Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej omówili "ofertę współpracy gospodarczej dla narodu białoruskiego"

Autor:
mjz,
momo\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja
Morawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i SłowacjaKancelaria Premiera
wideo 2/18
Kancelaria PremieraMorawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja

Plan współpracy gospodarczej z Białorusią i bezwizowy ruch dla jej obywateli, walka z pandemią, ale bez kolejnego lockdownu – to główne tematy piątkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Szefowie rządów przyjęli również wspólne oświadczenie dotyczące otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W piątek w Lublinie odbył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. "Silna Europa Środkowa to silna Polska. To silne Węgry, Czechy i Słowacja" - napisał po tym spotkaniu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na swoim koncie na Facebooku. Premier zapewnił też, że doskonale rozumieją to wszyscy pozostali przywódcy Grupy Wyszehradzkiej, z którymi spotkał się w Lublinie, w ramach trwającej polskiej prezydencji w V4.

"Nasze spotkania koordynacyjne, te odbywające się w formie telekonferencji i te w cztery, a właściwie osiem oczu, to już nie tylko kurtuazja i rytuał dyplomatyczny (jak to bywało za poprzednich rządów), ale silny, efektywny instrument budowania skutecznej polityki zagranicznej regionu. Udowadniamy to za każdym razem, gdy się spotkamy" - zapewnił Morawiecki w swoim poście.

Kwestia Białorusi "najbardziej palącym" tematem spotkania

Relacjonując piątkowe spotkanie poinformował internautów, że "najbardziej palącym" tematem spotkania była kwestia Białorusi. "Zgadzamy się, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących. Apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych" - podkreślił premier.

Przyznał, że szefowie państw rozmawiali w Lublinie o "ofercie współpracy gospodarczej dla narodu białoruskiego" na przyszłość. "To wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną. Chcemy również zaproponować wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Białorusi na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej" - poinformował Morawiecki.

Poinformował również, że państwa V4 potępiają otrucie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. "Nierozerwalnie z nim wiąże się kwestia budowy rurociągu Nord Stream 2, który - naszym zdaniem - stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu, i budzi nasz zdecydowany sprzeciw" - napisał Morawiecki.

Premier: w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione pierwsze projekty infrastrukturalne w ramach Funduszu Trójmorza

"Poruszyliśmy również temat Inicjatywy Trójmorza - formatu, który ma budować przyszłość Europy środkowo-wschodniej. Łączy nas wspólnota interesów, dziedzictwo kulturowe, doświadczenie komunizmu i silna potrzeba szybkiej rozbudowy infrastruktury. Chcemy dogonić pod tym względem Europę zachodnią i w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione pierwsze projekty infrastrukturalne w ramach budowanego Funduszu Trójmorza. Chcemy także zrównoważyć nierównowagę, jaką obserwujemy w wymianie handlowej z Chinami. Tutaj współpraca odbywa się w grupie państw 17+1" - dodał premier.

Szef rządu podkreślił także podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej znaczenie polityki Partnerstwa Wschodniego. Jak mówił, dlatego planowany na marzec przyszłego roku szczyt PW powinien przedstawiać ambitne cele, skupić się na procesie naprawy gospodarczej po pandemii i pokazać, że UE odgrywa aktywną rolę w tym procesie.

"Podchodzimy do wirusa z pokorą"

Innym tematem rozmów była epidemia COVID-19. Przywódcy omówili wspólne propozycje, obejmujące m.in. tymczasowe ograniczenia w podróżowaniu.

"Nasza odpowiedź na epidemię powinna być taka, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu. Nie chcemy zamykać gospodarki, ale jednocześnie podchodzimy do wirusa z pokorą" - zapewnił Morawiecki. Jak dodał, kraje powinny być gotowe do ponownego wprowadzenia ograniczeń, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ale tak, by były one adekwatne do sytuacji i niedyskryminujące.

Dyskusja o pomocy dla uchodźców z obozu z wyspy Lesbos

Według relacji Morawieckiego szefowie rządów państw V4 dyskutowali też o pomocy dla "greckich przyjaciół w związku z tragedią, która dotknęła jeden z obozów dla uchodźców" na wyspie Lesbos. Premier przypomniał, że Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji i pomóc w odbudowie infrastruktury. "Dalsze kroki będą tematem mojej rozmowy z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem" - zapowiedział.

Kończąc swój wpis Morawiecki podziękował premierom: Czech - Andrejowi Babiszowi, Słowacji - Igorowi Matoviczowi i Węgier - Viktorowi Orbanowi. "Razem możemy więcej" - zakończył.

Autor:mjz, momo\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości