- Apeluję, aby korzystać z formy mszy w radio, mszy w telewizji - mówił w "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że zwiększenie liczby mszy może pomóc wiernym w zachowaniu między nimi dużej odległości.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL
W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że nie ma potrzeby zamykania kościołów. Ale w czwartek w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 zaapelował o uczestniczenie we mszy za pośrednictwem mediów.
- Apeluję, aby korzystać z formy mszy w radio, mszy w telewizji. Mamy możliwość, tak jak zresztą arcybiskup Gądecki napisał, przyjęcia komunii duchowej. Naprawdę jest to pora na to, żeby wykorzystać te środki, tym bardziej, że w kościołach jednak średnia wieku jest wyższa niż populacji. Powtarzał to też wczoraj minister zdrowia Włoch, że u nich ta duża śmiertelność wynika z bardzo wysokiej średniej wieku populacji północnych Włoch - powiedział Szumowski. - Nawet jeżeli ktoś idzie do kościoła, to apel o to, żeby naprawdę stać w dużej odległości - dodał.
"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA
Wrócił również do tematu zwiększenia liczby mszy. - To jest czas dokładnie na to, żeby się pochylić nad tą sytuacją. Większa ilość mszy, z moich informacji, wynika właśnie z tego, żebyśmy rozrzedzili tę ilość osób, która zwykle przychodziła na jedną czy dwie msze na dzień - powiedział minister zdrowia. - Jeżeli to nie zadziała, to trzeba się zastanowić nad innymi, bardziej radykalnymi krokami - dodał.
Przełożone Zebranie Plenarne Episkopatu
W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12 i 13 marca, na późniejszy termin - podał w środę rzecznik episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu przypomniał, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, by unikać dużych zgromadzeń, arcybiskup Stanisław Gądecki poprosił we wtorek o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć mniejsza liczba wiernych.
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że abp Gądecki wskazał, iż osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu.
Dodał, że przewodniczący episkopatu podnosił, iż nie ma wymogu, by podczas mszy świętych przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
Rzecznik episkopatu zapewnił, że Kościół w Polsce od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed epidemią koronawirusa. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce, w niedzielę 1 marca, w kościołach czytany był list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia. W tym samym czasie przewodniczący episkopatu wydał komunikat w tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i apelował o modlitwę.
Spotkanie związków wyznaniowych z premierem
W środę w kancelarii prezesa rady ministrów odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami związków wyznaniowych.
Tego samego dnia politycy Lewicy zaapelowali do abp. Gądeckiego o odwołanie dużych zgromadzeń religijnych w kościołach. Zwrócili uwagę, że na mocy Konkordatu ograniczenia wprowadzone przez polski rząd nie obejmują kościołów.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ogłosił decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.
Autorka/Autor: mart/b
Źródło: TVN24, PAP