Policja prowadzi kontrolę po śmierci 14-latki w Andrychowie. W Pszczynie uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów. Premier Mateusz Morawiecki przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce. Z kolei polskie drużyny ze zmiennym szczęściem rywalizowały w Lidze Europy i Lidze Konferencji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 1 grudnia.
1. Weryfikacja policji po śmierci 14-letniej Natalii
W sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie, działają policyjni kontrolerzy. Weryfikują to, w jaki sposób funkcjonariusze działali od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu dziewczynki - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl.
Według naszych ustaleń dziewczynka kontaktowała się telefonicznie z ojcem we wtorek o godzinie 8.17. Ten zawiadomił policję o 10.30, wcześniej poszukiwał córki na własną rękę.
2. Strzelanina w Pszczynie
Uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów w Pszczynie (Śląskie). 40-latek wybił wcześniej okno samochodu i uciekał przed funkcjonariuszami. Ranny trafił do szpitala. Poza napastnikiem, podczas wymiany ognia, nikt nie został ranny.
Drugi mężczyzna, który z nim był, został zatrzymany. - Jak wytrzeźwieje, podejrzewam, że nie wcześniej niż jutro, będziemy z nim rozmawiać i przesłuchiwać. On nie miał broni, natomiast kilka dni temu wyszedł z więzienia - powiedział asp. szt. Jachimczak.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów
3. Premier zdecydował w sprawie stopni alarmowych w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.
Zgodnie z poprzednimi zarządzeniami szefa rządu stopnie alarmowe obejmowały całą Polskę, a stopień BRAVO również polską infrastrukturę energetyczną mieszczącą się poza granicami kraju do 30 listopada, do godz. 23.59. Obecne zarządzenie wprowadza stopnie alarmowe od 1.12.23 r. do 28.02.24 r.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera
4. Kluczowe zwycięstwo Rakowa, Legia na tarczy
Raków Częstochowa musiał wygrać na wyjeździe ze Sturmem Graz w 5. kolejce Ligi Europy, by zachować szansę na wyjście z grupy i walkę w barażach o fazę pucharową Ligi Konferencji. Mistrzowie Polski nie zawiedli i po emocjonującym meczu zwyciężyli 1:0 (0:0).
Legia Warszawa zaliczyła zaś drugą porażkę w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy. Wicemistrzowie Polski pokazali się z dobrej strony, ale ostatecznie przegrali w Birmingham z Aston Villą 1:2. Awans Legii do dalszej fazy rozgrywek zależy od tego jak zagra w ostatniej kolejce z AZ Alkmaar. Stołeczny klub dalszym ciągu potrzebuje jednego punktu.
5. Polskie szczypiornistki efektownie rozpoczęły mistrzostwa świata
Piłkarki ręczne reprezentacji Polski od efektownego zwycięstwa z Iranem 35:15 (18:8) rozpoczęły grę na mistrzostwach świata, których współorganizatorami są Dania, Norwegia i Szwecja. Kolejne rywalki będą już jednak znacznie trudniejsze.
Polki i Iranki po raz pierwszy w historii stanęły naprzeciwko siebie. Przeciwniczki, grające z nakryciami głów, okazały się łatwym rywalem dla podopiecznych norweskiego trenera Arne Senstada.
6. Dymna i Gebert laureatami nagrody im. ks. Tischnera
W czwartek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Od 2022 roku wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: "za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera" oraz "za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'".
Pierwszą z nagród otrzymała Anna Dymna, założycielka Fundacji "Mimo wszystko". W drugiej kategorii zwyciężył dziennikarz i pisarz Konstanty Gebert za książkę "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert
7. Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wychodzi
W Skopje, stolicy Macedonii Północnej, odbywa się szczyt OBWE. Jednym z 57 państw członkowskich tej organizacji jest Rosja. Na obrady - dzięki chwilowemu zdjęciu zakazu lotów z Rosji - przyleciał Siergiej Ławrow, rosyjski szef dyplomacji.
Ławrow przemawiał w czwartek na oficjalnej sesji szczytu. Na nagraniu widać, że kiedy nadeszła jego kolej, wielu dyplomatów wstało z miejsc i opuściło salę.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock