wspierać wysiłki przedsiębiorców w tworzeniu prototypów" – zauważono w dokumencie. Dodano, że koncepcja wzorowana jest na rozwiązaniach wprowadzonych we Francji.

W ramach działań skierowanych do małych przedsiębiorstw uwzględniono rozwiązania prawne ułatwiające planowanie i realizację procesów sukcesyjnych. - W tym celu możliwe ma być zakładanie fundacji rodzinnych, wzorowanych na ich zagranicznych odpowiednikach. Mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom oraz profesjonalizacji – stwierdzono.

Do programu wpisano też 2 mln euro ryczałtu ewidencyjnego. - Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany, które podnoszą limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory limit ten wynosił 250 tys. euro. Zmiany objęły szerszą grupę wolnych zawodów, m.in. prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy – napisano.

Z kolei ulga konsolidacyjna ma zapewnić firmom impuls do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. - Efekt ten zostanie osiągnięty przez ulgę w podatku CIT – podano.

Przewidziano też ryczałt dla przychodów zagranicznych. - Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt – wyjaśniono.

"Program powrotu do kapitału"

"Program powrotu kapitału" to propozycja dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. W jego ramach, jak wyjaśniono, będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.

Ułatwienia dla średnich przedsiębiorstw zawierają ulgę na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

Innym rozwiązaniem dla firm średniej wielkości jest podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej. "Chociaż bezpośrednie wsparcie ekspansji nie jest możliwe, system podatkowy może uwzględniać wiele kosztów pośrednich tak, by firmy mogły się rozwijać na innych rynkach" – napisano.

W dokumencie wymieniono też ulgę na IPO. Zwrócono uwagę, że wejście na rynek publiczny pozwala na szybki rozwój przedsiębiorstw, a podmioty działające na tym rynku "stanowią trzon krajowej gospodarki". Ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę.

Do średnich firm skierowana jest również tzw. symultaniczna ulga IP-BOX i B+R. Jak wskazano, "wsparcie procesu działalności innowacyjnej musi przekładać się na możliwość jednoczesnego wykorzystania preferencji podatkowych" na kolejnych etapach procesu.

Kolejne rozwiązanie to rozszerzenie estońskiego CIT dla większej liczby firm. Przypomniano, że ten model polega na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty. "Reforma weszła w życie w 2021 r. i będzie ewaluowana z perspektywą jej rozszerzenia" – zaznaczono. Tylko w 2021 r. w portfelach firm ma zostać, jak oszacowano, 5,6 mld zł.

Dodatkowo przewidziano łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital. "Dla zwiększenia zaangażowania venture capital na polskim rynku zostaną wyeliminowane istniejące bariery podatkowe, a także wdrożone rozwiązania, które w tym zakresie funkcjonują np. we Francji i Wielkiej Brytanii" – wskazano.

Dla dużych przedsiębiorstw ułatwieniem mają być natomiast Interpretacje 590, czyli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Podkreślono, że jest to odpowiedź na potrzeby potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową.

Centrum obsługi podatkowej

Kolejne rozwiązanie dla dużych firm to stworzenie w Ministerstwie Finansów centrum obsługi podatkowej inwestora, które ma być specjalnym biurem odpowiedzialnym za kontakty z inwestorami strategicznymi.

Ponadto program zakłada uproszczenia w zakresie cen transferowych, czyli "uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce".

Inna propozycja to wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników – nawiązuje do konstrukcji stosowanej we Włoszech, gdzie koszty zatrudnianych naukowców można odliczać od podatku.

Ułatwieniem dla dużych firm mają być też tzw. grupy VAT. Jak wyjaśniono, rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową, niższe koszty obsługi, a przy tym uproszczenie działalności analitycznej KAS.

Z kolei "opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych" ma być zachętą dla inwestycji w Polsce przez sektor finansowy. Zaznaczono, że rozwiązanie to funkcjonuje w wielu krajach UE.

Akcjonariat pracowniczy

Polski Ład zakłada też wprowadzenie ustawy o programach akcjonariatu pracowniczego. "W skali makro efektem będzie stworzenie mechanizmu sprzyjającego budowie silnej klasy średniej i unikaniu bądź ograniczaniu alokacji bogactwa narodowego jedynie w rękach nielicznych oligarchów" – czytamy w dokumencie. Natomiast w skali mikro – m.in. zwiększenie możliwości inwestycyjnych i rozszerzenie źródeł pozyskania kapitału na cele rozwojowe spółek, zabezpieczenie spółek przed wrogim przejęciem czy likwidacją zakładu pracy.

W programie zwrócono też uwagę na ochronę podwykonawców. Zapowiedziano rozszerzenie pakietu ochrony podwykonawców przed nieuczciwymi praktykami przez utworzenie rachunku powierniczego, na który inwestor będzie wpłacał środki zabezpieczające wypłaty dla podwykonawców.

Wskazano również na nowelizację ustawy Kodeksu spółek handlowych oraz zapowiedziano "możliwość konfiskowania wykorzystanego do przestępstw mienia, które należy do osób trzecich".

Polski Ład

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polski Ład składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesieni życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Konwencja pierwotnie miała się odbyć 20 marca br., ale ze względu na walkę z epidemią COVID-19 została przełożona.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel podkreślił w piątek, że Polski Ład to projekt polityczny, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli poza PiS również Porozumienie i Solidarna Polska.

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu.

Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozpocznie objazd po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

Autor:mp

Źródło: PAP