Szkoły otwarte od 25 maja tylko dla najmłodszych i bez normalnych lekcji

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Piontkowski: staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych
Piontkowski: staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych TVN24
wideo 2/2
TVN24Piontkowski: staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie szkół podstawowych. Z opieki nauczycieli będą mogły skorzystać dzieci w klasach 1-3. Starsi uczniowie będą mogli przyjść do szkół na indywidualne konsultacje.

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił trzeci etap odmrażania gospodarki i "powrotu do normalnego życia społecznego". - Normalne życie społeczne jest warunkiem normalnego życia ekonomicznego - podkreślał na konferencji prasowej. Dlatego zmiany dotyczą również edukacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od poniedziałku 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. - Szersza będzie też możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu. Pod pewnymi rygorami będzie można korzystać z sal sportowych i gimnastycznych. Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych. Szczególnie dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów - zapowiedział premier.

Kształcenie praktyczne ma się odbywać za zgodą pełnoletnich uczniów.

Podstawówki jak przedszkola

Zmiany, które dotyczą większej liczby młodych ludzi, rozpoczną się tydzień później. Od 25 maja w klasach 1-3 zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. - Podobnie jak w przedszkolach, nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - tłumaczył premier Morawiecki.

- To rodzice zdecydują o tym, czy dziecko będzie posyłane na te zajęcia opiekuńcze. Utrzymujemy możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego. Tak, by to była dla rodziców opcja, możliwość. Jest wolność, dowolność - podkreślał.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski dziękował nauczycielom za zaangażowanie w edukację zdalną. - Szkoły podstawowe uruchomią jakąś formę zajęć dydaktycznych, oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem reżimu sanitarnego, jak w przedszkolach - wyjaśniał.

Piontkowski: staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych
Piontkowski: staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych TVN24

Konsultacje dla uczniów

W szkołach mają ruszyć też konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów (od 25 maja). A od 1 czerwca będą mogli z nich korzystać wszyscy uczniowie. Premier podkreślał, że ma to ułatwić przygotowania do egzaminów, ale też na przykład poprawianie ocen.

- Chcemy przywrócić możliwość fizycznych konsultacji w szkołach, aby uczniowie mogli bezpośrednio z nauczycielami uzgodnić, jakie mają braki i co warto byłoby powtórzyć - mówił Piontkowski. - Staramy się wracać do tradycyjnych zajęć, tak, żeby to było bezpieczne dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

- Bardzo ważne dla dzieci, które mają specjalne potrzeby, umożliwiamy od 18 maja prowadzenie za zgodą rodziców zajęć rewalidacyjnych - mówił Piontkowski.

Co z wakacjami?

Od 18 maja działalność z zachowaniem reżimu będą mogły wznowić schroniska młodzieżowe.

- Informacje o masowych wyjazdach letnich dzieci i młodzieży będziemy mogli przekazać od tygodnia do dwóch, jeśli będziemy mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku - poinformował z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister pytany, kiedy zostaną podjęte decyzje w sprawie zorganizowanych wyjazdów letnich dzieci i młodzieży, odparł, że ze strony medycznej resort zdrowia potrzebuje mieć pewność, że "parametry epidemiczne spadają".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości